Προς το περιεχόμενο

5 Μύθοι σχετικά με το μπάσο.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και υπάρχουν αντικειμενικές διαφορές στα όργανα, δεν αντιλεγει κάποιος.

Τώρα, αν για το αφρικανικό μονοχορδο γραφτούν, κάποια στιγμή, κλασικά έργα, θεωρώ οτι θα είναι εξίσου δύσκολο να αποδοθούν όσο και με το εκκλησιαστικό όργανο.

Ή αλλιώς, αν επιλέξω να παίζω στο πιάνο πχ Πυξ Λαξ είναι πολύ πιο εύκολο από το να βγάλω σε άταστο μπάσο ένα jazz standard.

 

Σε τι επίπεδο βρίσκεται η γνώση πιάνου σου;

 

Edit:

Φυσικά και υπάρχουν αντικειμενικές διαφορές στα όργανα, δεν αντιλεγει κάποιος.

Τώρα, αν για το αφρικανικό μονοχορδο γραφτούν, κάποια στιγμή, κλασικά έργα, θεωρώ οτι θα είναι εξίσου δύσκολο να αποδοθούν όσο και με το εκκλησιαστικό όργανο.

???

Θεωρώ ότι προσπαθείς να υπερβάλεις, αλλά ούτε ως υπερβολή δεν στέκεται αυτό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε τι επίπεδο βρίσκεται η γνώση πιάνου σου;

 

Έκανα μαθήματα για, περίπου, δέκα χρόνια. Το βρίσκω ευκολότερο (ειδικά στα σολιστικά μέρη) από κιθάρα και πιάνο μπάσο (edit) και όταν δυσκολεύομαι να βγάλω κάτι, στο μυαλό μου, κάνω αναγωγή σε κλαβιέ πιάνου.

 

Edit: ???

Θεωρώ ότι προσπαθείς να υπερβάλεις, αλλά ούτε ως υπερβολή δεν στέκεται αυτό...

 

Με συγχωρείς, αλλά υπερβολή είναι η αναφορά σε αφρικανικά μονόχορδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μαθήματα για, περίπου, δέκα χρόνια. Το βρίσκω ευκολότερο (ειδικά στα σολιστικά μέρη) από κιθάρα και πιάνο και όταν δυσκολεύομαι να βγάλω κάτι, στο μυαλό μου κάνω αναγωγή σε κλαβιέ πιάνου.

 

Αυτό εξηγεί και την ευκολία που έχεις σε αυτό και την ευκολία που θεωρείς ότι έχει.

 

Εγώ πάλι, χωρίς να έχω πιάσει άταστο στη ζωή μου (και έχοντας παίξει μπάσο δέκα φορές σύνολο) αλλά όντας κιθαρίστας, το είχα σε μισή πρόβα - και βγήκα σε συναυλία σε τρεις πρόβες. Δεν έγινα Jaco αλλά έβγαλα μια χαρά σετ (με σχήματα και μπασογραμές). Από την άλλη έχω προσπαθήσει να βγάλω ήχο σε βιολί μέρες και έχουν κλάψει γείτονες πολλοί...

Όσο για πλήκτρα (όχι πιάνο), είχα σπίτι μου (έπαιζε ο αδερφός μου) και τα γαργαλούσα χρόνια, αλλά σε συναυλία δεν θα έβγαινα ούτε για ένα τραγούδι.

 

Με συγχωρείς, αλλά υπερβολή είναι η αναφορά σε αφρικανικά μονόχορδα.

 

Ναι ήταν αλλά μόνο για να δείξει πιο ξεκάθαρα ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ οργάνων.

 

Η δική σου υπερβολή πάλι, το να βάζεις στο ίδιο ενδεχόμενο επίπεδο ένα όργανο με μια χορδή, με ένα όργανο με πολλαπλά κλαβιέ όπου συνήθως το κάθε άκρο πρέπει να εκτελέσει ένα μουσικό έργο από μόνο του... μας φέρνει σε παρόμοιες συζητήσεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, χωρίς να έχω πιάσει άταστο στη ζωή μου (και έχοντας παίξει μπάσο δέκα φορές σύνολο) αλλά όντας κιθαρίστας, το είχα σε μισή πρόβα - και βγήκα σε συναυλία σε τρεις πρόβες. Δεν έγινα Jaco αλλά έβγαλα μια χαρά σετ (με σχήματα και μπασογραμές).

 

Αυτό το είχα αναφέρει από το πρώτο μου ποστ, σε αυτό το νήμα, ότι, δηλαδή, στο μπάσο μπορεί να παίξει κάποιος, εύκολα, βασικά πράγματα. Στα πιο σύνθετα δυσκολεύει το θέμα.

Το γεγονός, μάλιστα, ότι ξέρεις και κιθάρα διευκολύνει, αφάνταστα, τα πράγματα.

 

Ναι ήταν αλλά μόνο για να δείξει πιο ξεκάθαρα ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ οργάνων.

 

Η δική σου υπερβολή πάλι, το να βάζεις στο ίδιο ενδεχόμενο επίπεδο ένα όργανο με μια χορδή, με ένα όργανο με πολλαπλά κλαβιέ όπου συνήθως το κάθε άκρο πρέπει να εκτελέσει ένα μουσικό έργο από μόνο του... μας φέρνει σε παρόμοιες συζητήσεις.

 

Οπότε, είμαστε ισοπαλία  ;D :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray συμφωνω με το πνευμα αλλα διαφωνω με το συμπερασμα πως μπορει να θεωρηθει καλος μουσικος, γενικοτερα, καποιος που απλως τα δαχτυλα τρεχουν. Η μουσικη πρεπει να ξεκιναει απ'την καρδια και το μυαλο του εκτελεστη και να αγγιζουν αντιστοιχα τον ακροατη. Ως παραδειγμα φερνω το σολο αυτου του τραγουδιου:

 

στο 2:32

 

Τελεια τεχνικη πενας αλλα οι νοτες και ο ηχος ειναι για τον γαϊδαρο. Θελω να καταληξω πως το αποτελεσμα μετραει και οχι οι ικανοτητες  ή η καταρτιση καποιου (ο Batio εχει διπλωμα στην συνθεση και πληρωσα να τον δω και live αλλα ελπιζω να ντρεπεται για το συγκεκριμμενο σολο).

Βασικα,για το συγκεκριμενο κομματι,ολοι θα πρεπε να ντρεπονται!!! ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου