Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε τζαζ (και όχι μόνο) στάνταρτς


Vasilis135

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από μενα.

 

Τόσα χρόνια έπαιζα κιθάρα κυρίως ως αυτοδίδακτος και είχα την τύχη να είμαι σε κάποιες μπάντες με καλούς σπουδαγμένους παίκτες από τους οποίους πήρα πολλά. Το μετάνιωσα που δεν έκανα μαθήματα από την αρχή και έπρεπε να ανακαλύψω κάποια πράματα στην πορεία.

 

Πριν δεκαπέντε μήνες περίπου μου τη βάρεσε να πάρω τρομπέτα κυρίως λόγω του Γιώργου Αβραμίδη που θαύμαζα παίζοντας μαζί του στους Εκμεκ και του ότι υπήρχε φιλαρμονική στην Ιερισσό και μου πρότειναν να συμμετάσχω.

 

Τι βλέπω γενικά από τη φάση: το πνευστό είναι άλλη υπόθεση. Θελει πολλή μελέτη μέχρι να βγει απλά ήχος και τον ήχο δε σταματάς να τον δουλεύεις ποτέ.  Με βοήθησε η κιθάρα γιατί έχω φράσεις στόχους αλλά θα σταθώ σε ένα πράγμα. Στην αρχή πρέπει να παίξεις σαν κλασσικός. Δηλαδή θέλει νότες καρφί. Ο μαεστρος στη φιλαρμονικη μου ελεγε μην παιζεις dirty παιξε καθαρά. Θεωρώ ότι πρώτα θα μάθεις την α-β μετά λέξεις μετά προτάσεις και μετά θα γράψεις μυθιστόρημα και ίσως  κάποτε ποίηση. Εγώ μεγάλωσα, δεν έχω τέτοιο στόχο αλλά σίγουρα απολαμβάνω τη διαδικασία. Απλά ήθελα να παραθέσω την οπτική γωνία ενός ακόμα αρχάριου πνευστού...

 

Επομένως φίλε Bill είσαι πιο μπροστα από μενα κατα τρεισημισυ χρόνια αλλά άκου εδώ τους φίλους και δε θα χάσεις! Το θεμα ειναι να σε τραβαει να συνεχισεις και σιγουρα εχεις τη θεληση οποτε ερχονται και τα καλύτερα!

 

Επίσης... Αν έχεις χρόνο και μπορείς βρες έναν δάσκαλο να σε εμπνέει και ας είναι και για δυο φορές το μήνα μόνο.

 

Καταρχήν φίλε μου να σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, στην ανάρτηση μου!

Παρεμπιπτόντως οι ΕΚΜΕΚ είναι διαφορετική balkan/ska μπάντα, από τις άλλες και μπορώ να πω, πως μου αρέσει πολύ η μουσική τους!

Ο συγκεκριμένος τρομπετίστας, είναι εξαιρετικός μουσικός! Session παίχτης, τζαζ δισκογραφία, ροκιές...όλα! Κάπως έτσι κι εγώ φαντάζομαι τη μουσική για εμένα! Ξεκίνησα σαξόφωνο από το μηδέν, αλλά όντως το πνευστό, εκτός από πολλή μελέτη, θέλει και ώρες πτήσης όπως όλα στη ζωή! Πάντα σε συνάρτηση με τους στόχους του καθενός!

 

Το σχόλιο σου μου έφτιαξε τη μέρα argytar!

Το μόνο σίγουρο, είναι πώς θα συνεχίσω με το ίδο πάθος και την ίδια δίψα, τη μελέτη μου! Κάθε φορά που πιάνω να διαβάσω, νιώθω ότι είναι σα να ξεκίνησα χτες σαξόφωνο!!

 

Να σαι καλά φίλε!!!

 

Βασίλης

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου