Προς το περιεχόμενο

Μόδα και μουσική.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Κυκλοφορεις καθολου εξω να δεις τι παιζουν/αγοράζουν οι κιθαρίστες και κυρίως οι μπασίστες ή μιλας ως εξπερ ολονώνε των ειδώνε μουσικήσε, λάιβς και ρεκόρντινκε? 

 

 Βλέπω τα rig rundowns στο YouTube ,τα βιντεοκλιΨ και τα live των συγκροτημάτων και φυσικά τι βγάζουν οι εταιρείες κάθε χρόνο.

 

Ειδικά τα rig rundowns του Premier Guitar  είναι σαν να έχουν σταματήσει στο 1966 🙂

 

Αρκεί αυτό ΙΜΗΟ.

 

btw δεν αναφέρομαι σε metal μουσική μια και εκεί δεν υπάρχει "μόδα".

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Κυκλοφορεις καθολου εξω να δεις τι παιζουν/αγοράζουν οι κιθαρίστες και κυρίως οι μπασίστες ή μιλας ως εξπερ ολονώνε των ειδώνε μουσικήσε, λάιβς και ρεκόρντινκε? 

H  ερωτηση

Παράθεση

Κατα πόσο θεωρείτε οτι επιτρέπετε στην μοδα να επιδράσει στην μουσική σας? Τοσο σε στυλιστικο , τεχνικο οσο και σε επιπεδο εξοπλισμου.

πισω απο το thread,   αναφερεται σε προσωπικο επιπεδο .

Ο Sf, νομιζω απαντησε αφενως προσωπικα αλλα και συλλογικα {και κατ' εμε καλα εκανε}, με την ιδιοτητα του σαν Guitar tech. Το ιδιο περιμενω οτι θα κανει κ ο Μανωλης αλλα κ ο Νpap.

Δεν υπαρχει λογος να τσακωθουμε .:classic_biggrin:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, vagelism είπε

H  ερωτηση

πισω απο το thread,   αναφερεται σε προσωπικο επιπεδο .

Ο Sf, νομιζω απαντησε αφενως προσωπικα αλλα και συλλογικα {και κατ' εμε καλα εκανε}, με την ιδιοτητα του σαν Guitar tech. Το ιδιο περιμενω οτι θα κανει κ ο Μανωλης αλλα κ ο Νpap.

Δεν υπαρχει λογος να τσακωθουμε .:classic_biggrin:

 

Λατρεύω τους τσακωμους και να τσακώνομαι στα ιντερνέτς για κεθάρες. 

Η απάντησή σου Νίκο δεν ήταν σε προσωπικό επίπεδο ούτε η πρώτη ούτε η δεύτερη ( δεν χρειάζεται κιόλας, αφού όλοι ξέρουν ότι παίζεις με 3ενισχυτές, boss, tc και Sonar+teles) οπότε η δική μου σαρκαστική απάντηση δεν είχε φυσικά να κάνει με τις προσωπικές επιλογές σου αλλά με την ανάληψη έκφρασης της γενικής εικόνας. Διαφώνησα ελαφρά (και ελαφρά τη καρδία) και χωρίς ιμότζις και φατσουλες χαμογελαστές. Αν δεν ήτο ξεκάθαρος ο σαρκαστικός χαρακτήρας του post, απολογούμαι Νίκο και υπόλοιποι. Στην ουσία (τη διαφωνία), θα μπω αν και όταν μπορέσω να επανέλθω και να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Μερσί και παρντόν.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υπάρχει μόδα στο μέταλ? Δεν ψάχνουν/αποκτούν όλοι multi-layered slab superstrats από άγνωστα ξύλα, αλά Blackmachine? Δεν κυριαρχείται από active ηλεκτρονικά, multiscale ταστιέρες και 7-8χορδα όργανα ή 6-χορδα σε (αρκετά) χαμηλότερα κουρδίσματα?
Η μέταλ σκηνή κυριαρχείται από μόδα και σε εξοπλισμό και σε τεχνικές και σε ήχο. (πότε έπαιζαν ξανά οι μεταλλάδες με fuzz και με γερμάνια?) Μέχρι και σε στυλιστικό επίπεδο οι περισσότεροι μέταλ καλλιτέχνες πλέον μοιάζουν με τον hipster της διπλανής πόρτας.

Είναι λίγο χαοτικό το θέμα γιατί πραγματεύεται αφ' ενός έναν τομέα με δυσδιάκριτα τα όρια μεταξύ μόδας/trends και εξέλιξης και εφ' ετέρου αφορά κατακόρυφους και πολυεπίπεδους τομείς που αφορούν τη μουσική, τον μουσικό, τον εξοπλισμό και τον ήχο ταυτόχρονα και αλληλεπιδραστικά.

Πχ, είναι μόδα η percussive fingerstyle κιθάρα ή εξέλιξη; Ήτανε μόδα οι Ovation ή καινοτομία; Ήτανε μόδα τα Kahler trem στα 80ies ή μαζοχισμός;

 

Εγώ στα περισσότερα rig rundowns, ακόμη και δεινοσαύρων, βλέπω απόλυτη στροφή από τα παραδοσιακά "full stack πίσω από τον παίκτη" πχ. Πολλοί έχουν φύγει από τα pedalboards μπροστά από ενισχυτή και στρέφονται σε προσωμοιώσεις, Impulse Responses και full range monitors. Στην πορεία από το "ενισχυτής οργάνου ως public address" μέχρι τα "wall of sound" και τα "spatial dispersion" συστήματα υπήρξαν καινοτομίες, νεωτερισμοί και μόδες.

 

Το relic-ing στα όργανα υπήρξε μια μόδα που εξακολουθεί να αφορά μεγάλη μερίδα κόσμου, παρ' όλο που ξεκίνησε ως μόδα.
 

Οι lunch box ενισχυτές
 

Το fuzz factory και τα POG (ένα διάστημα ΌΛΟΙ ήθελαν ένα)
 

To kazoo και το ukulele

Η jazz manouche swing και το stoner

H εγκατάσταση μπρούντζινου-βαριού hardware (nuts, γέφυρες). Οι βαριές κατασκευές γενικά (αρχές/μέσα 70s - μέσα 80s).
 

Tα αμφιλεγόμενα hardware-κυρίως tremolo συστήματα προερχόμενα από το κύμα που προκάλεσε ο Eddie Van Halen. Kahler, FreeFlyte, System-one, Steinberger Trans-Trem και άλλα ίσως.

Στα μπάσα ακόμη πιο χαοτική κατάσταση. Οι μπασίστες έχουν προ πολλού πάψει να είναι "αυτοί που δεν μπόρεσαν να μάθουν κιθάρα" και έχουν ανελιχθεί στα πιο ικανά -πνευματικώς- μέλη μιας μπάντας με ανάλογη αναβάθμιση του οργάνου που παίζουν. 5χορδα και 6χορδα με πολύπλοκα ηλεκτρικά και εξωτικά υλικά αλλά και φόρμες. Ράμπες που λειτουργούν ως φυσικό attenuator/compressor για το picking hand, εκτεταμένο range παιξίματος, εκτεταμένα cutaways,  στιβαρές κατασκευές, πιο πολύπλοκα παιξίματα, μεγαλύτερη εκφραστικότητα. Υπό αυτό το πρίσμα, οι παραδοσιακές αξίες παραμένουν σαφώς (Precision-Jazz), αλλά ως option σε περίπτωση που δεν λειτουργήσουν τα plan A και Β ή για πολύ συγκεκριμένα είδη και παιξίματα η απλά ως ποικιλία. 

Τώρα, σε προσωπικό επίπεδο, όσον αφορά τη μόδα, πάντα προσπαθώ να ενημερώνομαι στα του ήχου/εξοπλισμού, αλλά πάντα με κριτικό μάτι. Δεν ακολουθώ τις επιταγές κάποιου trend εκτός αν μου κάτσει αισθητικά (ήχητικά δηλ.). Πχ. δεν έχω ακόμη καταλάβει τον λόγο ύπαρξης impulse responses και πώς αυτά λειτουργούν( έχω καταλάβει αλλά δεν τα αντιλαμβάνομαι στην πράξη). Πέφτω σε παγίδες μόδας συχνά (πχ, αλλάζω μαγνήτες στην Epi ως υποχρέωση που επιτάσσουν οι διεθνείς upgrade κύκλοι. Ακόμη δεν είμαι σίγουρος αν έγινε upgrade. Ακολούθησα το trend όμως). Παικτικά δεν είμαι σε επίπεδο ούτε να στυλιζάρω το παίξιμό μου, ούτε να ακολουθήσω επιταγές μόδας προσπαθώ να αποφύγω κραυγαλέα κλισέ που έχουν γίνει περισσότερο νόρμες, παρά trends (πχ τα υπερβολικά σε εύρος βιμπράτα ή τα pinch harmonics).Όμως η πορεία μου ως-ας πούμε κιθαρίστας- ακολούθησε σε κάποιο βαθμό και τα trends. ( μέσα 90s-αρχές00s, αρκετά indie γκα-γκαν με ανοιχτοκλειστές συγορδίες και dissonant μικροσολίδια. κάποια από αυτά εξακολουθούν να υπάρχουν στο παίξιμό μου) Στυλιστικά, δεν θα βγω να παίξω με τζιν-άσπρο πουκάμισο-γιλέκο-μπότες ούτε με μοϊκάνα και περφέκτο (για το δεύτερο δεν βάζω και το χέρι στη φωτιά). 'Exω επηρεαστεί όμως από το neo-retro ρεύμα με τον παχιούς fuzz ήχους και τα χαμηλότερα gain και ρέπω προς τον εξοπλισμό που περιέχει γερμάνια. (τα γερμάνια είναι φίλοι μας)

Εν κατακλέιδι trends υπήρξαν και θα υπάρχουν περιφερειακά της μουσικής, σε όλο και μικρότερο βαθμό βέβαια, λόγω κορεσμού και η επιλογή να ακολουθηθεί ή όχι, εξαρτάται από το αισθητικό κριτήριο και τη διάθεση εξερεύνησης του καθενός. Αυτό άλλωστε είναι που διαμορφώνει εν μέρει και τον χαρακτήρα του μουσικού, είτε τελικά ενσωματώνει είτε όχι, τα διάφορα trends ανά καιρούς.

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μέσα και την μόδα με τις offset από το seattle και μετά, τις semi στην alternative/indie σκηνή, τα νέα σχήματα των metal κιθαρώνε/μπάσωνε κάπου στα 80s-90s, τις μόντες στα πετάλια, κλπ.

 

Και οι εργονομικές κιθάρες/μπάσα, ίσως ως μόδα ξεκίνησαν, αλλά αποτελούν καθαρή εξέλιξη.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το μεταλ είναι μια μόδα από μόνο του . Όπου μόδα βάζω και μια ας το πούμε συγκεκριμένη αισθητική 

 

μια σχετικά πρόσφατη μόδα π.χ. είναι ο djenty style ήχος και παίξιμο με τα κοφτά ριφφ κλπ . Που και αυτό δεν το λες κάτι καινούριο , αυτά τα έπαιζε και ο dimebag με πιο βρώμικο ήχο, τώρα είναι crystal clear ολα και ακόμα πιο ξεκουρδισμένα 😋

 

Άλλη μια επίσης πρόσφατη μόδα είναι αυτή η νέα γενιά stoner/ southern / heavy blues rock μουσικής . Η οποία σαφέστατα και είναι back to roots / revival 

 

και μπορώ να πω με επηρεάζει αρκετά . Όχι τόσο εμφανισιακά, δεν θα έβγαινα με perfecto να παίξω λαηβ , αλλά δεν θα έβγαινα με stratocaster να παίξω power metal όπως έκανε ο Timo Tolkki 

 

 Και σε εναν μικρό βαθμό επηρεάζει και την επιλογή εξοπλισμού, όπως όταν πήρα το precision drive του misha mansoor που δεν είναι τίποτε άλλο από tubescreamer on steroids με built in noise gate . Δεν το μετάνιωσα λεπτό γιατί είναι όντως θαυμάσιο αλλά got hyped 

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημεία των καιρών είναι όλα.

Ένα σωρό πράγματα έρχονται, παρέρχονται και ξανάρχονται.

Η ψυχεδέλεια έγινε νεο-ψυχεδέλεια, η soul έγινε νεο-soul, ένα σωρό δημοφιλείς μπάντες σήμερα, παίζουν σαν τους zep, τους skynyrd,  η αναβίωση του hard rock και του southern rock το λένε, πολλές μπάντες παίζουν σαν τους stones on steroids ηχητικά.

 

Άλλοι λένε "σώπα μωρέ, και δεν πάω να ακούσω τους αυθεντικούς που ήταν και στην εποχή τους, σιγά μην ακούω αντιγραφές", άλλοι λένε "ακούω τους τωρινούς που είναι φρέσκιοι".

 

Εγώ θα έλεγα ότι μάλλον ακούω ότι μου φαίνεται δημιουργικό, ακούω ότι θεωρώ ότι έχει ταυτότητα κι ας πλέει σε νερά που άλλοι χαρτογράφησαν, αν έχει κάτι να προσθέσει, αν έχει κάτι να μου πει, το αποδέχομαι.

 

Κι ας είναι μόδα, για μένα δεν παρέρχεται.

Ίσως η μόδα των άλλων να είναι η δική μου "καινοτομία".

 

EDIT: Η αναβίωση της gypsy jazz, manouche swing, κλπ, είναι η καλύτερη μόδα που έτυχε να γνωρίσω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

αφού όλοι ξέρουν ότι παίζεις με 3ενισχυτές, boss, tc και Sonar+teles

 

Και Les Paul, Gretsch,Strat, Airline Tuxedo,335 κ.α.

 

Boss ένα πετάλι έχω μόνο και μάλιστα το πήρα πρόσφατα, αλλά τα συμπαθώ ιδιαίτερα.

 

Με το Sonar δεν ... παίζω, δουλεύω :classic_biggrin:

 

Θα επανέλθω και εγώ αργότερα με επιχειρήματα 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Θα επανέλθω και εγώ αργότερα με επιχειρήματα

 

Ντουγιουσιερεπιτινγκπαττερν?  :classic_biggrin:🙂 

 

World's biggest band 1950s

 

2000 

 

World's biggest band 1960s

 

beatlessulliva.jpg?w=416&h=281

 

World's biggest band 1970s

 

rolling-stones-1978-2.jpg

 

World's biggest  BEST band  late 70s early 1980s   

EVER :

 

the-clash-live-at-roxy-london-1977.jpg

 

 

World's biggest band(s) 80s

 

444957_The_Boss_in_Concert_Springsteen_B

 

photo-of-police-and-stewart-copeland-and

 

World's biggest bands 90s-2000s-2010s

 

images?q=tbn:ANd9GcS_kME_OlGHauKHlt0Y3Pz

 

rs-193959-83905899.jpg?crop=900:600&widt

 

hqdefault.jpg

 

b31365d3.jpg

 

PearlJam_Live_BW.jpg

 

greenday.jpg

 

GettyImages-498358316_coldplay_2000-920x

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απο εκεινες τις φορες - διαβαζοντας 3-4 απαντησεις , που θα ηθελα να υπαρχει ενα γλωσσαρι για εμας τους μη κιθαριστες..

Τα πιο πολλα δεν τα καταλαβαινω.

Εχουμε και εμεις terminology..αλλα εχετε κα εσεις!!!!:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου