Προς το περιεχόμενο

bugera v22 infinium vs bugera v55 infinium vs marshall dsl20cr


maroras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α και 20 βατ με 20 βατ έχουν διαφορά....παίξει τον fender bassman 18βατ και αν στο 3 δεν ξεκουφαθείς να με λένε αγλαία....αλλά ειναι φέντερ φίλε δεν ειναι bugera.... και δεν εχω τίποτα με τη μάρκα, μαλιστα έχω ενα μικρό για λαιβάκια με ενα jazz blues trio που ετοιμάζω, (15 βατ 8ιντσο ηχείο - αυτα περι ερώτησης αν βγαίνεις λαιβ με μικρούς ενισχυτές) και το λατρέω για τα 100 ευρώ του, αλλά έχω γνώση του τι πλήρωσα και τί αγόρασα και για ποια συγκεκριμένη δουλειά....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

 Βέβαια αν δεν είχες θέσει βέτο στα μεταχειρισμένα θα σου πρότεινα την απόλυτη πελατομηχανή που λέγεται Fender Hot Rod Deluxe, που βρίσκεις ακριβώς στο budget σου....

+10000...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rurounikz είπε

O ενισχυτης μπορει να εχει απο pots που τριζουν , jack που χανουν το σημα, να κανει σκασιματα απο το πουθενα, να σβυνει οταν ζεσταινεται, εντασεις οτι να ναι απο καναλι σε καναλι..

Οι πυκνωτες στο εσωτερικο κρατανε καμια 15ετια, κ παντα εξαρταται απο το ποσο εχει παιξει.

 

Τωρα στις κιθαρες, οι τιμες 9/10 φορες δεν συμφερουν. Το κυριως προβλημα ειναι στα φαγωμενα ταστα,καβαλαριδες για αλλαγμα ,φαγωμενες εδρες στο τρεμολο και σπανια θα βρεις προβληματα στο λαιμο πχ  warp,twist κτλ.

 

Τίποτα δηλαδή που δεν μπορείς να μην ελέγξεις την ώρα που θα το δοκίμασεις.

 

Τώρα για την τιμή ποτέ δεν έχω πάρει μεταχειρισμένη κιθάρα περισσότερο από το 1/2 της τιμής της όταν είναι καινούργια (δεν μιλάμε για vintage κομμάτια) και τις περισσότερες τις έχω πάρει,όπως και τους ενισχυτές, ακόμα λιγότερο.

 

Φυσικά γνωρίζω πολύ καλά τι θέλω και πως να το τσεκαρω.

 

Στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία των οργάνων και ενισχυτών που πωλούνται πωλούνται λόγω... βαρεμάρας και αναζήτησης new gear οπότε είναι πρακτικά καινούργια και σε εξαιρετική κατάσταση.

 

Τώρα αν κάποιος προτιμά με τα λεφτά που θα έδινε για έναν μεταχειρισμένο Mesa με κατασκευή Panzer και επιδόσεις Ferrari  να πάρει έναν Bugera με κατασκευή Trabant και επιδόσεις Yugo :classic_biggrin:..τι να πω... δημοκρατία έχουμε και όλοι έχουμε δικαίωμα σε τραγικά λανθασμένες αποφάσεις 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, degdekis said:

α και 20 βατ με 20 βατ έχουν διαφορά....παίξει τον fender bassman 18βατ και αν στο 3 δεν ξεκουφαθείς να με λένε αγλαία....αλλά ειναι φέντερ φίλε δεν ειναι bugera.... και δεν εχω τίποτα με τη μάρκα, μαλιστα έχω ενα μικρό για λαιβάκια με ενα jazz blues trio που ετοιμάζω, (15 βατ 8ιντσο ηχείο - αυτα περι ερώτησης αν βγαίνεις λαιβ με μικρούς ενισχυτές) και το λατρέω για τα 100 ευρώ του, αλλά έχω γνώση του τι πλήρωσα και τί αγόρασα και για ποια συγκεκριμένη δουλειά....

 

Bc15?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Είμαι κάτοχος και του Bugera V22 (όχι του infinium) και του Marshall DSL401 (δεν είναι στις επιλογές του op αλλά προτάθηκε μιας και υπάρχει στα μεταχειρισμένα). Bugera V55 και Marshall dsl20cr δεν έχω παίξει.

Θα σου πω κάποιες σκόρπιες σκέψεις μου με βάση τους δυο παραπάνω ενισχυτές.

 

-Το fx loop του Marshall είναι για κλάματα, σε σχέση με του V22 που είναι μια χαρά.

-Το πόσο κακό είναι το ηχείο του Marshall, το καταλαβαίνεις κυρίως στα γκάζια. Ευτυχώς το άλλαξα. Ακόμα και με του Bugera το ηχείο, πιο καλά ακούγοταν. Νομίζω ότι το ηχείο του Bugera είναι OK.

-Χίλιες φορές καλύτερα το ψηφιακό βαθάκι του V22, παρά το spring reverb του Marshall, το οποίο και αποσύνδεσα γιατί μάλλον τα έπαιξε και μου χαλούσε/αλλοίωνε τον ήχο τον ήχο.

- Σε live, μιας και παίζω αποκλειστικά με πετάλια, το gain του καθαρού καναλιού του Marshall δεν μπορώ να το έχω πάνω από το 4 για να έχω καθαρό ήχο -έχω κάνει retubing όλες τις λάμπες πρόσφατα, ακόμα και τις προενισχυτικές- γιατί με humbucker κιθάρες γίνεται της π@#%ας Στον Bugera V22 το είχα παραπάνω, μέχρι και στο 7.

- Τα watt όπως αναφέρθηκε παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν και τόσο με το headroom, αλλά με το κύκλωμα και ίσως (ας με διορθώσει κάποιος) με τις τελικές. Τόσο ο bugera V22 όσο και ο Marshall dsl401 έχουν el84. Ένας ενισχυτής 40ρης με τελικές el84 θα έχει πολύ λιγότερη ένταση και άρα μάλλον και headroom (δεν ξέρω κατά πόσο είναι απόλυτο αυτό..) σε σχέση με έναν 40ρη με τελικές el34...

 

Nομίζω ότι, κρίνοντας με βάση τα όσα λες, πας για V55 μεριά, που αν δεν κάνω λάθος έχει el34 τελικές. Αλλά και με τον V22 άνετα θα κάνεις την δουλειά σου. Σαν κάτοχος και του V22 και του DSL, έχω να ομολογήσω ότι, ειδικά με humbucker όργανα, νιώθω μεγαλύτερη ''ασφάλεια'' με τον Bugera. Βέβαια αν δεν είχες θέσει βέτο στα μεταχειρισμένα θα σου πρότεινα την απόλυτη πελατομηχανή που λέγεται Fender Hot Rod Deluxe, που βρίσκεις ακριβώς στο budget σου....

O bugera v55 έχει 6L6 τελικές. Τι διαφορά θα έχουν στον ήχο σε σχέση με τις άλλες λάμπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, maroras είπε

O bugera v55 έχει 6L6 τελικές. Τι διαφορά θα έχουν στον ήχο σε σχέση με τις άλλες λάμπες;

 

Nαι έχεις δίκιο, δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα επομένως δεν γνωρίζω κατά πόσο διαφορετικός ακούγεται σε σχέση με τον V22.

 

Λογικά με τις 6L6 λάμπες θα ''φεντερίζει'' περισσότερο?

''The 6L6 has plenty of headroom and does not break up nearly as quickly as the EL84 or EL34 tubes. 6L6 tubes tend to put out a much brighter tone with more top-end sparkle (e.g the “Fender Chime”), while still allowing plenty of low-end to come through.''

 

https://humbuckersoup.com/tubes/differences-el84-el34-6l6/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Tίποτα δηλαδή που δεν μπορείς να μην ελέγξεις την ώρα που θα το δοκίμασεις."

Για πολλους λογους μπορεις να παραλειψεις κατι.

 

"Τώρα για την τιμή ποτέ δεν έχω πάρει μεταχειρισμένη κιθάρα περισσότερο από το 1/2 της τιμής της όταν είναι καινούργια "

 

Τυχερος ή ψαχνεις ολη μερα αγγελιες. Τοπ σαιτ για αγγελιες το νοιζ, οποιος αμφιβαλει για τις τιμες στις κιθαρες ενα search.

 

"Φυσικά γνωρίζω πολύ καλά τι θέλω και πως να το τσεκαρω."

Δεν εχουμε φτασει ολοι σε αυτο το επιπεδο. Απο την αλλη δε σε ξερω για να εχω αποψη

 

"πωλούνται λόγω... βαρεμάρας και αναζήτησης new gear οπότε είναι πρακτικά καινούργια και σε εξαιρετική κατάσταση."

Διαφωνω , αλλα κλαιν. Σπανια θα βρεις ατομο να πουλαει ενυσχητη - κιθαρα ελαφρως μεταχειρισμενο σε τιμη κατω απο τα 90% καινουργιου. Κοιταω εδω κ 3 χρονια αγγελιες κ εχω ριξει γελιο με μερικες.

 

 

"Bugera με κατασκευή Trabant και επιδόσεις Yugo :classic_biggrin:..τι να πω... δημοκρατία έχουμε και όλοι έχουμε δικαίωμα σε τραγικά λανθασμένες αποφάσεις "

 

cork sniffers  ,googlare το, Αν ειναι καλο ειναι καλο, η bugera σαν εταιρια επιασε με τις απομιμισεις κ εχει κ φανς πλεον. Παρολα αυτα η αγορα τρεχει,εξελισεται κ αμφιβαλω αν θα υπαρξει καποια εξελιξη στην εταιρια.

Επεξεργασμένο από rurounikz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τον Superfunk μέχρι κεραίας. Έχω χρόνια να αγοράσω κάτι καινούργιο. Εγκληματικό να πάρεις καινούργιο Bugera ενώ στο budget σου είναι ενισχυτές όπως ο Fender Hot Rod Deluxe μεταχειρισμένος.

 

Ο καθένας βέβαια με τις επιλογές του ζυγίζοντας τα θετικά με τα αρνητικά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rurounikz είπε

Τοπ σαιτ για αγγελιες το νοιζ, οποιος αμφιβαλει για τις τιμες στις κιθαρες ενα search.

 

Ακριβώς.

Αν ψάξεις υπάρχουν πολλοί ΣΟΒΑΡΟΙ άνθρωποι που πουλάνε τις μεταχειρισμένες κιθάρες όσο κάνουν δηλαδή κάτω από το 60% της τιμής που έχουν καινούργιες.

Μερικοί τις σκοτώνουν τελείως , πρόσφατα πήρα δύο κιθάρες σε εξωφρενικά χαμηλές τιμές (Yamaha AS1200s του 83 στα 400 ευρώ,κάτω περίπου 1000 ευρώ από τη μέση τιμή του   eBay,& limited edition matching headstock US STD Tele σε τιμή ΜΙΜ STD)

Μάλλον βλέπεις μόνο τις αγγελίες παλαβωμενων πωλητών :classic_biggrin:

Ειδικά στους ενισχυτές οι τιμές είναι χώμα, σκέψου ότι αυτή τη στιγμή πωλείται Carr Mercury στα 1500 ευρώ...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου