Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν ειστε ανω των 50 και εχετε ζησει περα απο τον Ατλαντικο πιθανον να γνωριζετε τις μασκωτ των Kellogg's Rice Krispies.

Εγω ομως δεν ανφερομαι σ' αυτους αλλα στους ηχους που βγαζει ο ενισχυτης μου και θελω τη βοηθεια σας μηπως και βρω τον λογο που το κανει (και να το διορθωσω).

Γνωριζω οτι μπορω να τον παω σε εναν τεχνικο, αλλα ειμαι λιγο DIY ατομο και επιπλεον θελω να γλυτωσω, αν ειναι δυνατον, το κοστος επισκευης.

 

Πηρα απο εναν φιλο εναν Marshall Valvestate VS100 του '99 ο οποιος δεν λεει πολλα σαν ενισχυτης στα "βρωμικα", αλλα εγω τον θελω για το καθαρο του καναλι που με τη βοηθεια μιας 12AX7 λυχνιας βγαζει οκ ηχο.

 

Απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα εκανε αρκετο θορυβο, οποτε εκανα τα minimum, οπως καθαρισμα των ποτενσιομετρων με ενα καθαριστικο επαφων της 3M, αλλαγη του RCA καλωδιου για το reverb tank (ηταν σαπιο) και ελεγξα την πλακετα για τυχον κακες ή χαλασμενες κολλησεις (βρηκα καποιες και τις εφτιαξα). Το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο, δηλαδη μειωθηκε σημαντικα ο θορυβος, αλλα συνεχιζει να κανει καποια crack, pop (οχι snap) και μονο στο καθαρο καναλι (βασικο).

 

Κοιταξα και την λυχνια και φαινεται οκ (i.e. τα ποδαρακια δεν εχουν αλλοιωμενο χρωμα και οταν κανω ενα gentle tap δεν βγαζει ηχο στο ηχειο - καπου διαβασα οτι αυτο ειναι ενδειξη χαλασμενης λυχνιας). Επισης, οι πυκνωτες δεν φαινεται να ειναι χαλασμενοι (η πανω τους μερια δεν εχει "φουσκωσει").

 

Και κατι τελευταιο -  τους ηχους αυτους τους δεν τους βγαζει απο την αρχη, αλλα μετα απο λιγα λεπτα, που ισως τελικα σημαινει οτι φταιει η λυχνια - απλα δεν εχω καμια προχειρη να την αλλαξω να δω τι θα γινει.

 

Για πειτε τη γνωμη σας... τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω?

 

DSC_0223.JPG

Επεξεργασμένο από marmelaki
added photo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση alderbody.

Εν τω μεταξυ αλλαξα λυχνια και το προβλημα παραμενει, οποτε μαλλον θα πρεπει να το δει τεχνικος. Ειδικα αν οντως ειναι θεμα αντιστασης γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να την αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. ο τεχνικός θα ξέρει που να κοιτάξει, είτε θα είναι σε αντιστάσεις έιτε κάτι άλλο.

 

btw, τα ποτενσιόμετρα είναι καθαρά? Κάνουν χράτς χρούτς όταν τα γυρνάς? Το λέω γιατί κι εγώ είχα (και έχω ακόμα_παροπλισμένο) έναν μικρό valvestate και τουλάχιστον ένα Pot έκανε crackles ακόμα και σε θέση ηρεμίας και κατόπιν ψεκασμού (κοινώς ήταν για αλλαγή). Νομίζω ήταν το contour, άν έχεις κι εσυ κάτι τέτοιο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγω εκεί θα κοίταγα εφ' όσον οι λάμπες όλες είναι ΟΚ. Κάποια αντίσταση ίσως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια αντίσταση στο κύκλωμα της λάμπας, κοίταξε την αντίσταση στην κάθοδο,  κοίταξε μήπως έχει αλλάξει χρώμα και η πλακέτα από κάτω ή εκεί γύρω έχει κιτρινίσει, βρές  τον τρόπο πάντα με τον ενισχυτή κλειστό και βγαλμένο από την πρίζα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα, το κακοποιο στοιχειο στην ολη υποθεση ηταν το PC μου, για καποιο λογο που δεν μπορω να καταλαβω (μαλλον κατι εχει να κανει με συχνοτητες?).

 

Το εντοπισα οταν ανοιξα νεο tab στον browser και ακουγοταν αυτος ο θορυβος πολυ πιο εντονα απο οτι οταν δεν εκανα κατι με το ποντικι π.χ. Οταν εσβησα το PC σταματησε και ο θορυβος.

 

PC και ενισχυτης ειναι σε διαφορετικο πολυμπριζο και σε διαφορετικη μπριζα, αλλα προφανως στο ιδιο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Snap, Crackle and Pop δεν περιγράφει ground loop. Ομως αν το πρόβλημα σου οφείλεται σε γείωση σε συνδυασμό με τα σήματα του υπολογιστή κλπ κοίταξε να βρεις ένα ART CleanBOX III ή ένα Behringer HD400  και διάβασε και αυτό επίσης. 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 6/10/2019 at 3:39 PM, yameth said:

Το Snap, Crackle and Pop δεν περιγράφει ground loop. Ομως αν το πρόβλημα σου οφείλεται σε γείωση σε συνδυασμό με τα σήματα του υπολογιστή κλπ κοίταξε να βρεις ένα ART CleanBOX III ή ένα Behringer HD400  και διάβασε και αυτό επίσης. 

 

 

Τα snap crackle pop τελικα ηταν απο μια κακη κολληση στο ενα καλωδιο του μεγαφωνου. 

Οσο για τον θορυβο μεσω PC, συνεδεσα τον ενισχυτη στο ιδιο πολυμπριζο με το PC και ο θυρυβος σταματησε.

 

Αρα το προβλημα ηταν διπλο. Απο τη μια ηταν η κακη συνδεση στο μεγαφωνο και απο την αλλη ειχα και θορυβο απο το ground loop. Βεβαια με αλλους ενισχυτες στο παρελθον δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα γειωσης. Ειναι περιεγο πως και προεκυψε μονο με αυτον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου