Προς το περιεχόμενο

Gibson SG 2002 με inlays "φεγγάρι"


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες. Ένα παλικάρι (γνωστός μου) άκουσε ότι ψάχνομαι για κιθάρα Gibson (ναι... ακόμα δεν πήρα) και μου πουλάει μια SG του 2002 που έχει προς 900€

Μου λέει πως είναι εξαιρετικό όργανο και συλλεκτικό πια και σε άριστη κατάσταση. Το χαρακτηριστικό που έχει σε σχέση με ότι άλλο έχω δει, είναι ότι στα inlays έχει φεγγάρια οι όχι τελείες ή τραπεζοειδή και η ταστιέρα είναι μαύρη. Είναι μοντέλο του 2002. Αξίζει μια τέτοια κιθάρα τόσο παλιά τα χρήματα που ζητάει ο γνωστός?

Βασικά αξίζει καινσαν όργανο η συγκεκριμένη ή να κοιτάξω σε κάτι αντίστοιχο καινούριο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξεργασμένο από ALXGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι τιμες παιζουν γυρω στα 600-800 ευρω στο reverb

 

https://reverb.com/item/3584134-gibson-sg-moon-inlays-cherry-faded

 

https://reverb.com/item/4506998-gibson-sg-faded-crescent-moon-inlays-w-hsc-2003

 

Καποιες εχουν ταστιερα ΕΒΕΝΟ και πωλουνται κοντα στα 800 αν εχει  ταστιερα rosewood παει πιο κοντα στα 600.

 

Βεβαια οταν με 1000 μπορεις να βρεις ΚΑΝΟΝΙΚΗ SG std.....

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=346781

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Είναι λογικά μια sg faded του 2002. Οι διαφορές που είχε είναι τα inlays, ταστιέρα από έβενο (όχι σε όλες) και abr bridge.

Συλλεκτική δε νομίζω πως είναι, απλά δεν κυκλοφόρησε για πολύ καιρό και είναι πιο δύσκολο να τη βρείς.

900 εγώ δεν θα έδινα για μια faded, έστω και με αυτές τις ''έξτρα πινελιές''. Έχω δει faded sg στις αγγελίες κατά καιρούς από 400-550€.

 

edit: με πρόλαβε ο sf :classic_laugh:

 

Επεξεργασμένο από atav
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κατάλαβα... πήγαινε για μαλλί δηλαδή ο γνωστός μου πετώντας το "συλλεκτική" :classic_angry: 

Αν είναι μια απλή faded λοιπόν... στο Bon τις πουλάνε 600 έως 800€ καινούριες! 

Απλά είπα μήπως είχε καμία ιδιαιτερότητα το εν λόγω μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, ALXGS said:

...Απλά είπα μήπως είχε καμία ιδιαιτερότητα το εν λόγω μοντέλο.

 

Έχει moon inlays και μάλλον έβενο, αποφασίζεις πόσο σημαντικά είναι για σένα. Η Gibson πια βάζει έβενο μόνο σε ltd CS σειρές ενώ τότε τον έβαζε και στις φθηνότερες κιθάρες. Το πιθανότερο είναι ότι στην επόμενη συνεδρίαση του CITES το καλοκαίρι του '19 ο έβενος θα μπει στα προστατευόμενα είδη και θα εκλείψει και από τις εταιρείες που αντικατέστησαν το RW με έβενο δυο χρόνια πριν.

Επεξεργασμένο από KostasP
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το διάβασα κι εγώ (googlάρισα) 

Όχι.. δεν με καίει ο έβενος... (ουτε τα φεγγάρια.)

Ο έβενος ίσως να παιζει ρόλο σε επαγγελματίες και γενικώς ψαγμένους κιθαρίστες αλλά εμένα μου κάνει και η τριανταφυλλιά :classic_smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, KostasP είπε

Το πιθανότερο είναι ότι στην επόμενη συνεδρίαση του CITES το καλοκαίρι του '19 ο έβενος θα μπει στα προστατευόμενα είδη και θα εκλείψει και από τις εταιρείες που αντικατέστησαν το RW με έβενο δυο χρόνια πριν.

 

To πιθανότερο είναι ότι εντός του 2019 θα αρθεί ο περιορισμός σε ό,τι αφορά μουσικά όργανα. Rosewood or not, θα ταξιδεύουν ελεύθερα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ήχο μια χαρά κιθάρα είναι με λίγο παζαράκι όκ....Δες αν σε βολεύει η ταστιέρα ...το μέγεθος και το πλάτος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SG με βολεύουν γενικώς. Από την πρώτη Epiphone που είχα δοκιμάσει μέχρι και τις Std της Gibson.

Απλά αν είναι να μου πάει όσο μια καινούρια faded... μήπως να την πάρω καινούρια? Με 800+ υπάρχουν καινούριες! Δεν ξέρω βέβαια και σε τι κατάσταση είναι το όργανο (αυτός λέει άριστη) αλλά δεν παύει να είναι 16 χρονών κιθάρα!

Εγώ ούτως ή άλλως έχω σκοπό να δαπανήσω  κάπου στο 1000ρικο ίσως και λίιιιγο παραπάνω αν βρω καλή περιπτωση

Επεξεργασμένο από ALXGS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα που έχεις να διαθέσεις, εγώ θα κοιτούσα να βρω μια καλή μεταχειρισμένη std. Έχει περάσει από τα χέρια μου μια τέτοια sg faded (2003 ebony τοστιέρα χωρίς moon inlays) και παρότι ήταν εξαιρετική για τα χρήματα της , σε καμία περίπτωση δεν ήταν σε ποιότητα κατασκευής και σε ήχο καλύτερη από 2 Std που είχα στα χέρια μου επίσης για λίγο καιρό. Η μια δε, ήταν και απ τις¨ κακές χρονιές ¨ υποτίθεται της gibson. Συνολικά η Std είναι αρκετά καλύτερη σαν κιθαρα και σε μεταχειρισμένη θα τη βρεις εύκολα και λίγο κάτω απ το μπατζετ σου. Πάντως εγώ η καλύτερη sg που έχω πιάσει στα χέρια μου είναι 61RI, είναι εξαιρετικό value for money και κατά καιρούς την Ε λεπτά στις αγγελίες στα 1200 ευρώ , είναι μια μικρή υπέρβαση στο μπατζετ σου που αξίζει, πίστεψε με, μέχρι τελευταίο ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου