Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - karmavision (πριν τον ύπνο καληνύχτα)


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε, είναι τίγκα στον ήχο....

θέλουν ξεχώρισμα τα όργανα, οι χροιές.

Αλληλοπατιώνται.

Πολλή καβαλίκα παίζει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φίλε, είναι τίγκα στον ήχο....

θέλουν ξεχώρισμα τα όργανα, οι χροιές.

Αλληλοπατιώνται.

Πολλή καβαλίκα παίζει...

λοιπόν. Μάλλον ένα από τα προβλήματα είναι το ένα pad της εισαγωγής που συνηχεί με το lead κατά τη διάρκεια του κομματιού.

 Μάλλον πρέπει να φύγει αυτό όταν μπαίνει o ρυθμός.

 Για κάτσε να το γράψω μια.

 Προσπαθώ ρε παιδιά.

 χαχαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Konstantinos Dritsas said:

 Προσπαθώ ρε παιδιά.

 χαχαχαχαχαχαχαχα

σε κρατάμε απασχολημένο βρε...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σε κρατάμε απασχολημένο βρε...

Μου αρέσει η απασχόληση με τη μουσική και ευχαριστώ για το κέντρισμα αλλά πρέπει να πάω για νανι γιατί δεν θα ξυπνάω το πρωί και υπάρχει και η απασχόληση για τα προς το ζην και άλλες απασχολήσεις για το ευ ζην χαχαχαχαχαχα

 

 Ακούστε και αυτό.

 Αμα είναι να βγάλω και άλλα πράγματα αδειάζει ή πρέπει να ξαναρυθμίσω λιγο τα καμπανάκια γιατί ειναι μεταξύ αυτόματου και παιξίματος και θέλει πολλή δουλειά το θέμα.

 

 Ότι άλλο νομίζετε πείτε το.

 Δεν κομπλεξάρομαι.

 Ξέρω πως μπορώ και καλύτερα. 🙂

 

 

Vision of Karma 5.mp3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη περιμένεις να σου πω διαφορές από το προηγούμενο, μου αρέσει έτσι κι αλλιώς, βέβαια είναι κάπως φορτωμένο και ιδιαίτερα εκεί στην αρχή ξενίζει 

ωραίος!

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΟΚ αφου το παλεύεις και δεν την παλεύεις να 3 σημεία που θα πείραζα εγω:

 

  1. Το σόλο κάνει ζημιά. Ας έχει κάτι σε χροιά φλάουτου. Η κιθάρα στη συνέχεια θα ξεχωρίσει δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον.
  2. Τα τύμπανα είναι busy και πολυ θολά και δεν ξεχωρίζει η κάσα απο το ταμπούρο. Λείπουν πιατίνια.
  3. Βάζεις όλα τα arpeggios μαζί αντι να τα αναπτύξεις σταδιακά.

 

Απόπσις.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yameth είπε

ΟΚ αφου το παλεύεις και δεν την παλεύεις να 3 σημεία που θα πείραζα εγω:

 

  1. Το σόλο κάνει ζημιά. Ας έχει κάτι σε χροιά φλάουτου. Η κιθάρα στη συνέχεια θα ξεχωρίσει δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον.
  2. Τα τύμπανα είναι busy και πολυ θολά και δεν ξεχωρίζει η κάσα απο το ταμπούρο. Λείπουν πιατίνια.
  3. Βάζεις όλα τα arpeggios μαζί αντι να τα αναπτύξεις σταδιακά.

 

Απόπσις.

Λοιπόν, το απόγευμα έρχεται η τελική έκδοση.

 Δεν θα το πιστέψετε αλλά είναι αλήθεια.

 Το δούλεψα όταν κοιμόμουν.

 Είδα όνειρο πως συνέχισα να δουλεύω πάνω σε αυτό και έλυσα πολλά προβλήματα.

 Περιλαμβάνεται το θέμα των arpeggios που στο όνειρο τα έγραψα ξεχωριστά και έχουν μορφή ερώτησης-απάντησης με σταθερό θέμα ανά 8μετρο και καλύτερο progression επίσης ανά οκτάμετρο και το κομμάτι άδειασε σε σημείο πως ακούγονται καλύτερα τα κρουστά.

 Γενικά η σύνθεση στο όνειρο είχε αδειάσει, ήταν πιο ρυθμική.

 Για πιατίνια δεν ξέρω, θα το δω ίσως.

 Προνόησα να γράψω το τελευταίο σόλο σε midi οπότε μπορώ να βάλω μια έκδοση με φλάουτο/φλαουτοειδες.

 

 Το όνειρο βοήθησε πολύ, με ξύπνησε το ξυπνητήρι βέβαια, αλλά ήταν πολύ ρεαλιστικό όνειρο.

 μένει να γράψω αυτά που σκέφτηκα και αν προλάβω απόγευμα προς βράδυ θα το ποστάρω.

 

 Ευχαριστώ για το feedback.

 Εύστοχες οι παρατηρήσεις όλων.

 Θα το παλέψω.

 Ήθελα να το παρατήσω τελείως γιατί το βαρέθηκα, αλλά θα προσπαθήσω να το φέρω όσο καλύτερα γίνεται σε ένα έστω κοινά αποδεκτό αποτέλεσμα. Να περνάει ρε παιδί μου έστω και βασικά.

 Έχει προβλήματα και ίσως καλύτερα να το αφήσω και να περιμένω να μου έρθει κανα άλλο, να ρίξω ενα delete, αλλά θα το παλέψω. Θα δώσω αγώνα.

 

 Δεν υποχωρούμε, δεν συμβιβαζόμαστε.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Μείνετε στους δέκτες σας.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Φίλοι μου, αυτό είναι ότι καλύτερο έκανα μέχρι στιγμής στον ενορχηστρωτικό τομέα.

 Άλλαξα αρκετά πράγματα, σύμφωνα με το όνειρο.

 Επίσης χαίρομαι που είχα την ευκαιρία με έναυσμα το κομμάτι να με καλέσει ο Supreme Leader μας ο @yameth και να πούμε τα νέα μας μιας και είχαμε να τα πούμε καιρό "από κοντά" και να μου δώσει πολύτιμες συμβουλές και για το κομμάτι και εν γένει.

 Δυστυχώς οι αλλαγές που μου πρότεινε θέλουν πολύ χρόνο και μάλλον το βλέπω να χρησιμοποιήυσω τις ιδέες σε μελλοντικό κομμάτι γιατί αυτό με κούρασε.

 Δοκίμασα άλλους ήχους για το lead αλλά τώρα το έχω συνηθίσει στα αυτιά μου και ότι και να βάλω μου ακούγεται ξένο, που είναι φυσιολογικό μετά τις 100 ακροάσεις και τα 40 διαφορετικά σόλο που βάρεσα χαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Εξ άλλου ξεκίνησα όπως είπα τζαμάροντας σε ένα combination του Karma-Triton, συνήθως όταν γράφω κομμάτια αρχίζω αλλιώς και έτσι έχω περισσότερο έλεγχο. Τωρα το μάζεψα και προσωπικά μου φαίνεται πως είναι καλύτερο.

 

 Ελπίζω η τελική μίξη να είναι επίσης καλύτερη μιας και έκανα κάτι Low pass/Hi pass φιλτραρίσματα για να τοποθετήσω καλύτερα τους ήχους.

 

 Εκπληξη δε μου προκάλεσε το γεγονός πως έδειξα τις ρυθμίσεις eq που έκανα στα track των lead στον yameth (από ότι ξέρω μπακάλικα και ψιλοδιαβάζοντας από το διαδίκτυο για eq) και έλεγα πως θα λυθεί στα γέλια μιας και ξέρει, αλλά δεν γέλασε.

Οπότε κάτι είναι και αυτό. Ε, σιγά σιγα, θα μάθω κι εγώ, τα πρώτα 43 χρόνια είναι δύσκολα για τον ερασιτέχνη στην μίξη, μετά κάτι γίνεται λολ

 

 Τέλος πάντων, αυτές είναι οι αλλαγές, ελπίζω να ακούγεται καλύτερα και ορθότερα. Τέλειο δεν είναι, αλλά νταξει μωρε, who cares anyway...................

 Σίγουρα πέρασα καλά για άλλη μια φορά ασχολούμενος με τα σύνθια μου, έτσι για να ξεφύγω από τα καθημερινά.

 

 

 

 

Vision of Karma 7.1.mp3

Επεξεργασμένο από Konstantinos Dritsas
edit. Λαθος αρχείο, τα μπλεξα, αυτό είναι το τελικό χαχαχαχα
  • Like 4

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός που ρεύεται τραγουδώντας ή έχει καταπιεί κουρσούμια και βολτάρει δεξιά αριστερά να απολυθεί πάραυτα....(πάρε αυτά)

 

Ο κιθαρίστας ..μεί

βελτιωμένο πολύ, αλλά υπάρχουν κάτι εκνευριστικά μπλιμπλίκια, ιδίως δεξιά πχ όταν σολάρει ο κιθαρίστας.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου