Προς το περιεχόμενο

Βαρυ πεταλι distortion


Pavliou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω ένα βαρύ πετάλι distortion προσπαθώντας να προσεγγίσω τον ήχο του Andy James.

Έχω μια ibanez rg 2550 και παίζω σε ένα marshall MA 50C.Το πετάλι που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι το OD20 της BOSS και δεν με έχει βολέψει. Ένα πετάλι που είχα στο μυαλό μου είναι το ht blackfire που έχει βγάλει ο Gus G όμως δεν το βρίσκω πουθενά.

Αυτά από μένα

Ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να κοιτάξεις και το Black Magic από Crazy Tubes. Πέρα από την ενίσχυση ενός Έλληνα κατασκευαστή, θα πάρεις πιθανότατα ένα από τα 3 καλύτερα πετάλια σ'αυτή την κατηγορία.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ψάχνω ένα βαρύ πετάλι distortion προσπαθώντας να προσεγγίσω τον ήχο του Andy James.

Έχω μια ibanez rg 2550 και παίζω σε ένα marshall MA 50C.Το πετάλι που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι το OD20 της BOSS και δεν με έχει βολέψει. Ένα πετάλι που είχα στο μυαλό μου είναι το ht blackfire που έχει βγάλει ο Gus G όμως δεν το βρίσκω πουθενά.

Αυτά από μένα

Ευχαριστώ!  :)

 

Καλά να πάρεις ένα metal pedal για τον ήχο που θέλεις (αν και δεν έχει τρελούς τόνους gain o Andy James) αλλά αφού έχεις τον ΜΑ50c, με ένα booster και ρύθμιση του EQ, δε βγάζει το gain και ήχο που θέλεις?

Βασικά, και χωρίς booster, με δυνατούς διπλούς (σχετικά κοντά στις χορδές) και κατάλληλο κούρδισμα ακούγεται pretty heavy o MA50.

 

Δες και τα metal πετάλια με τον combo σου εδώ:

 

και μερικά ακόμη:

 

Tα boss ML-2 , MT-2 αλλά και Digitech death metal είναι classics και με κατάλληλο eq στο πετάλι και τον ενισχυτή πετυχαίνεις ωραία tones. Αν το παρακάνεις με πρίμες κλπ μπορεί να ακουστούν τζιτζίκι όπως πολλά πετάλια dist(το αναφέρω γιατί μερικοί τα βάζουν στο fender τους με τέρμα πρίμες και μετά κατηγορούν το πετάλι...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαίνω με τον ανεμιστήρα Sottos....

 

Ε, metal χωρίς φωτιστικά εφφέ, αέρα και καπνό, γίνεται?...  ;D

 

Είναι πολύ παραστατικοί στο Andertons UK γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου