Προς το περιεχόμενο

Μαμά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 minutes ago, BillTrantos said:

Άρα Λάκη και η blues ανήκει στους αφροαμερικανούς, οπότε να παίζουν μόνο εκείνοι; Clapton, Kotzen, Mayer, κλπ να πάνε σπίτια τους;

 

 

Αυτοί είναι ροκάδες, δεν είναι μπλουζίστες.

Μπλουζίστας ήτανε πχ ο Μάντυ ο Γουώτερς.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδίς αυτά τι είναι ρε μάστορα; 

 

 

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BillTrantos said:

Δηλαδίς αυτά τι είναι ρε μάστορα; 

 

 

Βρε μπλουζ είναι, όπως το βλέπουνε οι λευκοί βέβαια.

Αλλά όποιος έχει παίξει και μπλουζ, δεν είναι αυτομάτως και μπλουζίστας.

 

Μπλουζίστας είναι αυτός που παίζει μπλουζ, όχι αυτός που παίζει και μπλουζ, ανάμεσα στα άλλα.

Και πχ ο Στίβης ο Ρέι, έπαιζε και μπλουζ, και ροκεντρόλ, και τεξανικά, και Χέντριξ, κλπ.

Και τα έσκιζε βέβαια τα μπλουζ, όπως και ο Τζι ο Βουρ (αν και αυτός είναι και λίγο μαύρος).

Και ο Γιώργος ο Κατσαρός έπαιζε τζαζ, και η Αλέξια, αλλά τζαζίστες δεν τους λες.

Και η Έφη η Θώδη έπαιζε Πέρπλ, και ο Νότις, αλλά ροκάδες δεν τους λες.

Και οι ΖΖ τοπ παίζανε μπλουζ αλλά δεν τους λες μπλουζίστες.

 

Αυτό είναι το πνεύμα μου.

 

Τώρα βέβαια, και η τζαζ και τα μπλουζ, έχουνε εξελιχθεί, δεν είναι όπως ήτανε κάποτες, τα παίζουνε όλοι όπως γουστάρουνε, άσπροι, μαύροι, ινδιάνοι και γιαπωνέζοι, καλό είναι αυτό.

 

Αλλά άλλο αυτό, και άλλο το μπλουζίστας ρε παιδί μου.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα δει αυτή την συνέντευξη είχα λιώσει(υπερβολή)... Ο Gary Clark Jr (εμένα μου αρέσει πολύ και μπλουζίστα τον θεωρώ, είμαι νέος ακόμα😀) ξεκίνησε την κιθάρα επειδή εμπνεύστηκε που άκουγε την πιο λευκή και από το λευκό γειτονοπούλα του.

 

 

Βέβαια ο Gary έκανε καριέρα... αλλά συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ακούμε με τα μάτια αλλά να νιώθουμε. Το βλέπω και σε σχόλια στο youtube που γράφουν σε άλλους i thought you were black π.χ. σε αυτoύς, αλλά τι τους νοιάζει;

 

Τέλος πάντων στην βιωματική μουσική νιώθω πως χρειάζεται και κάποιο προσωπικό δράμα, έστω και "αταβιστικό", για να σου μεταφέρει συναίσθημα, αλλά η rap γεννήθηκε ως η μουσική των underprivileged που υπάρχουν βέβαια παντού.

π.χ Γαλλία με τις τερατώδεις εργατικές κατοικίες και γκέτο περιοχές, η γαλλική ραπ εμένα μου αρέσει πολύ, βοηθά κι η γαλλική γλώσσα...

Ή η ισπανική ραπ που την χρησιμοποιώ για εξάσκηση για να κρατώ επαφή με την γλώσσα, και με την αργκό πολύ σημαντικό, αλλά κι αυτοί έχουν να πουν για τα κακώς κείμενα της δικής τους ζωής.

Αυτά peace!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε μπλουζ είναι, όπως το βλέπουνε οι λευκοί βέβαια.

Αλλά όποιος έχει παίξει και μπλουζ, δεν είναι αυτομάτως και μπλουζίστας.

 

Μπλουζίστας είναι αυτός που παίζει μπλουζ, όχι αυτός που παίζει και μπλουζ, ανάμεσα στα άλλα.

Και πχ ο Στίβης ο Ρέι, έπαιζε και μπλουζ, και ροκεντρόλ, και τεξανικά, και Χέντριξ, κλπ.

Και τα έσκιζε βέβαια τα μπλουζ, όπως και ο Τζι ο Βουρ (αν και αυτός είναι και λίγο μαύρος).

Και ο Γιώργος ο Κατσαρός έπαιζε τζαζ, και η Αλέξια, αλλά τζαζίστες δεν τους λες.

Και η Έφη η Θώδη έπαιζε Πέρπλ, και ο Νότις, αλλά ροκάδες δεν τους λες.

Και οι ΖΖ τοπ παίζανε μπλουζ αλλά δεν τους λες μπλουζίστες.

 

Αυτό είναι το πνεύμα μου.

 

Τώρα βέβαια, και η τζαζ και τα μπλουζ, έχουνε εξελιχθεί, δεν είναι όπως ήτανε κάποτες, τα παίζουνε όλοι όπως γουστάρουνε, άσπροι, μαύροι, ινδιάνοι και γιαπωνέζοι, καλό είναι αυτό.

 

Αλλά άλλο αυτό, και άλλο το μπλουζίστας ρε παιδί μου.

 

Υπερβολικοί παραλληλισμοί Φούζιε, ο Gary Moore έπαιξε χίλια δυο είδη, μπλουζίστας έμεινε στη συνείδηση του κόσμου. Ο SRV το ίδιο, μην τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με ονόματα που αναφέρεις. 

 

Δεν πιστεύω ότι κάποιος γεννιέται το οτιδήποτε. Ο καθένας γίνεται αυτό που του λέει η ψυχή του, λευκός, μαύρος, κίτρινος, μοβ. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δηλαδίς αυτά τι είναι ρε μάστορα;

 

"White dude playing blues SCALES" οπως  ειχε πει και στο Berklee ο Scofield οταν είχε κανει ενα clinic :)

 

Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με αυτον που παιζει FUNK 

 

 

Και αυτους που παιζουν "funk"

 

 

η με αυτον που ΓΚΡΟΥΒΑΡΕΙ

 

 

 

 και αυτον που..."γκρουβαρει" (ενταξει κατι καΜνει αλλα ΔΕΝ γκρουβαρει οπως ο αποΠανω 🙂

 

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Καθένας είναι ελευθερος να παίξει ό,τι θελει,

Και το κονό , να ακούασει ό,τι θελει

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου