Προς το περιεχόμενο

Πιάνο YAMAHA reconditioned, συστήματα silent κτλ


Scandal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι κατωτέρα στο πιάνο και σκέφτομαι σοβαρά να "αφήσω" μέσα στο 2019 το ηλεκτρικό μου πιάνο και να πάω σε κάποιο reconditioned. Βασικά έχω μετανοιώσει που δεν πήγα εξ αρχής σε ακουστικό.

Σκέφτομαι, με budget τα 3.500 ευρώ να πάω στο Yamaha U3 Reconditioned από Νάκα (έχει 3.800 αλλά που και που ο nakas βάζει εκπτώσεις).

 

Αξίζουν τα reconditioned; Βέβαια θα μου πείτε, με τέτοιο budget τι άλλο να βρεις. Αλλά ελπίζω τουλάχιστον να αξίζουν τα χρήματά τους.

 

Τέλος, σκέφτομαι σε πιο βάθος χρόνου να του βάλω και σύστημα silent. Που απευθύνομαι γι' αυτό, πόσο κοστίζει και τι επιλογές υπάρχουν;

Επεξεργασμένο από Scandal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Scandal είπε

Αξίζουν τα reconditioned; 

 

 

Λαθος ερωτηση.

 

Η ερωτηση σου θα επρεπε να ηταν αν αξιζουν τα ΥΑΜΑΗΑ.

 

Μιλαμε για ΥΑΜΑΗΑ της περιοδου 1970-1980, μιλαμε για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ιαπωνικα πιανα.

 

Αν δε αυτο που πουλαει ο ΝΑΚΑΣ ειναι U3H  (σειριακός αριθμος απο 2000000 και ανω) μιλαμε για καταπληκτικο πιανο.

 

Το U3Η ηταν ισως το καλυτερο "upright" πιανο της εποχης του,το γνωριζω γιατι η δασκαλα μου (θρυλος της εποχης) το προτιμησε σε σχεση με ενα Steinway στα μεσα του 1976 και ετσι μου το αγορασε ο πατερας μου ,ακομα το εχω και απλα σκοτωνει .

 

ΟΛΑ τα πιανα,ακομα και τα Bösendorfer  (που ετσι κι αλλιως η ΥΑΜΑΗΑ εχει πλεον αγορασει) που παιζει ο Σγουρος στο Μεγαρο Μουσικης καποια στιγμη γινονται reconditioned ετσι κι αλλιώς μια και αν δεν γινουν απλα δεν παιζουν. 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο nakas έχει το απλό U3 (link). :classic_smile:

Θα το ψάξω και το U3H πάντως να δω τι παίζει!

 

Ναι σίγουρα αξίζουν τα Yamaha και έχω ακούσει ότι και η σειρά U είναι καλή.

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το αν αξίζουν τα reconditioned. Πχ διαβάζω στα διάφορα site ότι όσο παλιώνει το πιάνο βγάζει κρότους αντί για νότες με σωστό τόνο καθώς το ηχείο επιβαρύνεται με τα χρόνια κτλ κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω παίξει με κάμποσα reconditioned του Νάκα. Κάποια ακούγονταν πολύ πολύ ωραία, και κάποια άλλα ακούγονταν σαν κατσαρόλες ανεπρόκοπης νοικοκυράς, που τις είχε ξεχάσει στο μάτι τρεισήμισι μήνες και τις κοπάναγε η πυροσβεστική με φτυάρι για να σβήσουν. 🤣

 

 Το τι παίζεται όμως εσωτερικά και ποια η αξιοπιστία ενός συγκεκριμένου πιάνου, αυτό μόνο τεχνικός μπορεί να στο απαντήσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, manosx είπε

σαν κατσαρόλες ανεπρόκοπης νοικοκυράς, που τις είχε ξεχάσει στο μάτι τρεισήμισι μήνες και τις κοπάναγε η πυροσβεστική με φτυάρι για να σβήσουν. 🤣

 

φιλοους αυτο πως μπορούμε να το κάνουμε εφφέ για vst? πήρα μία εργολαβία για προεκλογικά σποτ και τώρα γράφω και θα το χρειαστώ😋😁 πλερώνω όσο όσο....

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

 

προεκλογικά σποτ

με ήχους από

10 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

κατσαρόλες ανεπρόκοπης νοικοκυράς

:classic_laugh:

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου