Προς το περιεχόμενο

Επιλογή USB audio interface για κιθάρα


gg.taxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας με το εξής θέμα.

Έχω μία εξωτερική κάρτα για να κάνω ηχογράφηση με την κιθάρα μου και να τρέχω vst plugins παίζοντας με ένα midi keyboard που κουμπώνει σε USB στον υπολογιστή.

 

Είχα αγοράσει πριν από κάποια χρόνια από τον Θωμάκο αυτό:

https://www.thomann.de/gb/miditech_guitarface_ii.htm

 

Αρκετά καλό εκείνη την εποχή για τα περίπου 40€ που είχα δώσει.

 

Το θέμα μου είναι ότι κάνει μονίμως ένα ενοχλητικό σφύριγμα/παράσιτα/θόρυβο και μάλλον είναι λόγω των κακών (ανύπαρκτων για τα win10) drivers.

Επίσης ένα μεγάλο κακό είναι ότι αναγκάζομαι και το τρέχω με ASIO4ALL, οπότε όταν φορτώνω το DAW μου, χάνω όλες τις άλλες πηγές ήχου.  >:(

 

Όλα αυτά με έκαναν να προσανατολιστώ στην αγορά μίας καινούριας κάρτας για να κάνω τη δουλειά μου.

 

Να πω εδώ ότι ο προϋπολογισμός μου είναι σφιχτός, καθώς τα οικονομικά δεν είναι και στην καλύτερή τους φάση, άρα ψάχνω μία οικονομική λύση που θα μου επιτρέψει να κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου, αλλά χωρίς να έχω τίποτα τρελές απαιτήσεις.

Για να γίνω πιο σαφής, όλα πρόκειται να κάνω είναι να ηχογραφώ κιθάρα και μπάσο και τα υπόλοιπα με το midi keyboard. Άρα  δε με ενδιαφέρουν οι πολλές είσοδοι/έξοδοι. Παραθέτω κάποια μηχανάκια που βρήκα και θα ήθελα τη γνώμη σας

 

Το ένα είναι αυτό: http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=11464

Πολύ καλή τιμή, αλλά από ότι βλέπω δεν έχει drivers της behringer, αντ' αυτού σου λέει να εγκαταστήσεις το ASIO4ALL...

Το άλλο είναι αυτό: https://www.arco.gr/index.php?route=product/product&product_id=31791

για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια και από άποψη χαρακτηριστικών με καλύπτει απόλυτα. Και δίνει κανονικά drivers για win10. Βέβαια κάνει τα διπλά λεφτά.

 

Αξίζει να δώσω τα 100€ για το Scarlett έναντι του UM2?

Φυσικά αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα, παρακαλώ, θα ήθελα πολύ να μάθω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει.  Παντως το asio4all ειναι γενικής χρήσης αντικαταστατης οδηγων. Ιδιως αν δεν υπάρχουν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει.  Παντως το asio4all ειναι γενικής χρήσης αντικαταστατης οδηγων. Ιδιως αν δεν υπάρχουν.

 

Καλησπέρα φίλε μου και κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Για το ASIO4ALL, γνωρίζω. Δυστυχώς συμβιώνω με αυτό εδώ και καιρό...

Πέρα από το θέμα των drivers, υπάρχει κάτι άλλο που να κάνει το Scarlett Solo να αξίζει τη διαφορά;

Επίσης θα πρότεινες κάτι άλλο σε αυτό το φάσμα τιμών;

 

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πέρα από το θέμα των drivers, υπάρχει κάτι άλλο που να κάνει το Scarlett Solo να αξίζει τη διαφορά;

 

καλύτερος ήχος, λίγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής, περισσότερο συνοδό λογισμικό, 24-bit / 192kHz και καλύτερο latency κατά κανόνα, δικαιολογούν και με το παραπάνω την διαφορά τιμής...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προλάβανε, πλην του ότι έχω επίσης scarlett πιό μεγάλο μοντέλο και είμαι ευχαριστημένος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά βγήκα από το δίλημμα. Πάω αύριο κιόλας να το πάρω.

 

Και τώρα, μια ακόμα ερώτηση. Μιας και βρήκαμε παπά, ας θάψουμε πέντε-έξι...

 

Λοιπόν, επειδή εδώ και ένα μήνα έχουμε νέο μέλος στο σπίτι, δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ενισχυτή και ηχεία όποτε θέλω και στις εντάσεις που θέλω. Οπότε, ψάχνω για ακουστικά με ήxo flat και αχρωμάτιστο, για να μπορώ να παίζω χωρίς να ενοχλώ το μωρό. Είμαι ανάμεσα σε Audio Technica M20X και M40X. Σαφώς και το Μ40X είναι καλύτερο αλλά για τον ίδιο λόγο που ανέφερα πριν, δηλαδή τα οικονομικά, θέλω να είμαι σίγουρος ότι αξίζει το 50άρι πάνω.  Αν οι διαφορές είναι μικρές έως αμελητέες στην ποιότητα του ήχου, η έλλειψη αποσπώμενου καλωδίου και το ότι το Μ20Χ δεν διπλώνει δε με απασχολούν καθόλου. Αν όμως έχει όντως τόση διαφορά ο ήχος να την κάνω την υπέρβαση.

 

Και πάλι ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάρεις akg K240

 

Τα Audio Technica τα απορρίπτεις εντελώς; Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω ακούσει ούτε τα μεν, ούτε τα δε. Για να μάθω ρωτάω. Απλά σε βλέπω λίγο απόλυτο, άρα θα έχεις τους λόγους σου και προφανώς την εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα τα Audio Technica

Η δική μου πρόταση είναι τα Κ92 πάλι από την ΑKG

(για αυτή την κατηγορία τιμής πάντα)

 

/ Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου