Προς το περιεχόμενο

Που θα αγοράσω ασυμπίεστη μουσική online;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ενω είμαι ικανοποιημένος απο το Spotify στην καθημερινή μου ακρόαση, συνειδητοποίησα πως μόνο μέσα απο την δική του πλατφόρμα μπορώ να ακούσω την μουσική ακόμα και αν κατεβάσω τα κομμάτια που θέλω στον υπολογιστή μου. Και φυσικά αυτά είναι κωδικοποιημένα αλλά και συμπιεσμένα. Κάτι που δεν μου κάνει σαν reference αν θέλω να συγκρίνω μια δική μου ηχογράφηση που επεξεργάζομαι.

 

Γι αυτό θέλω να αγοράσω σύγχρονη μουσική σε ασυμπίεστο format .wav.

Στα γνωστά online καταστήματα iTunes, Google Play, κ.α. τα διαθέτουν σε mp3 και AAC.

 

Με μια ματιά που έριξα στο Google για HD quality music, έπεσα πάνω σε μαγαζιά για χαιφιντελίστες, όπως το Hdtracks - German Home page | HDtracks - The World's Greatest-Sounding Music Downloads στην καλύτερη περίπτωση. Η σύγχρονη μουσική που διαθέτουν είναι ελάχιστη. Βασίζονται στα κλασικά που αυτοί θεωρούν reference.

 

Ξέρετε μήπως κάποιο online store που

  • να ενημερώνεται με ότι κυκλοφοράει
  • να έχει μεγάλη γκάμα, απο jazz, rock, R&B, κ.α.
  • να πουλάει tracks και όχι μόνο άλμπουμ
  • να πληρώνεται με Paypal

 

Ευχαριστώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και την/το TIDAL http://tidal.com/gr που είχε κάνει σημαία της τον πολύ καλύτερο ήχο από τις άλλες πλατφόρμες αλλά παράλληλα δέχτηκε και κριτική από τον Τύπο γι' αυτό, γιατί χρεώνει 20 ευρώ το μήνα για high fidelity, lossless audio τη στιγμή που πολλοί ακροατές δεν έχουν τα κατάλληλα ακουστικά οπότε δε θα ακούσουν διαφορές, αν και γι' αυτούς υπάρχει η φθηνή συνδρομή των 10 ευρώ.

 

High fidelity sound is uncompressed music files. TIDAL HiFi relies on FLAC, a more robust and realistic streaming format. MP3 files are compressed to decrease file size but also take out any extra details which can cut quality. FLAC offers CD-quality audio in its purest form.

 

With a TIDAL HiFi subscription, you have the ability to stream 48.5 million tracks in lossless quality. Lossless content is uncompressed CD quality music, you hear the music the way the artists intended for their content to be heard.

 

TIDAL now offers Master Quality Authenticated technology, which is a way of compressing digital music without limitations to deliver guaranteed master-quality sound. This allows subscribers to hear music just as it was recorded in the studio; an audio experience as the artist intended.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν μου κάνει σαν reference αν θέλω να συγκρίνω μια δική μου ηχογράφηση που επεξεργάζομαι.

 

Γι αυτό θέλω να αγοράσω σύγχρονη μουσική σε ασυμπίεστο format .wav.

 

Η απάντησή μου δεν απαντά στο αρχικό ερώτημα. Απλά το έλυσα με κάποιον άλλον τρόπο :

 

Για το σκοπό αυτό εγώ αγόρασα πρόσφατα μερικά CDs των "Grammy Nominees" από το amazon, μετά έκανα CD audio extraction με την εφαρμογή "Exact Audio Copy" και μετά σύγκριση στο Cubase κατευθείαν...

Παίζει και απλή επιλογή από τη δισκοθήκη κάποιου βέβαια, αν έχει καλά CDs στο είδος μουσικής που τον ενδιαφέρει...

Και το κόστος των Grammy Nominees CDs "παίζει" ΠΟΛΥ ανάλογα με το έτος που αναφέρεται...

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τσέκαρε και την/το TIDAL http://tidal.com/gr που είχε κάνει σημαία της τον πολύ καλύτερο ήχο από τις άλλες πλατφόρμες αλλά παράλληλα δέχτηκε και κριτική από τον Τύπο γι' αυτό, γιατί χρεώνει 20 ευρώ το μήνα για high fidelity, lossless audio τη στιγμή που πολλοί ακροατές δεν έχουν τα κατάλληλα ακουστικά οπότε δε θα ακούσουν διαφορές, αν και γι' αυτούς υπάρχει η φθηνή συνδρομή των 10 ευρώ.

 

Καλό το Tidal!

Έχει τα 3 στα 4 ζητούμενα. Δίνει Flac αλλά δεν πουλάει κομμάτια στο κατάστημα, μόνο άλμπουμ.

Θα το συγκρίνω με το Spotify να δω όποιες άλλες διαφορές έχουν στο stream.

 

Για το σκοπό αυτό εγώ αγόρασα πρόσφατα μερικά CDs των "Grammy Nominees" από το amazon, μετά έκανα CD audio extraction με την εφαρμογή "Exact Audio Copy" και μετά σύγκριση στο Cubase κατευθείαν...

Παίζει και απλή επιλογή από τη δισκοθήκη κάποιου βέβαια, αν έχει καλά CDs στο είδος μουσικής που τον ενδιαφέρει...

Και το κόστος των Grammy Nominees CDs "παίζει" ΠΟΛΥ ανάλογα με το έτος που αναφέρεται...

 

Ναι... έχω μεγάλη συλλογή απο CD και βινύλια αλλά θέλω τα καινούργια. Δυστυχώς όχι μόνο chart stuff των Grammy Nominees αλλά jazz, fusion και instrumental.

Εντύπωση μου έκανε πάντως η επιλογή σου. Υπάρχει και η σειρά Now Tracks για pop που είναι πιο δημοφιλής στο ράδιο π.χ. και έχει όλη την χρονιά μέσα.

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ιδια λεφτά περίπου με το Spotify στο Premium account και τα διπλάσια για HiFi.

 

Premium - $9.99 USD a month with standard sound quality, high definition music videos and expertly curated editorial. (prices vary depending on geography and local currency)

 

HiFi - $19.99 USD a month with lossless High Fidelity sound quality, high definition music videos, expertly curated editorial. (prices vary depending on geography and local currency)

 

Παρόμοια υπηρεσία HiFi προσφέρει και το Deezer με 13,99 ευρώ τον μήνα αλλά και αυτό αφορά streaming.

 

Μένει να ξεκαθαρίσουμε αν μπορείς να κατεβάσεις Flac και να τα ακούσεις απο όποιο player θες και όχι αποκλειστικά απο το δικό τους. Και αύριο μέρα είναι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου