Προς το περιεχόμενο

Καλώδια και jack για στήσιμο pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, atav είπε

Το octobus το είχα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα τον ένα χρόνο-περίπου αν θυμάμαι καλά-που το χρησιμοποιούσα.

Το θέμα είναι να είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι switcher. Εκτός από το κόστος το οποίο ανεβαίνει, πολύ καλωδιομάνι όπως λέει και ο Σταύρος, τρώει ΠΟΛΥ χώρο από το board και ανεβάζει το βάρος.

Το board που πήρα είναι αρκετά μεγάλο χωράει κ μένα που λέει ο λόγος.Το switcher βασικά θα μου λύσει τα πόδια:P μιας και με την άλλη μπάντα που παίζω οι εναλλαγές των πεταλιών είναι αρκετά συχνές σε κάθε κομμάτι και είναι πολύ βοηθητικό για μένα.Τωρα το καλωδιομανι αν είναι τακτοποιημένο είμαι οκ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Προσφάτως πήρα αυτά. Φιξαρισμένα, flat με εξαιρετική ελαστικότητα και μικρό αποτύπωμα. Για μένα που στήνω και ξεστήνω τα 5 πετάλια μου κάθε φορά και θέλω συγκεκριμένη διάταξη  χωροθετικά, είναι ταμάμ. Δεν ξέρω τι αντοχή έχουν στο χρόνο. Πάντα κουβαλάω 3-4 extra patch cables για παν ενδεχόμενο.

https://www.rockboard.de/en/Home--Article.html?article=D0444347001457501726A563&category=D0377260001498135443A68

OCD έχω κι εγώ στην πεταλιέρα μ, και ορκίζομαι σε αυτό. Βέβαια είναι χειροποιητη υλοποίηση από τον @alderbody didit pedals, με εξαιρετικό fuzzy χαρακτήρα όσο ανεβαίνει το gain. Eγώ το λέω OMG. Σουπερ τακτοποίηση δεν την αντέχω με αγχώνει με πιάνει ταχυπαλμία (OCD απ' την ανάποδη) και δεν βολεύει στις (μη) σκηνές που παίζω συνήθως.

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ - αλλά προτιμώ τα EBS patchcables.
Κι όσο για το Sommer Spirit ΧΧL , είμαι 1000% με αυτά που γράφει ο Superfunk. Eχω δυο (κιθ->pedalboard και pedalboard->amp) που τα χρησιμοποιώ μόνο στα live, όχι σε πρόβες, ούτε καν στο σπίτι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Ωραια τα επιστημονικα, αλλα καλυτερα να ακουσει καποιος μονος του τις διαφορες και να επιλεξει, γιατι στην πραξη για μενα δεν ισχυουν αυτα με βαση αυτα τα παραδειγματα.

 

Σαφώς και πρέπει να ακούσει καποιος και να επιλεξει....μια και ενα Monster Cable με....monster capacity θα ΜΙΣΗΘΕΙ απο εναν country/roots κιθαριστα και θα ΑΓΑΠΗΘΕΙ απο εναν hard rock/metal κιθαριστα.

 

Και εγω αλλωστε μετα απο ΑΚΡΟΑΣΗ επελεξα αυτα που επελεξα....

 

Παντως τα "επιστημονικα" ισχυουν: ΜΟΝΟ το capacitance κανει διαφορα στον ηχο και η  διαφορα αυτη γινεται ΜΟΝΟ για τους λογους που περιγραφω...δυστυχως η ΦΥΣΙΚΗ εχει ΝΟΜΟΥΣ απαραβατους 🙂

  

 

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Και δεν εχει σχεση στο θεμα επιλογης, αν δοκιμαζεται το καλωδιο καρφι στον ενισχυτη. Ετσι ειναι πιο σωστη η δοκιμη κατα την αποψη μου ασχετα αν το καλωδιο θα παιξει σε πεταλιερα.

 

Αν ειναι να παιζεις καρφι εχει μεγαλη σημασια,αν ειναι να μπεις στο great equalizer των buffers δεν εχει...αλλα φυσικα υπαρχει και το πΣυχολογικο να ΞΕΡΕΙΣ οτι στη ΜΙΑ φορα στα δεκα χρονια που θα παιξεις καρφι θα γουσταρεις :classic_biggrin: 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αν ειναι να παιζεις καρφι εχει μεγαλη σημασια,αν ειναι να μπεις στο great equalizer των buffers δεν εχει...αλλα φυσικα υπαρχει και το πΣυχολογικο να ΞΕΡΕΙΣ οτι στη ΜΙΑ φορα στα δεκα χρονια που θα παιξεις καρφι θα γουσταρεις :classic_biggrin: 

 

Δεν εχει σχεση το ψυχολογικο με το θεμα.

Μιλαμε για το καλωδιο που επιλεγει καποιος για τα πεταλια του.

Ελεγα λοιπον οτι μπορει να το επιλεξει καλυτερα κατα την αποψη μου, δοκιμάζοντας το, παίζοντας καρφι στον ενισχυτη και μετα να το "κοψει" σε μικρα κομματια (τα οποια προφανως και δεν θα τα χρησιμοποιησει ποτε για να παιξει καρφι).

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Δεν εχει σχεση το ψυχολογικο με το θεμα.

Μιλαμε για το καλωδιο που επιλεγει καποιος για τα πεταλια του.

Ελεγα λοιπον οτι μπορει να το επιλεξει καλυτερα κατα την αποψη μου, δοκιμάζοντας το, παίζοντας καρφι στον ενισχυτη και μετα να το "κοψει" σε μικρα κομματια (τα οποια προφανως και δεν θα τα χρησιμοποιησει ποτε για να παιξει καρφι).

 

 

OK, παντως αν ακους τη διαφορα μεταξυ Evidence Audio,George L & καλωδιου της λαϊκης ΜΕΤΑΞΥ των πεταλιων ειδικα οταν ειναι ΟΝ ή εχουν buffer εισαι ΣΙΓΟΥΡΑ ο

 

200px-Batman-BenAffleck.jpg 

 

😀

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ

Και για να παμε και σε πιο ουσιαστικο θεμα, παιζει σημαντικο ρολο και το οικονομικο.

Δηλαδη κατα ποσο αξιζει τα πολυ περισσοτερα χρηματα, μια μικρη ποιοτικη διαφορα (για οποιον μπορει και την ακουει τελος παντων).

Βεβαια δεν θα χρησιμοποιηθει και πολυ καλωδιο για τη συνδεσμολογια των πεταλιων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες και πάλι! Ολοκλήρωσα την παραγγελία μετά από πολύωρη σκέψη και πολλές πράξεις μη τυχόν βγω εκτός μπάτζετ αλλά τελικά τα κατάφερα!Όταν με το καλό έρθουν τα πράγματα και τοποθετηθούν θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας! Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου