Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη σας μάρκα από πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είπα ότι ένα παλιό boss παίζει όπως έπαιζε τότε. 

Είπα ότι είναι μια συνταγή που κρατάει πολλά χρόνια τουλάχιστον στην εμφάνιση.

Όταν βγήκαν γιαπωνέζικο σήμαινε πολύ καλό ποιοτικά και ηχητικά κοντράριζε τα αμερικάνικα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε στην περιπτωσιολογία θα έχουμε όλοι να πούμε για τα πάντα - παράδειγμα: τα drive της Joyo είναι πολύ καλά σε σχέση ποιότητας-τιμής. Τα δικά μου όμως έπιαναν ραδιόφωνο (λόγω χαμηλής θωράκισης, κάποιου ελατώμματος στο κύκλωμα; δεν ξέρω). Λυπήθηκα όποιον πιθανον να τα αγόραζε έτσι και τα πούλαγα (θα το ρισκάριζες να πας να παίξεις live με αυτά και να πιάσει το PA μετάδοση από Τούρκο πιλότο ξέρω γω; εγώ όχι) κι έτσι, τα πέταξα.


ΟΜΩΣ. Ο κομπρέσορας που έχω λυώσει και είναι ο αγαπημένος μου, ύστερα από ακρετούς μπουτικ και μη που έχω δοκιμάσει, είναι ο πράσινος κομπρέσορας της Joyo, που βρήκα μεταχειρισμένο για 15 ευρώ (30 καινουριος). Δεν υπάρχουν στεγανά και απόλυτες απόψεις όταν έχει να κάνει με τον ήχο και το τι ταιριάζει στο rig σου.


Me Boss ξεκίνησα να παίζω μουσική στα 80s. Είχα ένα Feedbacker Distortion που το χρησιμοποιούσα σαν overdrive και ένας θεός ξέρει γιατί και από που, είχα βρει στο Vibrato στα Εξάθλια, ένα TC Electronic SCF που μου άρεσε το look του και το είχα πάρει χωρίς να ξέρω τι κάνει. Δεν έχω πια κανένα από τα δυο πετάλια, όμως για κάποιο λόγο, το SCF ήταν always on. Για δέκα χρόνια. Ήταν το πετάλι μου και όταν το έκαψα και δεν επισκευαζόταν πια, μου έλειπε πολύ από τον ήχο μου. Κάτι δείχνει αυτό...


Τα επόμενα χρόνια, προσπάθησα πάλι να "συνδεθώ" με τα Boss. Kυρίως με τα εργαλεία της - το NS2, το LS2 , το EQ7, τα θεωρώ εξαιρετικά. Καθώς όμως όσο πέρναγε ο καιρός έκανα downsizing στα πετάλια μου καταλήγωντας στα δυο τρια πράγματα που χρειάζομαι για τον ήχο που θέλω, μου ήταν πλέον περιττά και αυτά. Εχω δοκιμάσει βέβαια τα περισσότερα απ΄πετάλια της Boss και έχω καταλήξει ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα - ευέλικτα πετάλια στην τιμή ενός Rotary Boss ή ενός Space Echo η Giga Delay, με μικρότερο footprint, για μένα τουλάχιστον...

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Tamtam said:

 θα το ρισκάριζες να πας να παίξεις live με αυτά και να πιάσει το PA μετάδοση από Τούρκο πιλότο ξέρω γω; εγώ όχι



Άλλοι πληρώνουν για τέτοια samples...:classic_tongue:

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Tamtam said:

ΟΜΩΣ. Ο κομπρέσορας που έχω λυώσει και είναι ο αγαπημένος μου, ύστερα από ακρετούς μπουτικ και μη που έχω δοκιμάσει, είναι ο πράσινος κομπρέσορας της Joyo, που βρήκα μεταχειρισμένο για 15 ευρώ (30 καινουριος). Δεν υπάρχουν στεγανά και απόλυτες απόψεις όταν έχει να κάνει με τον ήχο και το τι ταιριάζει στο rig σου
 

για πες μερικά settings γιατί δεν κατάφερα να βγάλω κάτι σωστό από αυτό το πράγμα...

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτα παντως ημουνα ΠΑΣΑΣ...δεν νομιζω να χρειαζομουν κατι καλυτερο (στη  θεση του Τ-Wah μπορει και να εβαζα το καινουργιο μικρο PW3 & στη θεση του TR2 το παλαιο PN2 ,σιγουρα το καλυτερο tremolo ever)

αρχείο λήψης.png

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

για πες μερικά settings γιατί δεν κατάφερα να βγάλω κάτι σωστό από αυτό το πράγμα...


image.png.aee6a360da3f531a68029f04883e0236.png

 

Τελευταία, επειδή παίζω με humbuckers, τo Attack το πάω στο 1 - 1.5 (αντίστοιχα με το level και το sustain  δηλαδή). Βασικά, ΚΤΓΜ το tricky part σε όλους τους κομπρέσορες είναι να τους ρυθμίσεις σε unity gain, και να έχουν effect (μ' αρέσει να μην είναι διακριτό το κομπρεσάρισμά τους, αλλα "φυσικό", να μην ξεχωρίζει δηλαδή χρωματίζοντας τον ήχο. E, αυτός ο κομπρέσορας, το κάνει πολύ καλά αυτό. Είναι σα να μην υπάρχει. Toν βάζω συνήθως στην αρχή και πάντα πριν από το/τα drive και είναι always on.
 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καμια 12ρια πεταλια στη πεταλιερα μου κ κανενα δεν ειναι ιδια μαρκα...με εχει εντυπωσιασει βεβαια η wampler...εχω το black 65 και εχω παθει πλακα...εχω δοκιμασει κ το tweed κ επισης μου αρεσε πολυ....κ μου εκανε εντυπωση η χαμηλη τιμη στις αγγελιες

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tamtam said:


image.png.aee6a360da3f531a68029f04883e0236.png

 

Τελευταία, επειδή παίζω με humbuckers, τo Attack το πάω στο 1 - 1.5 (αντίστοιχα με το level και το sustain  δηλαδή). Βασικά, ΚΤΓΜ το tricky part σε όλους τους κομπρέσορες είναι να τους ρυθμίσεις σε unity gain, και να έχουν effect (μ' αρέσει να μην είναι διακριτό το κομπρεσάρισμά τους, αλλα "φυσικό", να μην ξεχωρίζει δηλαδή χρωματίζοντας τον ήχο. E, αυτός ο κομπρέσορας, το κάνει πολύ καλά αυτό. Είναι σα να μην υπάρχει. Toν βάζω συνήθως στην αρχή και πάντα πριν από το/τα drive και είναι always on.
 

δεν ξέρω τι κάνω εγώ, πάντα μου θόλωνε όταν έμπαινε....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου