Προς το περιεχόμενο

Ένταση στο πατάρι (κατά Bonamassa)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι οι συνθήκες που παίζεις εσύ στην Ελλάδα είναι δραματικά διαφορετικές από αυτές που παίζει ο Bonamassa 🙂

 

Υπάρχει λόγος που σχεδόν όλοι πλέον παίζουν με in ear στο εξωτερικό.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εννοείται, αυτό ισχύει αμφίδρομα κιόλας. Όσο καλύτερα εξοπλισμένη και επανδρωμένη μια μπάντα και ένα venue, τόσο λιγότερο χρειάζονται τα in-ear. Ή κάνω λάθος; Ο Boss(και ένα κάρο άλλοι καλλιτέχναι) γιατί δεν παίζει με in-ear; Είναι σχετικά όλα. Κι ο Bonamassa μπορεί ο ίδιος να παίζει free, αλλά η μπάντα να φοράει τα in-ear της.

(έχω παίξει και σε καλές συνθήκες, φεστιβάλ με 2-3 χιλιάδες κόσμο κλπ... μια χαρά ήταν και για το επίπεδό μου, αλλά και για το επίπεδο του Μπόνα του Μάσα φαντάζομαι)
 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν είμαι σίγουρος αν στέκει αυτό που λέει, όμως. Με όσους έχω παίξει και φορούσαν in-ear η αίσθησή τους ήταν ότι μετά το τέλος του live, το κεφάλι τους δεν ήταν καζάνι όπως τις άλλες φορές, ακόμη και με φθηνά, Κινέζικα in-ear. Eγώ δεν έχω ίδια άποψη, αλλά ποτέ δεν φόρεσα και τα δύο in-ear σε όλο το live. Πάντα το ένα και αυτό, χαλαρά. Δεν μπορώ να "ευχαριστηθώ" τη μουσική με το in-ear. Θα μπορούσα με μεγάλα στουντιακά ακουστικά, αλλά είναι απαγορευτικά, εμφανισιακά. Γενικώς αν δεν απολαμβάνω τον ήχο, δεν έχει νόημα για μένα να παίζω, αφού το κάνω ημι-ερασιτεχνικά. 

Ο @argytar τι λέει άραγε γι' αυτό;

Θα τελειώσω με το γιατρείο και θα ΣΕ πω! (ωωωω crossover)

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ο Boss(και ένα κάρο άλλοι καλλιτέχναι) γιατί δεν παίζει με in-ear;

 Ο BOSS όντως δεν φοράει,τα περισσότερα μέλη της μπάντας του φοράνε.

Το ίδιο και οι Stones,ο Charlie,o Mick και ο Keith δεν φοράνε όλοι οι άλλοι φοράνε.

Φαντάζομαι λόγω ΗΛΙΚΙΑΣ και συνήθειας 🙂

Παγκόσμια πλέον ζήτημα είναι ένα 10% να ΜΗΝ φοράει.

Δεν υπάρχει σύγκριση,τα in ear είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ αν είναι όλα όπως πρέπει να είναι.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

 

Έχουμε ένα πιλοτικό project στο AHEPA στο οποίο ελέγχουμε μουσικούς, ηχολήπτες, φωτιστές και λοιπούς εργαζόμενους σε χώρους διασκέδασης. Κάνουμε ένα ΕΥΡΥ ακοόγραμμα , τυμπανόγραμμα , ωτοακουστικές εκπομπές και άλλα διάφορα. 

 

Συμμετοχές μας δίνει η ΚοινΣΕΠ ThessPro.

 

Έχουμε ήδη εξετάσει ως ακοολογικό ΑΧΕΠΑ(TM) πάνω από 80 άτομα μέσα σε 4 μήνες και καταγράφουμε τα αποτελέσματα.

 

Σε γενικές γραμμές προτείνουμε μουσικές ωτοασπίδες - με φίλτρο. Πιο συγκεκριμμένα όμως σε μουσικούς προτείνουμε ΚΑΛΑ in-ear σε ΛΟΓΙΚΕΣ εντάσεις (εντός των in-ear) και εννοείται σωστό στήσιμο. (Στο team υπάρχουν και έμπειροι ηχολήπτες).

 

 Λεπτομέρειες εντός. (ΠΜ)

 

Οπότε όπως είδα γραμμένο παραπάνω, εννοείται πως προτιμούμε τα in-ear MONO όμως όταν το στήσιμο στο stage είναι σωστό.

 

Αν θα παίξεις σε πατάρι μικρό και δεν υπάρχει δυνατότητα για in-ear,  τότε απλά θέλει ωτοασπίδες και ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟ. Aν κάθε 3 dBSPL αυξάνεται η ένταση στο διπλάσιο και θέλω 85 για ένα 8 ωρο, 88 για ένα 4 ωρο και 91 για ένα δίωρο για να είμαι ασφαλής και να μην έχω ακουστικά τραύματα , εμβοές , βαρηκοΐα , ζάλη κλπ τότε πρέπει να κανονίσω η ένταση που θα δέχονται τα αυτιά μου να έιναι εκει και όχι παραπάνω. Μετά αναπτύσσω διάφορα ωραία (νοτ) εμβοές , διπλακουσία, υπερακουσία you name it.

 

Ως κιθαρίστας ηλεχτρικός έχω υπάρξει - το παραδέχομαι  - σπαζοκλαμπάνιας πολλές φορές ειδικά σε πνευστούς, πληκτράδες και τραγουδιστές (ακόμα κι όταν τραγουδούσα εγώ μου έλεγα χαμήλω).

 

Βρήκαμε πολλούς μουσικούς και ηχολήπτες άνω των 55 με ΣΟΒΑΡΑ θέματα ακοής...

 

Οπότε το θέμα δεν είναι καθόλου αστείο, όπως βλέπω ευτυχώς ότι αντιλαμβάνονται όλοι οι οι συμφορουμίτες.

 

Άλλο ένα πράγμα που μου λεν οι άνθρωποι που εξετάζουμε, είναι ΠΟΣΟ ακατάλληλοι είναι οι περισσότεροι χώροι που φιλοξενούν live,  ακόμη και αν είναι μόνο ακουστικά live, που υποτίθεται έχουν λιγότερη ένταση.

 

Όπως και να έχει αν είστε Β. Ελλάδα δηλώστε συμμετοχή στη ThessPro, το πρόγραμμα είναι φυσικά δωρεάν και θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου