Προς το περιεχόμενο

PRS SE Custom 24


Stylianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την καινουργια 24αρα custom whale blue απο το καλοκαιρι. Δεν μπορω να την συγκρινω με παλαιοτερο μοντελο, καθως δεν εχω πιασει στα χερια μου. Παντως, γνωστος μου που την δοκιμασε ειπε οτι σε σχεση με την δικια του ακριβη prs (οχι se) εχει ακριβως τον ιδιο ηχο, αλλα διαφερει λιγο - προς το χειροτερο - το playbility στο μανικι.

 

Οι μαγνητες ξερω οτι ειναι αναβαθμισμενοι και οντως ο ηχος του neck ειναι super.

 

Ειναι μια κιθαρα με ποιοτητα κατασκευης αναλογη με μια epiphone std lp. Ο ηχος βεβαια ειναι πιο μοντερνος, πολυ πιο καθαρος και πιο πριματος (εχω την epi lp std pro). Το split ειναι αρκετα βολικο και καθαριζει αρκετα ο ηχος, ο οποιος παραμενει ποιοτικος. Η αλλαγη μαγνητων απο το switch ειναι καπως δυσκολη καθως το χερι δεν παει πολυ ευκολα.

 

Ειναι ελαφρια, και το μανικι ειναι πλατυ και λεπτο, με σχετικα μικροκαμωμενα medium jambo ταστα. Παρα πολυ βολικο και γρηγορο για τα χερια μου. Με νορμαλ-μετρια χρηση του whammy bar, δεν ξεκουρδιζει ευκολα, και γενικοτερα δεν ξεκουρδιζει (10αρες φορω). Το action της ειναι πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με καθε αλλη κιθαρα που εχω πιασει (δεν ειναι και πολλες), σε σημειο να χρειαζομαι λιγο χρονο για να μπορεσω να συνηθισω τα bends.

 

Κανα δυο φορες που την εχω παρει σε προβα, εχω ευχαριστηθει ηχο σε υψηλες εντασεις. Παιζει απο blues μεχρι και μοντερνο metal (ισως), και τα καθαρα της ειναι πολυ καλα. Εχει πολυ καθαρο ηχο.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρόμοια λόγια εχω να πω και για την πρώην SE Custom 24 30th ann. 2015

 

Την έδωσα για 5 λόγους

 

1) είχε χάλια κλειδιά

2) "πέταγαν" περί τα 7 τάστα

3) ο bridge μαγνήτης δεν μου άρεσε

4) δεν με βόλεψε το μπράτσο . Ήθελα λίγο πιο παχύ

5) ξεκούρδιζε με το παραμικρό

 

αυτά δυστυχώς δεν τα καταλαβαίνεις αν δεν είσαι έμπειρος ( όπως εγώ δλδ ) απ την πρώτη επαφή αλλά σε βάθος χρόνου και καθημερινή χρήση

 

όλα τα ανωτέρω διορθώνονται εύκολα αλλά εγώ για κιθάρα 888 ευρώ , ένοιωσα μια μεγάλη απογοήτευση και ο βασικος λόγος ήταν αυτός τελικά

 

Με τ σημερινά δεδομένα της PRS , δλδ το headstock που είναι πλέον όμοιο με τις αμερικάνικες θα τα διόρθωνα όλα και θα την κρατούσα

 

τα θετικά ειπώθηκαν απ τους περισσότερους και δεν υπερβάλλουν

 

1) Υπέροχος neck μαγνήτης

2) είναι all around και παίζει σίγουρα μέχρι μοντέρνο μεταλ τύπου fates warning και λοιπά "θηρία" ( που και πολλοί παικταράδες τέτοιων ειδών μεταλ prs παίζουν )

 

Δε νιώθω το ίδιο "θάρρος" να δώσω κι άλλη ευκαιρία σε αυτά τα μοντέλα . Αν θελήσω prs θα πάω στο επόμενο λεβελ ή στο τοπ λεβελ σε μεταχειριμένη ( αν βρεθεί ποτέ κάποια κάτω από 2000 ευρώ )

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ρε παιδια, η prs μου εχει σχετικα πολυ θορυβο σε βρωμικο καναλι. Η single coil tele μου μπορει να εχει και λιγοτερο. Το ιδιο, σε μικροτερο βαθμο, συμβαινει και στην epi lp μου. Η αλλη ΗΗ κιθαρα ειναι εντελως αθορυβη.

 

Ειναι λογικο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

To μεγαλυτερο παραπονο που εχω απο την prs ειναι οτι δεν εχει sustain στις μισες νοτες στην ταστιερα. Ξεκινα ο ηχος και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα σταματα αποτομα λες και κουτουλα τοιχο. Ψηλωσα λιγο το action (γυρω στα 1,6mm) αλλα τιποτα. Απο τη μια το πηρα αποφαση οτι ετσι ειναι η κιθαρα, αλλα απο την αλλη squier των 200 ευρω εχουν πιο πολυ sustain. Κατι μου διαφευγει...

 

Και ψαχνοντας χθες στο νετ για παρομοια θεματα,  διαβασα οτι το προβλημα πολλες φορες λυνεται με σωστη ρυθμιση (χαμηλωμα) του υψους των μαγνητων. Ρυθμισα τους μαγνητες στα 2mm και 2,5mm σε πλευρα πριμων και μπασων, αντιστοιχα. Εκανα δοκιμη....και αυτο ηταν. Σε ολες τις νοτες κρατα ατελειωτο sustain, στα ιδια επιπεδα με την lp μου.. Τοσο απλο...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου