Προς το περιεχόμενο

Αρμονία της μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ρε καρντάσια. Έχω πτυχίο αρμονίας από το 2010 αλλά καθότι περάσαν κάποια χρονάκια, αναμενόμενο είναι η γκλάβα μου να χει ξεχάσει τον κύριο όγκο των πραγμάτων που έμαθα. Σκοπός μου είναι η έναρξη μεταπτυχιακού πάνω στην μουσική διδασκαλία αλλά και το προσωπικό ενδιαφέρον να θυμηθώ ξανά τις λειτουργίες της αρμονίας. Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να δείχνει με τρόπο μοντέρνο, κατανοητό και όσο γίνεται πιο σύντομο την ύλη που θέλω να ξαναέρθω σε επαφή; Φχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα έλυνα έναν ικανό αριθμό ασκήσεων πάνω σε όλα τα θέματα που είχες κάνει στο πτυχίο Αρμονίας και τα οποία, πιστεύω, χρειάζονται απλά ένα "ξεσκόνισμα"...

Ένα κατάλληλο βιβλίο για αυτό το σκοπό πιθανώς είναι "Η Παραδοσιακή Αρμονία" του Πολ Χίντεμιτ (υπάρχει στα ελληνικά). Στο δεύτερο μέρος του έχει ασκήσεις που είναι αρκετά δύσκολες : ένα κλικ παρακάτω από κανονικές ασκήσεις σύνθεσης... Μάλλον αυτό που χρειάζεσαι.. Το βιβλίο αυτό βέβαια είναι κάπως πιο παλιό και ίσως και δύσκολο να το βρεις..

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου