Προς το περιεχόμενο

Τιτανική κιθάρα


Κουφη Λεοπαρδαλη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που τράβηξα την προσοχή σας με τον τίτλο ας μιλήσω για το τελευταίο μου χόμπυ, το να παίζω φωνητική μουσική στην ηλεκτρική. Αφορμή στάθηκε μία συνέντευξη του Σατριάνι που είπε πως στο μεγαλύτερο μέρος των συναυλιών του τραγουδάει με την κιθάρα. Και στο πώς ο ήχος/ tone της κιθάρας πρέπει να το υποστηρίζει αυτό και όχι να "rip your head off" για δύο ώρες.

Πέρα απ'τα ριφς και τα σόλο υπάρχουν βεβαίως-βεβαίως και οι μελωδίες ωσάν η μέση οδός.

 

Έτσι λοιπόν έπαιξα το climax του τραγουδιού του Τιτανικού, και αν και η κιθάρα δεν αντικαθιστά φυσικά κοτζάμ Σελίν Ντιόν, παρά ταύτα ελπίζω να ακούγεται ευχαριστά:

titanic guitar.mp3

 

Κάνετε και εσείς διασκευές σε τραγούδια;

  • Like 4
  • Μπερδεύτηκα 1

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχες την μάρκα τουλάχιστον (δεν ξέρω τι είναι το aw3), Boss SD-1 είναι το overdrive που είχα πάνω σε ελάχιστα τσιταρισμένο καθαρό κανάλι. Μαζί με cocked Wah και chorus.

 

Edit: Έψαξα για το aw3. Έχω ένα απλό κλασσικό CryBaby αντ' αυτού.

Επεξεργασμένο από Κουφη Λεοπαρδαλη

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε το αν θες. Ειναι πιο παραμετροποιησιμο απο το cocked wah που εχεις, και ειναι πολυ χρησιμο για το τελευταιο σου χομπυ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβώς αυτό που μου έλειπε για πιο "φωνητικό" wah, ευχαριστώ! Άλλη μία λαγότρυπα με εφφέ... :classic_biggrin:

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κουφη Λεοπαρδαλη είπε

Τώρα που τράβηξα την προσοχή σας με τον τίτλο ας μιλήσω για το τελευταίο μου χόμπυ, το να παίζω φωνητική μουσική στην ηλεκτρική. Αφορμή στάθηκε μία συνέντευξη του Σατριάνι που είπε πως στο μεγαλύτερο μέρος των συναυλιών του τραγουδάει με την κιθάρα. Και στο πώς ο ήχος/ tone της κιθάρας πρέπει να το υποστηρίζει αυτό και όχι να "rip your head off" για δύο ώρες.

Πέρα απ'τα ριφς και τα σόλο υπάρχουν βεβαίως-βεβαίως και οι μελωδίες ωσάν η μέση οδός.

 

Έτσι λοιπόν έπαιξα το climax του τραγουδιού του Τιτανικού, και αν και η κιθάρα δεν αντικαθιστά φυσικά κοτζάμ Σελίν Ντιόν, παρά ταύτα ελπίζω να ακούγεται ευχαριστά:

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 


titanic guitar.mp3

 

 

Κάνετε και εσείς διασκευές σε τραγούδια;

κανε καμια καθαρή εγγραφη ρε φιλος, τεμπελιάζεις 🙂 Σαν κι εμένα θα γίνεις αχαχαχχαχαχχαχα

 Αφου ειναι ωραία αυτά που καμεις να τα ακούμε και ωραία.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Κουφη Λεοπαρδαλη said:

Αφορμή στάθηκε μία συνέντευξη του Σατριάνι που είπε πως στο μεγαλύτερο μέρος των συναυλιών του τραγουδάει με την κιθάρα. Και στο πώς ο ήχος/ tone της κιθάρας πρέπει να το υποστηρίζει αυτό και όχι να "rip your head off" για δύο ώρες.

Πέρα απ'τα ριφς και τα σόλο υπάρχουν βεβαίως-βεβαίως και οι μελωδίες ωσάν η μέση οδός.

 
 
 

 

Πολυ σωστο αυτο. Με εχω παρατηρησει τελευταια να προσπαθω να βαλω, εντος των σολο ή σε εισαγωγες, τετοια parts οπου η κιθαρα "τραγουδα" πχ ενα ρεφραιν. Εστω αυτο το λιγο κανει διαφορα και χρωματιζει το τελικο αποτελεσμα. Το κανω ολο και περισσοτερο σε διασκευες.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαίως, πρέπει να επενδύσω σε ένα mic pre-amp σύντομα για το μικρόφωνο που έχω, στην γωνία, γιατί με το κινητό πόσο ευκρίνεια να έχεις;

 

Και ωραία το είπες, χρωματίζει το τελικό αποτέλεσμα, μου έρχεται στο μυαλό το We are the champions όπου η κιθάρα του Brian σχεδόν αντιγράφει τον Freddie μια οκτάβα πιο ψηλά. Melody is the champion. :classic_cool:

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου