Προς το περιεχόμενο

Αυθεντικο software ή οχι?


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάθε περίπτωση πάντως όταν χρησιμοποιώ κάτι πειρατικό' date=' τουλάχιστον δεν προσπαθώ να πείσω τους γύρω μου (και τον εαυτό μου) ότι "καλά κάνω, γιατί είναι πανάκριβο". Όσο και να το πουλάνε, καλά κάνουνε, δικό τους είναι και δεν είναι είδος απαραίτητο για τον άνθρωπο, άρα δικαίωμά τους να το πουλάνε όσο θέλουν. ;)[/quote']

 

+1000000000

 

Τα είπες όλα! :wink: :D

 

Και για να το κάνω πιο σαφές, όποιος φέρνει τέτοιες δικαιολογίες (είναι ακριβά, είναι χάλια, είναι έτσι, είναι γιουβέτσι) είναι κατά τη γνώμη μου ένα άθλιο ανθρωπάκι χωρίς καθόλου μπάλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχετε δικιο,δεν μπορει να σκαμε τοσα λεφτα για τα hardware μηχανηματα και στα αλλα να μην δεινουμε φραγκο επειδη 'μπορουμε΄ να τα εχουμε και δωρεαν(και επειδη δεν ειναι hardware).Τα αλλα που δεν μπορουμε τα πληρωνουμαι ομως.... :wink:

Eγω απλα δεν δουλευω πολυ soft synth(χωρις να τα σνομπαρω)....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γνωστό που πριν ακριβως ένα χρόνο πήρε τον πρώτο του υπολογιστή καθώς είχε περάσει σε αντίστοιχη σχολή.

 

Ποιο πρίν δεν ήξερε καν που είναι το Power button.

 

Κατ'ευθίαν μπήκε και στο κόσμο του Internet και πλεόν θεωρεί και τον ευατό του μέγιστο κομπουτιεράκια και από τότε 'εχει ξοδέψει ώρες και ώρες για να κατεβάζει προγράμματα και προγράμματα που όυτε καν ξέρει να χρησημοποιεί απλά και μόνο για να υπεριφανεύεται πως έχει και αυτό έχει και εκείνο, πως κατέβασε την ταινία που ακόμα δεν παίχτηκε στον κινηματογράφο κτλ. Ακόμη και ταινίες που μπορείς να νοικιάσεις με 1.5 ευρώ από το βίντεο κλάμπ κάθετε και περιμένει 2 μέρες να κατέβουν για να γλειτώσει αυτά τα 1.5 ευρώ που στην ουσία τα πληρώνει 3πλάσια στο ρεύμα.

 

Κλασσική ατάκα του είναι σιγά μη δώσω τόσο γι να αγοράσω πρόγραμμα, σιγά να μη δώσω τόσο για να αγοράζω cd, ταινία κτλ κτλ...

 

Αθλιότητα!

 

Προσωπικά κατεβάζω πειρατικά αλλά ότι μου αρέσει και το χρησημοποιώ το αγοράζω για να έχω και τη σταθερότητα του αυθεντικού αλλά το ποιο σημαντικό για μένα την σχεδόν τζάμπα αναναίωση στην επόμενη εκδοση! Πριν δυο εβδομάδες πήρα το Cubase 4(upgrade από 3) με μόλις 80ευρώ (Αcademic version)

Φυσικά αν υπήρχε η δυνατότητα να πας σε κάποιο κατάστημα το οποίο θα είχε στημένα όλα τα προγράμματα για να τα δοκιμάσεις ίσως να μη κατέβαζα ποτέ πειρατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμη που υπαρχουν τα προγραμματα ανοιχτου κωδικα, δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να ασχολειται με πειρατικο λογισμικο.δεν αναφερομαι για cubase κλπ, αλλα σε office, powerdvd, κλπ κλπ.

 

ακομα και ο πιο απλος χρηστης, για να κανει resize μια φωτογραφια, χρησιμοποιει το photoshop..το γεγονος οτι το βρισκει πειρατικο, τον κανει να νιωθει οτι ειναι δικο του ..

 

διαφωνω καθετα με αυτη τη νοοτροπια. δεν ειμαι ο αγιος που δεν εχει χρησιμοποιησει πειρατικο λογισμικο, απλα μετα απο αρκετα χρονια ενασχολησης με το linux(πλεον τρεχω αποκλειστικα αυτο), εχω ανακαλυψει την δυναμη του ανοιχτου κωδικα κ θεωρω ηλιθιο για την πιο απλη κ καθημερινη δουλεια να καταφευγει κανεις στο πειρατικο λογισμικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ και όσον αφορά τα PC και τις γενικές εφαρμογές πλην μουσικής από τότε που γνώρισα το κόσμο των linux έχω βρεί την υγειά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ξεχνάτε 1 βασικό πράγμα! Καλό το Linux αλλά όχι για τον μέσο χρήστη. Θέλει αφοσίωση αλλά μετά ανταμείβεσαι πάραυτα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ξεχνάτε 1 βασικό πράγμα! Καλό το Linux αλλά όχι για τον μέσο χρήστη. Θέλει αφοσίωση αλλά μετά ανταμείβεσαι πάραυτα!

 

Δοκίμασε τα Ubuntu και θα εκπλαγής με το πόσο user friendly είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω βάλει το puppylinux σε 1 αρχαιολογία που έχω και το μηχάνημα αναστήθηκε!! Και τώρα περιμένω μεταχειρισμένο pc από φίλο 2ετίας και θα του βάλω 1 πιο "σοβαρή" έκδοση και το σκεφτόμουν μεταξύ άλλων και το ubuntu. Και τώρα που το λες κι εσύ τελικά μάλλον σε αυτό θα καταλήξω

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου