Προς το περιεχόμενο

Tell me why


gvour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς τον ε κι ας άργησες :D

Συμφωνώ μ'οσα ωραία ανέφεραν οι  υπόλοιποι  και προσθέτω Γιώργο  τις ωραίες αλλαγές στο 1:49 και 2:05 , επίσης μ'άρεσε μια ωραία δόσης ειρωνίας στο παίξιμο  είσαι και παθιάρης ;D  εννοώ την φωνή σου άψογη.

Τα riffs ωραία στην αρχή και ενδιάμεσα, αυτό  όμως που γούσταρα πιό πολύ είναι η διακοπτόμενη μπλουζιστική φρασεολογική προσέγγιση, που δείχνεις σαν καλλιτέχνης(μουσικός-κιθαρίστας-τραγουδιστής) ότι έχεις υπό έλεγχο το πράμα.... και έτσι θέλεις να το  κάνεις να ακουστεί.

 

Αν μη τι άλλο έχεις ταυτότητα Bluesman!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπος,για να μαζευτουν και να γινουν αλμπουμ θελουν πολλη δουλεια και ποιος να την κανει.Οχι τιποτε αλλο δηλ αλλα παρα την ασχετοσυνη μου,εχω και καποια στανταρντς στο μυαλο,παναθεμα με,που ισως δεν ειναι καν εφικτα απο του λογου μου τουλαχιστον.

Αυτή η σκέψη έχει κλείσει πολλά σπίτια... και το δικό μου.

 

Μαλλον ειναι κι αυτος ο λογος που ποτε δεν αποτελειωνω καποιο,αρχιζω κατι αλλο που κι αυτο μενει στη μεση και ξανα τα ιδια.
Είδες όμως που τελείωσες αυτό; ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ!

Δεν έχει "να το κοιτάξουμε ξανά και να του βάλω άλλα ντραμς και...". Τελικά κάθε ηχογράφηση είναι η αποτύπωση μιας "στιγμής". Μιας φάσης. Πάμε στο επόμενο!

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο κομμάτι Γιώργο. Εξαιρετική κιθάρα με ωραίο ήχο, σούπερ φωνή και το όλο εγχείρημα τίγκα στην ατμόσφαιρα New Orleans. Το μόνο που με ψιλοχάλασε (γιατί δε μ' αφήνει να το απολαύσω όπως πρέπει) είναι ότι ο ηχολήπτης έχει πρώτη μούρη τη lead κιθάρα εις βάρος της φωνής (στα σημεία που ακούγονται μαζί προφανώς) με αποτέλεσμα να χάνει κανείς τη μελωδία των φωνητικών και να παρακολουθεί την κιθάρα. Άψογη μουσικά η ιδέα πάντως στο κουπλέ να παίζουν μαζί το line.

 

Όσον αφορά το προγραμματισμό των τυμπάνων, όποιος τον έκανε, του αξίζει μπράβο και μόνο για την προσπάθεια γιατί αυτοί οι ρυθμοί είναι πολύ ζόρικοι να τους αναλύσεις και να καταφέρεις να τους παίξει software.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσιγαρίλα, καμιά σαρανταριά νοματαίοι.Ποτήρια από ώρα άδεια από burbon, δυο μπάρμεν, τρεις κυρίες "έτοιμες" για "όλα" . Η μικρή η σερβιτόρα παίζει με τον ιδιοκτήτη. Η ορχήστρα από καιρό έτοιμη για "όλα" . Κόκκινος φωτισμός. Ο καθρέπτης στο μπαρ αντανακλά τη διαφήμιση Coors. Ξύλο ραμποτέ, ίσα με τη μέση. Ο τοίχος χρώμα σκούρο, άμα ξεπλυθεί η τσιγαρίλα, μπορεί να ήταν γαλανός.

Το μικρόφωνο με φρέσκο  πάνω  του το κραγιόν από την τραγουδιάρα. Η Strato παλιά ξεβαμμένη, με εμφανή τα "ένσημα"  και τα νυχτοκάμματα. Ο Γιώργαρος φορά το καπέλο λοξά . Ανεβαίνει στο πατάρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας μερσω ΑΜΤΜΛ(cos) ,Σωτερ ,JJ και bouzoukleri για τα λογια.

 

Κωστα,οταν το ξανακουω αρχιζω και βλεπω ποσα θελουν αλλαγη η διορθωση.

 

Σωτηρη,αναθεμα κι αν ξερω τι ειμαι και πως θελω να ακουγεται. :D

Αλλιως αρχιζω,αλλιως καταληγει.

 

Σπυρο,ξερεις πως ειναι αυτοι οι κιθαριστες,ερπετοειδη. ;D ;D

Καπελωνουν τους παντες.

Περα απο πλακα εχεις δικιο.Ειναι απο αυτα που οταν κατεβαζεις την ενταση στο τρακ της κιθαρας λες"θελει πιο πανω" κι οταν ανεβαζεις σου φαινεται δυνατα.

Καποιος που ξερει τα του eq θα μπορουσε να το κανει σωστα χωρις απαραιτητα να πειραξει εντασεις.Nα μη μπαινει δηλ.το ενα μεσα στο αλλο.

Με δυσκολευουν πολυ αυτα τα πραγματα και σχεδον ποτε δε βρισκω το sweet spot.

 

 

 

Αυτή η σκέψη έχει κλείσει πολλά σπίτια... και το δικό μου.

Ξερω,δεν ειμαι μονος. :)

Το θεμα ομως  Γιαννη με εσενα  και καποιους αλλους ανθρωπους ειναι οτι αν και οταν το αποφασισεις,εχεις τις γνωσεις και τις δυνατοτητες να το κανεις.Δεν ισχυει το ιδιο προς τα εδω.Κατω να χτυπιεμαι,μερικα πραγματα θα μεινουν προχειρα και ημιτελη.

Δε βαριεσαι,δεν ειναι ολα για ολους.

 

Το μικρόφωνο με φρέσκο  πάνω  του το κραγιόν από την τραγουδιάρα. Η Strato παλιά ξεβαμμένη, με εμφανή τα "ένσημα"  και τα νυχτοκάμματα. Ο Γιώργαρος φορά το καπέλο λοξά . Ανεβαίνει στο πατάρι ...

 

.......με καινουριο χρωμα κραγιον και τις φρεσκοαγορασμενες cowgirl boots. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θεμα ομως  Γιαννη με εσενα  και καποιους αλλους ανθρωπους ειναι οτι αν και οταν το αποφασισεις,εχεις τις γνωσεις και τις δυνατοτητες να το κανεις.Δεν ισχυει το ιδιο προς τα εδω.Κατω να χτυπιεμαι,μερικα πραγματα θα μεινουν προχειρα και ημιτελη.

Δε βαριεσαι,δεν ειναι ολα για ολους.

Και να είναι όπως τα λες (που δεν είναι) υπάρχουν διαθέσιμοι γνώστες για ταλέντα σαν εσένα.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοτατον και κλασσικοτατον  :)

 

τα κομματια σου εχουν ατμοσφαιρα και χαρακτηρα...

 

Θελουν λιγο καλυτερη παραγωγη αλλα αυτα ειναι πατισματα  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό, πολύ πολύ καλό και κάποιος (δεν ξέρω ποιός) του στερεί την δυνατότητα να είναι άριστο.

Εχοντας ξεκινήσει μ αυτά, μπορείς να σταματήσεις να διαβάζεις εδώ.

 

Αν θες να πάμε στο άριστο εδώ οι ενστάσεις μου:

1. Συχνοτικά υπάρχει θέμα με το eq της κιθάρας, με το μπάσο και το χαμηλό από τα τύμπανα. Μπουμπουνίζει και μπερδεύονται οι φράσεις.

2. Μετά το 1.50 που αποκτά το μεγάλο ενδιαφέρον, υπάρχουν όντως κάποια προβληματάκια με τους τονισμούς ή τα μέτρα των τυμπάνων γενικά στο θέμα που μοιάζει με το ticket to ride.

3. Η φωνή βγαίνει λίγο μέσα από το πηγάδι και είναι ψιλοστραγγαλισμένη.

 

 

μπορείς να επιστρέψεις και πάλι στην αρχή του ποστ.  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ SF,Dim και Holystone.

 

Καλα κανεις Δημητρη και λες και τις ενστασεις που εχεις με τις οποιες και συμφωνω οπως ειπαμε.

Αυτο εξαλλου ειναι το ζητουμενο,περα απο τα υπολοιπα,αλλιως θα τα βαζαμε

μονο στα Φεισμπουκς για τα λικε και τα "τελεια".

Δε λεω κι αυτα ειναι ωραια-η τροφη του πτωχου καλλιτεχνου  ;D ;D ;D-αλλα και οι παρατηρησεις επιβαλλονται οταν υπαρχουν.

Προσωπικα με εχει βοηθησει πολυ στο να βελτιωσω καποια  πραγματα η κριτικη και  το"ξυλο" ;D εδω στο νοιζ.

 

Μερσι κυριοι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου