Προς το περιεχόμενο

Making of the Sounds for Battlefield 1 videogame


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ για το πως έγινε η ηχοληψία των διαφόρων ήχων όπλων, οχημάτων, φωνητικών, περιβάλλοντος κτλ για το γνωστό στους gaming κυκλους παιχνίδι battlefield 1 , μιας σειράς που παίζω φανατικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

 

 

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν εκατοντάδες αντίστοιχα documentaries, αλλά στέκομαι σε αυτό γιατί πραγματικά το τελικό αποτέλεσμα έτσι όπως έχει αποδοθεί στο παιχνίδι κατά γενική ομολογία είναι το καλύτερο που έχει υπάρξει ποτέ και θέτει νέα στάνταρ σε αντίστοιχες προσπάθειες.

 

Αξιοσημείωτη είναι και η μηχανική κατευθυντικότητας του ήχου που στη συγκεκριμένη σειρά ιδιαίτερα όταν αποδοθεί από ένα αντίστοιχο σύστημα, με μια μικρή θυσία στην ποιότητα ήχου λόγω του compression του dolby digital, dts X που όμως αντισταθμίζεται από τον ρεαλισμό της κίνησης του ήχου στο χώρο, γίνεται  με τέτοιο τρόπο ώστε να παίζει KAI σημαντικό ρόλο στο ίδιο το gameplay.

 

Και παράλληλα δίδεται μια απαράμιλλη κατά τη γνώμη μου αλλά και κατά σχεδόν γενική ομολογία ηχητική εμπειρία που δεν έχει προηγούμενο για ανάλογα παιχνίδια (εννοώ καθαρόαιμα FPS) και σε συνδιασμό με το ΦΟΒΕΡΟ music sountrack που δεν αφήνει ασυγκίνητο κανέναν και αξίζει και για ακρόαση από έναν μη gamer που αρέσκεται στο είδος της μουσικής με επικό/κλασσικό χαρακτήρα, το παιχνίδι κατάφερε να πάρει το πρώτο βραβείο ήχου της χρονιάς κυκλοφορίας.

 

Πέρα από το οτι μου αρέσει να το παίζω και λιώνω, τρελαίνομαι πραγματικά και δεν χορταίνω και ως λάτρης/παίχτης/συνθεταράς της μουσικής τεχνολογίας τον ήχο σε όλα τα επίπεδα. Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει σε παιχνίδι και ζηλεύω, θα ήθελα να είμαι τόσο καλός στον ήχο. χαχαχαχα ναι

 

Για όσους ενδιαφέρονται αν και έχω ξαναποστάρει, ξαναποστάρω και μέρος της φοβερής μουσικής

 

 

 

 

σημειώνω δε πως για το παιχνίδι αυτό και λόγω όλων αυτών των ανωτέρω, αναβάθμιστηκα με καλή ηχόμπαρα και αντίστοιχο gaming ζευγος ακουστικών που υποστηρίζει με ειδικούς drivers τον πολυκάναλο ήχο για να ζήσω όσο το δυνατόν καλύτερα την εμπειρία και δεν το χορταίνω λέμε ωωωω χαχαχαχαχαχχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αν ειμαι οφτοπικ Cos αλλα το νημα σου μου θυμησε ενα Ted που μου ειχε κανει εντυπωση {και ειδικα επειδη ήταν Ελληνας}

 

καλά τα λέει.

Να τον διορίσουμε στην ΕΡΤ.

Είναι "δικός μας"?

χαχαχαχαχαχχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου