Προς το περιεχόμενο

guitar simulation προβληματισμοί


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παλαιότερα ορκιζόμουν στο Guitar Rig, τώρα παίζω πιο πολύ με Amplitube (στο οποίο έχω επενδύσει και στο πακέτο Jimi Hendrix).

 

Τα βρίσκω εξαιρετικά και τα δύο.

 

Το τρίτο που αναφέρεις δεν το ξέρω. (Edit: Τώρα το έμαθα. Άουτς...)

 

Kate me, η διαφορά των δύο είναι ότι το Guitar Rig προσπαθεί να σου δώσει περισσότερο την αίσθηση της ήδη ηχογραφημένης κιθάρας ενώ το Amplitube παίζει περισσότερο με τα nuances του ήχου προσπαθώντας να σου δώσει την αίσθηση του ενισχυτή μέσα στο δωμάτιό σου.

 

Προσοχή: Αν και τα software αυτα δημιουργήθηκαν - μεταξύ άλλων - για να παίζουν και να ηχογραφούν σε χαμηλή ένταση χωρίς να ενοχλούν, η αξιοπρεπής ένταση, όπως σε όλους τους ενισχυτές, παίζει ρόλο στην ποιότητα του ήχου που φτάνει στα αυτιά σου. Όπως σημαντικό ρόλο παίζει και ένα καλό σετ μόνιτορ.

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και στα τρία μου τη σπάει το latency που το βρίσκω ενοχλητικό ακόμα και αν είναι στο 1ms.

Το amplitube από χτες που το έβαλα, θεωρώ ότι ήδη είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και πολυδάπανο. Χάνεσαι με αυτά που θέλει. Μάλλον θα το βγάλω.

 

Το bias ξαναλέω είναι πολύ καλό, και προσιτό. (το fx, τα άλλα της σειράς positive grid δεν τα δοκίμασα)

 

Για το guitar rig είναι γεγονός ότι κάτι πάει να γίνει, αλλά σίγουρα τα presets το αδικούν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το guitar rig είναι γεγονός ότι κάτι πάει να γίνει, αλλά σίγουρα τα presets το αδικούν.

  To  "κακό" με το free guitar ring είναι ο ενισχυτής του....Προσωπικά τον Jump amp δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ. Ίσως φταίνε και οι μονοί στην Strat, μου ακούγεται "άδειος", πολύ πριμαριστός και χωρίς παρουσία στην μίξη, παρόλα τα  EQ και comp που πρόσθεσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και το ReValver mkIII.V της Peavy https://peavey.com/products/revalver/ απλά για να υπάρχει, αν και πρώτη μου επιλογή μέχρι σήμερα είναι το Guitar Rig.

 

Αν έχει κανένας να προσθέσει και κάποιο άλλο όπως το SGear που ανέφερε ο Telecastoras ας το κάνει, προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω και για άλλα προγραμματάκια που πιθανόν να μην γνωρίζω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα τρία μου τη σπάει το latency που το βρίσκω ενοχλητικό ακόμα και αν είναι στο 1ms.

 

 

 

Και πως δεν έχεις κουφαθεί που παίζεις με το αυτί κολλημένο στο ηχείο;  ;D Διότι 1ms= 34 cm sound traveling  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο και πολύ απλό  ήταν και το native instruments guitar combos (marshall-vox-fender simulation) . Δυστυχώς νομίζω είναι discontinued.

 

Αν το βρείς......μην το σκέπτεσι.

 

servlet.FileDownload?file=00P2800000XY7lLEAT&size=bestfit&width=405&height=222&revision=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  To  "κακό" με το free guitar ring είναι ο ενισχυτής του....Προσωπικά τον Jump amp δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ. Ίσως φταίνε και οι μονοί στην Strat, μου ακούγεται "άδειος", πολύ πριμαριστός και χωρίς παρουσία στην μίξη, παρόλα τα  EQ και comp που πρόσθεσα.

 

https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/guitar/guitar-rig-5-pro/downloads/

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι πλήρες και μπορείς να το αξιολογήσεις κανονικότατα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα τρία μου τη σπάει το latency που το βρίσκω ενοχλητικό ακόμα και αν είναι στο 1ms.

Αν είσαι αυτός, ΙΣΩΣ να είναι ενοχλητικό. (Edit: Που αμφιβάλλω, αλλά λέμε τώρα...)

 

 

Αν όχι, ακούς πράγματα που δεν υπάρχουν... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/guitar/guitar-rig-5-pro/downloads/

 

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό είναι πλήρες και μπορείς να το αξιολογήσεις κανονικότατα.

Ναι έχεις δίκιο τώρα το είδα...το demo κατέβασε ο φίλτατος OP και όχι την free version....My mistake.   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο τώρα το είδα...το demo κατέβασε ο φίλτατος OP και όχι την free version....My mistake.   

 

Εγώ για σένα το 'βαλα. Κατέβασε το. Είναι πολύ χρήσιμο, έστω και για πειρματισμό μόνο. Εγώ βάσει αυτού αγόρασα το πλήρες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου