Προς το περιεχόμενο

bugera v22 infinium vs bugera v55 infinium vs marshall dsl20cr


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά και καλή χρονιά! 😉 Ψάχνω να αγοράσω λαμπάτο combo ενισχυτή σχετικά χαμηλού κόστους (μέχρι 500ευρώ). Πρόσφατα δοκίμασα τον fender super champ x2 και δεν έμεινα ικανοποιημένος..γιατί ενώ έχει πολύ ωραία καθαρά, βρωμίζουν αν ανεβάσεις το volume πάνω από το 3, όποτε πρακτικά δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις ούτε σε πρόβα ούτε σε live. Το ίδιο διαπίστωσα και με τον laney cub12r όταν τον δοκίμασα. Γενικά με ενδιαφέρει περισσότερο ο ενισχυτής να έχει καλά καθαρά που να μη βρωμίζουν εύκολα όσο ανεβάζεις ένταση (για τη χρήση πεταλιών/πεταλιέρας), να έχει 12άρι ηχείο,  fx loop, να παίρνει καλά τα πετάλια, να έχει εξόδους για καμπίνα και να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω άνετα και στο σπίτι και στην πρόβα και στο live (τα 20-22 watt είναι αρκετά για live;). Έτσι λόγω χαρακτηριστικών και χαμηλής τιμής κατέληξα σε αυτά τα τρία μοντέλα που αναφέρω στον τίτλο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω ποια η διαφορά στον ήχο μεταξύ bugera v22 και v55 (πως επηρεάζει η διαφορά των watt την ποιότητα του κι αν γίνεται αισθητή η διαφορά από τις λάμπες στον ήχο) και αν μπορούν να συγκριθούν με τον marshall dsl20cr. Όσο αφορά τα ρυθμιστικά τους θα ήθελα να σταθώ περισσότερο στο master volume και να ρωτήσω πως μπορεί να επηρεάσει την ένταση και την ποιότητα του ήχου στους bugera και πως επηρεάζει η απουσία του στον marshall (master volume έχουν οι bugera, λείπει από τον marshall). Ακόμη, γιατί ο bugera v55 infinium έχει χειρότερες κριτικές από τον v22 infinium και πως γίνεται οι δυο αυτοί ενισχυτές με 30watt διαφορά να έχουν μόνο 50 ευρώ διαφορά τιμής στο Θωμά; Δεν είναι λίγο ύποπτο; 🤔

Επεξεργασμένο από maroras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πετας τα λεφτά σου σε φτηνές κινεζιες.

Με το budget που έχεις μπορείς να πάρεις σοβαρό ενισχυτή από τις αγγελίες

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=405726

 

Με πενήντα ευρώ παραπάνω, παίρνεις και ενισχυτή για μια ζωή

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=406985

 

Γενικά καλύτερα μεταχειρισμένο και ποιοτικό παρά καινούργιο και μαπεξ...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο v55 ειναι ο μονος στα λεφτα αυτα, οπου δεν "σπαει" οσο και να το ψηλωσεις. Ο v22 εχει σπαει πιο νωρις.

 

Στην ουσια ειναι οι ιδιοι ενισχυτες με διαφορα καποια μερη εσωτερικα, συν τις τελικες λαμπες, οπου ανεβαζουν την ιπποδυναμη. Δεν προκειται για εντελως διαφορετικους ενισχυτες. Εξ' ου και η μικρη διαφορα τιμης.Εχουν μια μικρη διαφορα στον τονο, που οφειλεται στις διαφορετικες τελικες λαμπες.

 

Το clean καναλι του dsl20 σπαει καπως οταν τερματιζει, αναλογα και με τη κιθαρα. Αλλα δεν εχει τα κρυσταλλινα καθαρα των bugera. Ειναι για αλλη δουλεια.

 

Τωρα, εαν τα 20 watt φτανουν για λαιβ, οι πιο πολλοι θα πουν ναι. Προσωπικα, θα ηθελα να εχω pristine clean ηχο και σε αρκετα μεγαλες εντασεις. Τα 20 watt δεν θα μου αρκουσαν, ειδικα σε εξωτερικο χωρο και ειδικα εαν ηθελα να χρησιμοποιω τον ενισχυτη σαν μονιτορ. Ειναι υποκειμενικο το θεμα. Αλλοι αρκουνται και με 10 watt.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου τον superfunk... Είχα κ τους 2 bugera. Της πλάκας ενισχυτές. Με τα λεφτά που διαθέτεις βρίσκεις Fender, Marshall, Blackstar, ότι θες... 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να πάω σε μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δεν ξέρω κατά πόσο προσεκτικός μπορεί να ήταν ο κάτοχος του ή αν έχει κάνει καμία μοντα και του έχει αλλάξει τα φώτα. Κάποιες συναλλαγές μου στο νοιζ δεν ήταν και οι καλύτερες (άριστη κατάσταση έγραφαν στην αγγελία, αλλά έβλεπες μετά), αλλά ευτυχώς λίγες. Αυτό όμως αρκεί στο να αποφεύγω όσο μπορώ τα μεταχειρισμένα, ειδικά όταν πρόκειται για ποσά της τάξεως των 500ευρω..γιατί εκτός από τίμια παιδιά, υπάρχουν και λαμογια..και αντε βγάλε άκρη μετά. Ακόμη ο καινούργιος έρχεται με εγγύηση, ο μεταχειρισμένος αν σου χαλάσει σε μια βδομάδα..εβίβα! Γι' αυτό επέλεξα και ρωτάω γι' αυτούς τους τρεις ενισχυτές..ειναι καινούριοι, κοστίζουν κάτω από 500ευρω και έχουν κάποια χαρακτηριστικά που χρειάζομαι. Οπότε bugera v22 infinium, bugera v55 infinium ή marshall dsl20cr; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 10:33 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Ο v55 ειναι ο μονος στα λεφτα αυτα, οπου δεν "σπαει" οσο και να το ψηλωσεις. Ο v22 εχει σπαει πιο νωρις.

 

Στην ουσια ειναι οι ιδιοι ενισχυτες με διαφορα καποια μερη εσωτερικα, συν τις τελικες λαμπες, οπου ανεβαζουν την ιπποδυναμη. Δεν προκειται για εντελως διαφορετικους ενισχυτες. Εξ' ου και η μικρη διαφορα τιμης.Εχουν μια μικρη διαφορα στον τονο, που οφειλεται στις διαφορετικες τελικες λαμπες.

 

Το clean καναλι του dsl20 σπαει καπως οταν τερματιζει, αναλογα και με τη κιθαρα. Αλλα δεν εχει τα κρυσταλλινα καθαρα των bugera. Ειναι για αλλη δουλεια.

 

Τωρα, εαν τα 20 watt φτανουν για λαιβ, οι πιο πολλοι θα πουν ναι. Προσωπικα, θα ηθελα να εχω pristine clean ηχο και σε αρκετα μεγαλες εντασεις. Τα 20 watt δεν θα μου αρκουσαν, ειδικα σε εξωτερικο χωρο και ειδικα εαν ηθελα να χρησιμοποιω τον ενισχυτη σαν μονιτορ. Ειναι υποκειμενικο το θεμα. Αλλοι αρκουνται και με 10 watt.

Ισχύει ότι ο bugera v22 infinium είναι κλώνος τύπου vox/marshall ενώ ο v55 infinium τύπου fender/mesa; Με τα 55watt θα μπορώ να παίξω στο σπίτι;;

 

Ο marshall λες είναι για άλλη δουλειά.. Μπορείς να μου πεις παραπάνω λεπτομέρειες και εντυπώσεις; Από ποτέ και μετά αρχίζει να σπάει το καθαρό κανάλι του marshall (πχ gain στο min-9-12-3-max);;

 

Παρεμπιπτόντως παίζω με telecaster, κυρίως καθαρά και βρώμικα ρυθμικα.

Επεξεργασμένο από maroras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, ενω ξεκαθαρα το t55 ειναι κλωνος του vox nightrain 50, η σειρα V εχει πιο οριτζιναλ ηχο. Κατι μεταξυ vox και fender. Απλα λογω τελικων λαμπων ο 55 ειναι λιγο πιο κοντα σε fender.

 

Με τα 55 στο σπιτι μπορεις να παιξεις, κυριως στο καθαρο καναλι, αλλα δεν θα εχεις τον ηχο που πρεπει. Με ενα attenuator θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.

 

O dsl20 λεω οτι ειναι για αλλη δουλεια διοτι, ενω οι bugera εχουν κρυσταλο καθαρο καναλι και ειναι συνηθως πλατφορμες πεταλιων, ο marshall δεν εχει κρυσταλο καθαρο καναλι και δεν χρειαζεται παρα ενα δυο πεταλια για να εχεις πληρη γκαμα ηχων. Εχει τον δικο του ξεχωριστο ηχο. Και δεν ειναι τοσο δυνατος οσο ο v22.

 

Με telecaster σπαει καπου τη μεση. Με τερμα gain εχει crunchy ηχο. Δες εδω στο 9.30

 

 

Υποψη οτι δεν εχω δοκιμασεις κανεναν τους. Ειναι απ' οσα (πολλα) εχω διαβασει γι'αυτους.

Εχω, βεβαια, αναμεσα σε αλλους dsl5cr και bugera t5 σπιτι.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν παίζουν καθόλου ρόλο τα watt αλλά το είδος και η συμπεριφορά. (άλλο τα 22W του deluxe Reveb και άλλο τα 22 του Bugera. Με τον πρώτο έχεις αρκετό clean headroom για να σταθεί μόνος του σε μεγάλο venue) Μην το πολυσκέφτεσαι και δες λύσεις που δεν θα ρισκάρεις να χάσεις χρήματα. Δηλ. όπως σου είπαν και παραπάνω, μεταχειρισμένο. Το κυριως ερώτημα στον ενισχυτή είναι αν θα "σηκώσει" τη χρήση που θέλεις (πρόβα, live, studio), αν το μέγεθός του σου κάνει (άλλο 15 κιλά και άλλο 25, ειδικά αν έχεις αποφασίσει να τον κουβαλάς ανελλιπώς) και φυσικά αν ταιριάξει στον ήχο σου. Και ένας ενισχυτής δεν είναι μόνο ηχόχρωμα ή πόσο clean headroom ή έναση έχει, αλλά και πώς συμπεριφέρεται με διάφορά πετάλια αλλά και πόσο "μουσικός" είναι. Έχει τύχει να παίξω με ενισχυτή που έπαιρνε κεφάλι από εντάσεις, αλλά δεν "έκοβε" μες στη μπάντα, δεν κουνούσε τον αέρα. Μπορεί να μη σε ενδιαφέρει καν το fx loop (εγώ παίζω πάντα με όλα τα πετάλια μπροστά και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα-βέβαια δεν χρειάζομαι δεύτερο/βρώμικο κανάλι στον ενισχυτή).

Ο ενισχυτής είναι μέρος του εξοπλισμού που κατά τη γνώμη μου πρέπει να γυρίσει κάποιος από πολλά στάδια και αγορές, μέχρι να καταλήξει σε αυτό που του κάνει για τη συγκεκριμένη δουλειά. Eπίσης, θέλει δοκιμή σε πραγματικές συνθήκες, γιατί μέχρι τότε, νομίζεις ότι όλα θα πάνε καλά.

Και μιας και το αναφέραμε, θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου γνώμες, αν έχει κανείς, για τους Εgnater Tweaker 112Koch Jupiter Junior (ξέρω δεν είναι ακριβώς λαμπάτος-αλλά το ίδιο ίσως ισχύει και για πολλούς "full tube"), και ίσως και τον Μarshall Origin 20. (Maroras sorry για το off topic αλλά είμαι κι εγώ σε αναζήτηση ενισχυτή με πιο στενά κριτήρια μεγέθους-βάρους και  με πιο σφιχτό budget από το δικό σου-top shelf τα 350/μεταχειρισμένο)

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω και εγω ενισχυτη και εχω ψαξει τις πιο πολλες λυσεις εως 500 ευρω. Ψαχνω κατι με αρκετο headroom ωστε να μπορω να παιζω funky και reggae σε υψηλες εντασεις.

 

Ο tweeker ειναι απο τις πιο αξιολογες. Δεν εχει headroom για να χρησιμοποιηθει ως πλατφορμα (που το θελω), αλλα εχει σουπερ mid gain ηχο, ειδικα στην θεση ac εαν θυμαμαι καλα. Ενα od πεταλι μπροστα (εαν χρειαστει) και εχει πληρη γκαμα ηχων. Για σπιτι και στουντιο ειναι σουπερ. Για live ολο το tweeking ειναι ψιλοαχρηστο καθως τιποτα δεν ειναι footswitchable. Ειναι και απο τους πιο μαζεμενους σε διαστασεις. Και παραδοξως, τελευταιο φορα που τσεκαρα, ηταν φτηνοτερο το combo, απ' οτι το κεφαλι (στο thomman).

 

Ο 40αρης θα εχει αρκετο headroom.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου