Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αγορά ζώνης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θέλω να αγοράσω μια ζώνη κιθάρας η οποία θα είναι ξεκούραστη για πολύωρο παίξιμο, γύρω στις 3 ώρες, 1-2 φορές την εβδομάδα.

 

Προς το παρόν χρησιμοποιώ nylon ζώνες με φάρδος 5εκ και σκέφτομαι να πάρω μια φαρδιά μπάσου στα 11εκ όπως αυτή εδώ:

https://www.minotaurguitarstraps.com/bass-wide-straps/70-deluxe-bass-used-look-black.html

 

Παίζω κυρίως με superstrat κιθάρες με βάρος 3,5 - 3,8 κιλά.

 

Θεωρείτε καλή λύση την παραπάνω;

Όσοι παίζετε πολλές ώρες όρθιοι τι ζώνες χρησιμοποιείτε;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα ακόμα. Αλλά μια φορά που με ανέβασε στη σκηνή για να παίξω ένα κομμάτι ένας φίλος κιθαρίστας γνωστού συγκροτήματος η ζώνη της κιθάρας του ήταν απίστευτα άνετη. 

Ήταν ένα είδος pad ενσωματωμένο στη ζώνη. Καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο είδα ότι υπάρχουν τέτοια guitar pads που μπαίνουν στην ζώνη που ήδη έχεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απο Αθηνα πεταξου στο εργστηρι της Minotaur καπου συην Καλλιθεα ειναι.Εχει αυτο που θες.Θα δεις εκατονταδες ζωνες...πορτοφολια...ταμπακιερες...διαφορα δερματινα.Εγω πηγα απο κει για μια....και εφυγα με τρεις!Και πολυ καλες τιμες.

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α...εκει διπλα οπως εσυ θα ψαχουλευεις...θα ειναι και μια κυρια στη ραπτομηχανη που δουλευει.Αν θες και καμια καστομια (πχ τιποτα αρχικα να σου ραψει η κατι) γινεται επι τοπου...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Θεωρείτε καλή λύση την παραπάνω;

Όσοι παίζετε πολλές ώρες όρθιοι τι ζώνες χρησιμοποιείτε;

Η καλυτερη.

Ζώνες για μια ζωη.

Έχω απο το 2002 μια, και ειναι σαν να την πήρα χτες. Και αν δεν έχει φάει πολυωρα  λαιβ.

 

Βεβαια εμενα δεν έχει μαξιλαράκι (ειναι κιθάρας) και δεν ξέρω αν το μαξιλαράκι φθειρετα πιο ευκολα.

Όπως και να έχει όμως, ο κατασκευαστής ειναι εδώ, οποτε στη κάνει καινούρια όποτε χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 4 ζώνες τους, δεν έχουν πάθει τίποτα απολύτως. Και πολύ άνετες. Δε νομίζω ότι θα χρειαστείς μπάσου.

Πετάξου από εκεί να τις δοκιμάσεις, είναι ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί, είναι στη Δάφνη το εργαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, να προσεξεις να μην εχουν "κοφτερο" τελειωμα αριστερα και δεξια, κατα μηκος της ζωνης. Αυτο με ενοχλει σε πολυωρο παιξιμο, καθως αυξανουν την πιεση τοπικα, ειδικα εαν φορας φανελακι.

Εαν εχουν και μαξιλαρακι εσωτερικο, θα ειναι ακομα πιο ανετη η ζωνη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Minotaur λογικά η πρώτη σου επιλογή.

Για εξίσου καλές ή καλύτερες αλλά και εξίσου μη φτηνές δες και Γερμανία μεριά: http://www.harvest-guitar.com/en/Straps-fuer-Bass-Guitar/Straps-for-Guitar-and-Bass/

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Παρόλο που δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από τις Minotaur (μάλλον παίζει να είμαι ο μοναδικός) σκέφτομαι να ξαναπάρω γιατί είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους.

 

Μια τελευταία ερώτηση, θεωρείτε ότι είναι overkill να πάρω του μπάσου που είναι πολύ φαρδιά ή να προτιμήσω της κιθάρας;

 

Σκέφτομαι ότι του μπάσου θα προσφέρει τη μέγιστη άνεση, οπότε από το να πάρω της κιθάρας που ισως δεν μου κάνει να πάω απευθείας για την πιο άνετη..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου