Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ψαχνω να αγορασω καποιο πεταλι fuzz για να αρχισω να πειραματιζομαι  με ηχους.Σκεφτομαι να το χρησιμοποιώ κυριως για να μπουστάρω σόλα.Θελω vintage χροιά με μπολικα μεσαια και αρκετό gain.

Το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας για αυτό σκεφτόμουν το big muff ή κάποιο μεταχειρισμενο fuzzface.

Τι έχετε να προτείνετε που μπορώ να βρω καινούριο ή μεταχειρισμένο  σε παρόμοια τιμη;

Θα το χρησιμοποιώ πάνω σε ήδη βρώμικο ενισχυτή και παίζω με  stratocaster.Στις προβες χρησιμοποιω εναν orange ad30 μονοκαναλο. Εγω εχω εναν άγνωστης μαρκας τρανζιστορατο κινεζια αλλά ελπίζω αργότερα να πάρω κάποιον λαμπατο στο στυλ παλιού Μάρσαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια Πολλά...

Στο fuzz πως κατέληξες?? Γιατι δεν λες πχ overdive, distortion???

Τι μουσική θέλεις να πάιξεις και ποιανού ήχο εχεις σαν μπούσουλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να παίρνω overdrive από τον ενισχυτή  και σε κάποια σημεία να  το ενισχύω με κάποιο φαζ(έτσι το φαντάζομαι τουλάχιστον) και γιατί δεν θέλω να γεμίσω ένα σωρό πετάλια και γιατί μου αρέσει περισσότερο σαν ήχος. Το φαζ μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από ένα απλό overdrive ενώ το distortion το έχω συνδυάσει με τη μεταλ. Επίσης έχω επηρεαστεί από  Χέντριξ κ Ζέπελιν που το χρησιμοποιούσαν και εκτός από αυτούς έχω στο μυαλό μου πιο σύγχρονους όπως black keys και rival sons. Ξέρω ότι μπορεί να μην δουλέψει πολύ καλά με τον ενισχυτή μου αλλά τώρα δεν υπάρχουν λεφτά για άλλον. Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να βρω αλλά έτσι κι αλλιώς κάθε 2 μέρες είμαι στο χώρο που κάνουμε προβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια χαρά σαν ιδέα και γενικά ένα μεταχειρισμένο fuzzface ή big muff θα σου κάνει δουλειά. Μην πας για κάτι πολύ ακριβό μόνο γιατί σε τρανζιστοράτο μπορεί και να μην αξίζει. Επίσης, κάποια fuzz (όπως το red muck του Jam) έχουν έλειψη μεσαίων-mid scoop , οπότε έχε το υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο big muff δεν του πολυαρεσει το βρωμικο σημα. Προτιμα εναν καθαρο ενισχυτη, με μπουσταρισμενα τα μεσαια με καποιο od/booster pedal. Με πολυ χαμηλα το gain του muff ισως καταφερεις κατι.

 

Εναλλακτικα, μπορεις να χρησιμοποιησεις το rat με χαμηλα το gain. Θα φαζαρει λιγοτερο, αλλα θα διδει αρκετο ογκο.

 

Εαν θες λιγο να αγριεψεις, προς marshall, τον ηχο σου τοτε χρησιμοποιησε ενα joyo jf02 (κλωνος του ocd), με το gain και τo vol στο 2,5.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τώρα έπαιζα και με το Guyatone HD-3 (Hot drive) . Μπόλικα μεσαία, τρεις ρυθμίσεις για voicing και στο νεκ μαγνήτη παρατήρησα ότι έχει χροιά τελείως fuzzy , ( βέβαια κατα τα άλλα είναι ένα distortion με έντονα μεσαία).

 

Με χαμηλά το gain για να μπουστάρεις νομίζω μπορείς να παίξεις με διάφορα πετάλια . Οπότε το καλύτερο είναι να τα δοκιμάσεις με τον ενισχυτή σου για να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή θα έλεγα ότι θές ένα FUZZ τύπου tonebender....τώρα τα άσχημα νέα είναι οτι αυτά είναι συνήθως ακριβά ακόμα και μεταχειρισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Soulbender ή '69 Fuzz από Fulltone θα έλεγα για το ηχόχρωμα που θέλεις. (ή εφαρμογές άλλων κατασκευαστών σε αυτό το κλίμα). Το fuzz face κάθε άλλο παρά μεσσαίο θα το έλεγα ενώ το muff θαρρώ δουλεύει καλύτερα μετά από κάποιο (treble) boost ή drive παρά σε πουσαρισμένο ενισχυτή. Τουλάχιστον σε ενισχυτή που το έχω δοκιμάσει (vox ac30).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ το muff θαρρώ δουλεύει καλύτερα μετά από κάποιο (treble) boost ή drive παρά σε πουσαρισμένο ενισχυτή. Τουλάχιστον σε ενισχυτή που το έχω δοκιμάσει (vox ac30).

 

Ακριβώς! Ένα treble booster πριν από το big muff κάνει θαύματα (τουλάχιστον, για τα δικά μου γούστα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου