Προς το περιεχόμενο

Η αγαπημένη σας μάρκα από πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλεον μονο ΕΛΛΗΝΙΚΑ πετάλια απο Έλληνες κατασκευαστές....
Reverb Splash MK3 
Drive Fat Foot Telegun
Wha wha JAM
Chorus JAM
Compressor CTC
Απορω με την ξενομανία....
Κι εγω με τα Boss μεγαλωσα αλλα ειμαστε εν ετει 2018 
Ακομα κι αυτοι κανουν τρικ για να πουλανε βλεπε WAZA, EHX REAL  MUFF series κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγοράζω πάντα ότι είναι καλύτερο για τα αυτιά μου και σίγουρα ότι αντέχει η τσέπη μου.

Αυτά που κάνουν διακόσια και... είναι για τους παίκτες που σίγουρα έχουν δώσει τα δεκαπλάσια για ενισχυτή ή κιθάρα. 

 

Η Boss είναι το σημείο αναφοράς στα σχέδια, την ποιότητα κατασκευής και τιμή. Και σίγουρα όλοι πορεύονται με αυτόν τον φάρο.

 

Αναμφισβήτητα γουστάρω πολλά πετάλια απο γνωστές και άγνωστες μάρκες που έχω... πατήσει, όπως π.χ. το klon αλλά είναι μονάδες και όχι σειρές για να στοιχειοθετούν μάρκα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tamtam είπε

....διαπιστώνω πως τα περισσότερα πετάλια-εργαλεία ήχου που διαθέτω, είναι από την Digitech! Μιλάω για τα Trio Band Creator, Jamman Solo XT  και δυο... Βad Monkey :)

 

Έεετσι, έλα να μαζευόμαστε οι τζιτζιτεκάδες ! :classic_biggrin:

 

Προσωπικά και εγώ έχω 4 πετάλια της ''τζιτζιτεκ'', αν και όχι όλα στο pedalboard μου αυτή την στιγμή που μιλάμε, αλλά πιο πολύ σαν back up.

Ο λόγος? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέραν του ότι τα είχε άμεσα διαθέσιμα το ντόπιο μουσικομάγαζο. Όταν ένα πετάλι σε αφήνει στα κρύα του λουτρού κατά την διάρκεια του live και την άλλη μέρα ξαναπαίζεις, δεν έχεις την πολυτέλεια να ψάχνεις και πολύ στις αγγελίες και στους γνωστούς, και ψάχνεις άμεσα κάτι (σχετικά) φθηνό, αξιοπρεπές και πάνω απ' όλα αξιόπιστο.

 

Είναι τα καλύτερα πετάλια στην κατηγορία τους? Όχι βέβαια.

Είναι αξιόπιστα και κάνουν αξιοπρεπώς την δουλειά τους? Αδιαμφισβήτητα.

 

Με λίγα λόγια επ' ουδενί δεν είναι η αγαπημένη μου μάρκα (δεν έχω άλλωστε συναισθηματισμούς στα πετάλια..) απλά την αναφέρω σαν μια προσωπικά για μένα αξιοπρεπή, εύκολη και αξιόπιστη λύση.

 

 

 

digitech.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, yameth said:

 

Αυτά που κάνουν διακόσια και... είναι για τους παίκτες που σίγουρα έχουν δώσει τα δεκαπλάσια για ενισχυτή ή κιθάρα. 

 

Το σιγουρο ειναι οτι ο ενισχυτης δεν πολυειναι απαραιτητος... :classic_smile:

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχεις δίκιο και σίγουρα πολλοί επαγγελματίες προτιμούν τις custom λύσεις αυτές ή μιας ολοκληρωμένης πεταλιέρας Boss, Line 6, Tc Electronics κλπ. Στα πατάρια ο ενισχυτής δεν είναι και τόσο απαραίτητος πια. Βέβαια στην custom λύση τα πετάλια έχουν κοστίσει όσο ένας ακριβός ενισχυτής ή και περισσότερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι (ούτε ήμουν ποτε) επαγγελματίας με την έννοια του όρου, και τις περισσότερες φορές έπαιζα με μηχανήματα που είχε στη σκηνή, (ήταν και πιό μαύρα τα χρόνια). Πρόσφατα κατάλαβα ότι μια καλή φέτα (πεταλιέρα ή όπως θέλετε) στην κονσόλα κάνει αυτό που θες ελεγχόμενα και σίγουρα. Μια δυό φορές που μπήκα σε κανονικό στούντιο μάλιστα την κουβάλησα και καθάρισα. Ούτε να ψάχνω ήχους ούτε να παιδεύεται ο ηχολήπτης.

Αλλά δεν τα θεωρώ σημαντικές και βαρύνουσες εμπειρίες οπότε απλώς καταγράφονται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

Έεετσι, έλα να μαζευόμαστε οι τζιτζιτεκάδες ! :classic_biggrin:

 

Προσωπικά και εγώ έχω 4 πετάλια της ''τζιτζιτεκ'', αν και όχι όλα στο pedalboard μου αυτή την στιγμή που μιλάμε, αλλά πιο πολύ σαν back up.

Ο λόγος? Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέραν του ότι τα είχε άμεσα διαθέσιμα το ντόπιο μουσικομάγαζο. Όταν ένα πετάλι σε αφήνει στα κρύα του λουτρού κατά την διάρκεια του live και την άλλη μέρα ξαναπαίζεις, δεν έχεις την πολυτέλεια να ψάχνεις και πολύ στις αγγελίες και στους γνωστούς, και ψάχνεις άμεσα κάτι (σχετικά) φθηνό, αξιοπρεπές και πάνω απ' όλα αξιόπιστο.

 

Είναι τα καλύτερα πετάλια στην κατηγορία τους? Όχι βέβαια.

Είναι αξιόπιστα και κάνουν αξιοπρεπώς την δουλειά τους? Αδιαμφισβήτητα.

 

Με λίγα λόγια επ' ουδενί δεν είναι η αγαπημένη μου μάρκα (δεν έχω άλλωστε συναισθηματισμούς στα πετάλια..) απλά την αναφέρω σαν μια προσωπικά για μένα αξιοπρεπή, εύκολη και αξιόπιστη λύση.

 

 

 

digitech.jpg


Όπως γράφτηκε από πολλούς νωρίτερα (και από μένα), δεν υπάρχει συγκεκριμένη προτίμηση.
Να προσθέσω όμως, δυο θέματα που για low /mid budget παίκτες όπως εγώ κάνουν τη διαφορά, ΚΤΓΜ πάντα:

1) ο συνδυασμός φθηνών budget πεταλιών με κάποιο/α ακριβότερα.
¨Ενα πολύ καλό drive των 200 ευρώ όπως ειπώθηκε, δεν είναι απαγορευτικό, όταν τα υπόλοιπα πετάλια σου που το πλαισιώνουν κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους και συνεργάζονται καλά με αυτό. Ένα drive με ικανό headroom, δυναμικές στην πένα, smooth sustain ή καλή ¨προφορά¨" στα leads (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα!), συνήθως "ακούει" τα modulation πετάλια πριν ή μετά από αυτό, πολύ καλύτερα από ένα που δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.

Τώρα , συμβαίνει συνήθως ένα drive με τέτοια χαρακτηριστικά να είναι πιο ακριβό από ένα που δεν τα έχει - χωρίς όμως κι αυτό να είναι απαραίτητο πάντα (αφού εξαρτάται από το τι παίζεις/θέλεις να παίξεις /γουστάρεις κ.λπ. κ.λπ.)
Παράδειγμα: έχω βρει το αγαπημένο μου drive στα 140 δολάρια καινούριο και είναι της Barber Electronics. Είναι ο λόγος που πουλάω το AnalogMan μου. Έχει όσα περιέγραψα και ματσάρει ιδανικά με τα υπόλοιπα πετάλια μου τα οποία είναι low cost (ο Joyo κομπρέσορας, to μινι shaker vibrato, ένα Μαλεκκο mini phase και όποιο τρέμολο του βάλω μετά (και πάλι να πω, ότι τα 2 καλύτερα που έχω δοκιμάσει ανάμεσα σε τουλάχιστον... 15, είναι το πανάκριβο -όταν είχε βγει- της Mad professor, το οποίο όμως μεταχειρισμένο το βρίσκεις στα 90-100 ευρώ σήμερα. Το άλλο είναι το τρέμολο του Jam).

2) H χρήση που κάνεις στα πετάλια
Αν τα χρησιμοποιείς ως εργαλεία ήχου, τότε μπορείς να βρεις χρήσεις για οποιοδήποτε πετάλι σου κάνει τη δουλειά που έχεις κατά νου. Άρα, ναι. Και το Βad Monkey της Digitech ή το Βlues Driver της Boss (για να αναφέρω δυο αγαπημένα μου) είναι μια χαρά αν τα θες για να μπουστάρεις ή να δώσεις ένα συγκεκριμένο flavor στο drive σου. Προσωπικά, τα δυο Bad Monkey (ένα made in China και ένα USA με... διπλάσιο βάρος) τα είχα αγοράσει μόνο και μόνο για πειραματισμό - για να δω αν έχουν διαφορές στον ήχο (έχουν πολύ μικρές, στη διαδρομή του drive και στο output) και για να δω αν στακάρουν μαζί!

Προσωπικά, έχω τις προτιμήσεις μου όπως έγραψα και πριν, αλλά νομίζω ότι έχω βρει μια ισορροπία, κάπου ανάμεσα σε πετάλια εταιριών που προσφέρουν ποιοτητα ήχου κ κατασκευής σε προσιτές τιμές: την 2 TC Electronic (delay και vibrato), 1 Mooer, 1 Barber, 2 EHX (POG και Freeze), 4 Digitech (τα 2 Bad Monkey ουσιαστικά αφού τα 2 looper της Digitech δεν θα πρεπε να τα λογαριάζω για... sound effects) , το Μad Prof τρεμολάκι και το Malekko mini phase που είναι αναλογικό. Αυτά θεωρώ ότι δεν θα πουλήσω γιατί μου είναι απαραίτητα απολύτως. Αυτή την εποχή ζαχαρώνω ένα El Cap αλλά θα πρέπει πρώτα να πουλήσω διάφορα...

Και φυσικά δεν αισθάνομαι καθόλου υποχρεωμένος να αγοράσω μόνο πετάλια που να προέρχονται από τη χώρα που ζω κάθε φορά - οι Βέλγοι δεν έχουν κατασκευαστές πεταλιών και το  DIY τους είναι πολύ χαμηλού επιπέδου ;)

 

gkourmoul1

  • Γιώργος
  • gkourmoul1
  • Μέλος
  • 40
  • 577 αναρτήσεις

     

Εχω και εγω 1,5  digitech. Πολυ αξιολογα πεταλια!



>> Τι παναπει "ενάμισι Digitech" βρε Γιώργο? :)

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω ενα polara σπιτι και ενα fuzz που με περιμενει να το παραλαβω. Με το ενα ποδι στο σπιτι και αυτο... :classic_biggrin:


To Carcosa ? Σπέρνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου