Προς το περιεχόμενο

Δημοσθένους λέξ(ε)ις...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Στις 6/2/2019 στις 6:34 ΜΜ, npap είπε

αιχμάλωτος στο αντανακλαστικό δάκρυ αόριστης συγκίνησης που δεν μπόρεσες να συγκρατήσεις, ακούγοντας την Πάολα να ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ (με όλη την σημασία) το Δημοσθένους λέξις

 

φίλοι μου, μάλλον δεν μπόρεσα να εκφράσω σωστά το point του ποστ μου που δεν είχε καμιά σχέση με το πόσο καλή φωνή είναι η Πάολα (θεωρώ από τεχνικής πλευράς αυταπόδεικτα όσα αναφέρατε στους ξεκολλημένους της γενιάς μας)...

 

είχε να κάνει με την έκπληξη μου για το δάκρυ που κύλησε (yeap)... η πολύ καλή εκτέλεση ενός κόντρα τραγουδιού από τον οποιοδήποτε έτσι κι αλλιώς πολύ καλό τεχνικά εκτελεστή, δεν συνεπάγεται απριόρι ανάλογη "ΕΡΜΗΝΕΙΑ" (η οποία κατά κανόνα απαιτεί και "παράλληλη" βιωματική αποκωδικοποίηση και translation στην περίπτωσή μας για να προσθέσει την δυσεύρετη υπεραξία στην τεχνική που "πείθει")... ε και προσωπικά έχοντας "υπηρετήσει" και στα δυο στρατόπεδα, με 30 χρόνια νύχτα στην πλάτη, δεν είμαι και ο πιο εύκολος ακροατής ώστε να "πειστώ" (πόσο μάλλον και να "διεγερθώ θυμικώς αυθόρμητα")...

 

η ταπεινή αμηχανία της δε σε συνδυασμό με τον απόλυτο σεβασμό της στον τραγουδοποιό που χάραξε την εφηβεία μου (και όχι μόνο),  με κέρδισε (αδειάζοντας το botox)... και μπορεί να είμαι από τους επιφυλακτικούς που δεν την παρακολούθησαν εκ θέσεως στον Παπαδόπουλο και μάλλον δεν θα βρεθώ και ποτέ σε χώρο που τραγουδάει, αλλά θα γούσταρα τρελά να την έχω ως "ερμηνευτικό εργαλείο" στην ηχογράφηση ενός αγνά "πειραματικού" (κι όχι commercial διεκπαιρεωτικού) άλμπουμ με κλασσικά rock covers...😉

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ντόρος για ένα τραγούδι που εχει τραγουδηθεί πολλές φορές ,

στις οποίες νιώθεις το ποιός και το γιατί.

 

Κατά τα άλλα νάυλον ντέφια και ψόφια κέφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, g.p είπε

Πολύ ντόρος

 

"ντόρος"?... η προσωπική μου προσλαμβάνουσα στο γεγονός που θέλησα να μοιραστώ μαζί σας μια και με παραξένεψε?... μεγάλη η χάρη μου...😎

 

5 ώρες πριν, g.p είπε

για ένα τραγούδι που εχει τραγουδηθεί πολλές φορές

 

και?...

 

5 ώρες πριν, g.p είπε

στις οποίες νιώθεις το ποιός και το γιατί.

 

ποιος και γιατί είπαμε και τι σχέση έχει κάθε μια με την συγκεκριμένη περίπτωση ώστε να την τσουβαλιάσεις κι αυτή στο σκεπτικό (?) που περικλείει τις άλλες?...

 

5 ώρες πριν, g.p είπε

Κατά τα άλλα νάυλον ντέφια και ψόφια κέφια

 

τέτοια πράγματα στα "άλλα" έ?... έχω χάσει πολλά επεισόδια μάλλον γιατί και σ' "αυτά" και τα "άλλα" που εγώ ξέρω, η χρήση τους εναλλάσσεται a la carte... τα δερμάτινα ντέφια και τα ζωντανά κέφια τι γίνανε στα δικά σου "άλλα" ορε G.P?... ειλικρινής απορία χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης... απλά προσπαθώ να καταλάβω...

 

άσχετο με το θέμα αλλά μου θύμισες μια αγαπημένη σπάνια ηχογράφηση στην Αμερική του Παύλου πριν πάει στους Σπυριδούλα και γράψει για ντέφια και κέφια...

a lesson to remember, a memory to forget λεπόνε και πάμε παρακάτω στη κενωνία τη ποτάνα που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει να ούμε...😎

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap να επισημάνω ότι έγραψα λειτουργεί συνολικά και όχι αποσπασματικά.

Το ντόρος δεν αναφέρεται σε σένα ούτε στο post σου,απλά η άποψή μου είναι ότι ο σκοπός

του εγχειρήματος (όχι του δικού σου για να μην παρεξηγηθώ) ήταν για να γίνει κάποιος ντόρος.

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου στο νάυλον ντέφια και ψόφια κέφια δεν συμμετέχει ο Σιδηρόπουλος.

 

Οσο για την κενωνία την ποτανα που άλλους ανεβάζει και άλλους κατεβάζει το ποιος και τι ανεβαίνει

ή κατεβαίνει είναι σχετικό.

Ακόμα και η κάθοδος στην κόλαση μπορεί να είναι και ανύψωση.

πχ < ,-αντίκρυσα την κόλαση κάθε γυναίκας πίσω εκεί-και θα είμαι ελεύθερος να αδράξω την αλήθεια

σε μια ψυχή και σ΄'ένα σώμα> Αρθουρ Ρεμπώ.

ή το αντίθετο

< ο ήλιοςτου χαμογελά

  ο ήλιος τον περιγελά

  και τα φτερά του λιώνει>

Λουδοβίκος των Ανωγείων

Σ΄' έναν κόσμο που όλα πλέον πουλιούνται και αγοράζονται ε κάποιες φορές

νοιώθω ότι κάνω την ποτάνα (που μπορεί και να μου αρέσει κιόλας).

Και κάποιος θα πει έτσι ήταν πάντα, από την άλλη πάλι

< η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά σε εκείνον που την έχει>.

Υ.Γ. 1 Ισως αφήνω κάποια θέματα ή απορίες αναπάντητα ,ίσως άλλη φορά.

Υ.Γ.2 Ελπίζω αυτή την φορά να ήμουν πιο σαφής και όπως είπες χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@g.p

οκ... σεβαστή φυσικά η άποψή σου...

 

8 ώρες πριν, g.p είπε

Αν δεν με απατά η μνήμη μου στο νάυλον ντέφια και ψόφια κέφια δεν συμμετέχει ο Σιδηρόπουλος. 

 

δεν σε απατά η μνήμη σου but...

δεν αναφέρομαι στον Σιδηρόπουλο (ο οποίος φαίνεται έχει κατοχυρώσει το όνομα Παύλος στην ελληνική σκηνή 😀) αλλά στον Παύλο Βακατάτση που έχει γράψει (κατά κύριο μέρος) τους στίχους στο εν λόγω άσμα (γνωστός και ως Pavlo V γι αυτό και το τραγουδάκι του που παρέθεσα μια και μου τον θύμισες)...😉

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, npap said:

δεν αναφέρομαι στον Σιδηρόπουλο (ο οποίος φαίνεται έχει κατοχυρώσει το όνομα Παύλος στην ελληνική σκηνή 😀) αλλά στον Παύλο Βακατάτση που έχει γράψει (κατά κύριο μέρος) τους στίχους στο εν λόγω άσμα (γνωστός και ως Pavlo V γι αυτό και το τραγουδάκι του που παρέθεσα μια και μου τον θύμισες)...😉

 

Και ο οποίος ήταν στην Νέα Υόρκη και πριν (όπως πολύ σωστά έγραψες) και μετά το album των Σπυριδούλα

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λέμε no relation ?

 

άσχετο?

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου