Προς το περιεχόμενο

Μουσική και κλίμα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Ρεμπελ.

Μεγάλος μέρος της θεματολογίας του Σκανδιναβικού μεταλ ήταν Ναζιστικό (υπήρχαν εποχές που χάζευα συνεντευξεις στο metal hammer - έτσι για πλάκα 😛 ).

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι συλλήβδην οι Σκανδιναβοί είναι Ναζιστές.

Αν θες τη γνώμη μου, ουτε καν και οι μπάντες που το πρέσβευαν ήταν....ή μάλλον ήταν όσο "Σατανιστές" ήταν οι Venom.🤣

 

Το θέμα , και εκεί το πάει ο Ρεμπελ, είναι ότι (και αν ισχύει- αυτό συζητούμε εδώ) οι κλιματολογικές συνθήκες και η "μαυρίλα" ενέπνευσαν αυτην την "θεματολογική - μουσική επίφαση σκληράδας"   (Ναζισμος -π.χ. ή Σατανισμός) να δημιουργηθούν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Δεν μπορω να σκεφτώ Ιταλό, Ισπανό κλπ να αναπτύζει σε τέτοιο μεγάλο βαθμό μίσος 

 

Προφανώς ξέχασες ότι ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ εφευρέθηκε από τους "γεμάτους μπρίο και χαρά"....νοτιους ΙΤΑΛΟΥΣ...

 

Μετά ακολούθησαν οι επίσης...νότιοι ΙΣΠΑΝΟΙ με τον Φράνκο και μετά (και αυστηρά λόγω οικονομικών συνθηκών) οι Γερμανοί.

 

Αν δεν είχε γίνει η πληθωριστική οικονομική καταστροφή ο Χίτλερ δεν θα έβλεπε εξουσία ούτε στο όνειρο του.

 

Επίσης δείτε και ιστορικά ΠΟΙΕΣ χώρες έχουν η είχαν δικτατορία.....

 

Δύσκολα θα βρείτε ψυχρές, βόρειες χώρες στον.... κατάλογο (με εξαίρεση φυσικά το σιδηρούν παραπέτασμα όσο κράτησε ο κομμουνισμός)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 minutes ago, Superfunk said:

 

Προφανώς ξέχασες ότι ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ εφευρέθηκε από τους "γεμάτους μπρίο και χαρά"....νοτιους ΙΤΑΛΟΥΣ...

Και πάλι άλλο λέει ο Ρεμπελ (αν μου επιτρεπει να  τον ερμηνεύω),

 

Δεν λέει που γεννηθηκε ο φασισμός, αλλά ποιοί...αρκετά χρόνια μετά, θεματολογικά τον χρησιμοποίησαν στη μουσική τους, και αν σε αυτό , έπαιξαν γενεσιουργό  ρόλο οι κλιματολογικές συνθήκες.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Rebel_Of_South said:

 

 

Να γεννηθεί εγώ πιστεύω πως όχι. Οι Έλληνες είναι γεγονός ότι επηρεάστηκαν πάρα πολύ απ το Black metal των Νορβηγων σε σημείο να έχουμε μεγάλα ονόματα στο "2ο κύμα"  πανευρωπαϊκά

 

Υποειδη μεταλ γεννήθηκαν στη Καλιφόρνια γεννήθηκαν στην Σκανδιναβία 

 

Πιστεύω ότι οι συνθήκες ήταν ιδανικές και γόνιμες για να αναπτυχθεί "ιδεολογία"  περιθωριοποίησης, individualism,  μισανθρωπιας και μικρά ψειγματα παγανισμού όπως και νεοναζισμου από παιδιά με βαριά κατάθλιψη, μίσος και τάσεις αυτοκτονίας σε  μια περιοχή όπου δεν ξημερώνει για  6 μήνες και που μάλλον τίποτα το ενδιαφέρον δεν συνέβαινε 

 

Δεν μπορω να σκεφτώ Ιταλό, Ισπανό κλπ να αναπτύζει σε τέτοιο μεγάλο βαθμό μίσος και κατάθλιψη 

 

Αλλά αν επηρεάστηκε όλος ο πλανήτης μουσικά μετά 

 

Την σκηνη death metal της Φλόριντα την θυμάται κανείς? Εκεί γεννήθηκε το death, Obituary, Possessed, Death, Deicide, etc...

οσον αφορά ιταλούς ισπανούς και λοιπούς λατίνους, να αναφέρουμε τους υπερ-Βραζιλιάνους Sepultura....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Και πάλι άλλο λέει ο Ρεμπελ (αν μου επιτρεπει να  τον ερμηνεύω),

 

Δεν λέει που γεννηθηκε ο φασισμός, αλλά ποιοί...αρκετά χρόνια μετά, θεματολογικά τον χρησιμοποίησαν στη μουσική τους, και αν σε αυτό , έπαιξαν γενεσιουργό  ρόλο οι κλιματολογικές συνθήκες.

 

 

Τι να πω μπορεί να έχεις και δίκιο δεν έχω ακούσει ποτέ μου black metal (τα όρια ανοχής μου σε metal είναι βαρΓια βαρΓια οι Sabbath, άντε και οι. Judas Priest)

 

Edit

 

Όπως γράφει και ο από πάνω μου 🙂 το είδος ευδοκιμεί και αλλού.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν λέει που γεννηθηκε ο φασισμός, αλλά ποιοί...αρκετά χρόνια μετά, θεματολογικά τον χρησιμοποίησαν στη μουσική τους, και αν σε αυτό , έπαιξαν ρόλο οι κλιματολογικές συνθήκες.

 

Ευχαριστώ. 

 

Αλλά ας δεχτώ ότι δεν το έγραψα σωστά και να συνεχίσω με το " να αναπτύξουν σε τέτοιο βαθμό μίσος κατάθλιψη μισανθρωπια σε σημείο να το περάσουν στη μουσική τους και όχι μόνο αυτό  να το κάνουν και στάση ζωής εμπράκτως καίγοντας εκκλησίες και σκοτώνοντας γκευ το 1990 " 

 

Το 1990 ξαναλέω. Γνωρίζοντας τα εγκλήματα του φασισμού 

 

Πιστεύω ότι κοινωνικοπολιτικα η Νορβηγία δεν είχε κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες που να προϊδεάσει τέτοιο" κίνημα"

 

Θεωρώ  ότι κλιματικά έπαιξε ρόλο στην κατάθλιψη / ψυχολογικά προβλήματα 

5 λεπτά πριν, rgxinap είπε

οσον αφορά ιταλούς ισπανούς και λοιπούς λατίνους, να αναφέρουμε τους υπερ-Βραζιλιάνους Sepultura.

Κοινωνικό πολιτική μουσική των τεραστίων Sepultura 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 minutes ago, Superfunk said:

 

 

 

Όπως γράφει και ο από πάνω μου 🙂 το είδος ευδοκιμεί και αλλού.

 

 

 

Πλέον, όπως εχουν γινει τα πράγματα ( παγκοσμιοποίηση-internet) δεν θα μου έκανε εντυπωση και αν έβρισκα μουσκους (προφανώς μιμητές)  υμνητές της Κου Κλουξ Κλαν και στη Νιγηρία.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Πλέον, όπως εχουν γινει τα πράγματα ( παγκοσμιοποίηση-internet) δεν θα μου έκανε εντυπωση και αν έβρισκα μουσκους (προφανώς μιμητές)  υμνητές της Κου Κλουξ Κλαν και στη Νιγηρία.😁

 

Μη το γελάς καθόλου πριν από τέσσερα χρόνια συλλάβανε ένα ΝΙΓΗΡΙΑΝΟ νεοναζί στο Βερολίνο επειδή ξυλοκόπησε έναν Ραβίνο στο μετρό....

 

Μη ξεχνάς άλλωστε τι ψήφισε το 10% σχεδόν των συμπατριωτών μας το 2015... (στο ΔΙΣΤΟΜΟ μάλιστα πήρε 1000 ψήφους από ντόπιους)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν το οποίο το έχω πει σε λίγους...

καλοκαίρι 2018, Γιάννενα, διεθνές φεστιβαλ παραδοσιακών χορών...

- βγαίνει μεξικό, ησυχία απο το κοινό

- βγαινουν ηπειρώτικα ντόπια, τζερτζελο στο κοινό, μετρημένο

- βγαίνει Κρητη, σιωπή απο το κοινό

- βγαινει νότια Σερβία , σιωπή απο το κοινό

- βγαίνει ... ΚΟΡΕΑ .... εδώ το κοινό φαίνεται να ξυπνάει κάπως

 

σε κάποια φάση βλέπω στα παρασκήνια όπου είχα πάει για να μιλήσω στους Σέρβους, να είναι με τους Κρητικούς παρέα και να βγάζουν φωτό.

 

Τώρα όμως που έχω και μάρτυρες τους παρακάτω Κρητικούς μπορώ να έχω παρέα σε αυτό το μυστικό 🙂

 

https://city.sigmalive.com/article/2016/1/27/oi-kritikoi-organopaihtes-poy-zoyn-kypro-kai-paizoyn-kineziki-moysiki/

 

Quote

Όπως και η κινέζικη μουσική δεν έχει ομοιότητες με την κρητική μουσική, αντίθετα έχει πολλά κοινά με την ηπειρώτικη. Η κινέζικη μουσική βασίζεται στην πεντατονική κλίμακα, που βασίζονται τα μπλουζ και τα ηπειρώτικα.

 

 

 

υπάρχει κάποιος που να πιστεύει οτι η Κορεά και η Κίνα εχουν περισσότερες κλιματολογικές ομοιότητες με την (βόρεια κυρίως) Ηπειρο από ότι η Κρήτη?

36 minutes ago, Rebel_Of_South said:

Κοινωνικό πολιτική μουσική των τεραστίων Sepultura 

το 1986 όταν ξεκίνησαν όχι και τόσο :

Morbid_visions.jpg

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Θεωρώ  ότι κλιματικά έπαιξε ρόλο στην κατάθλιψη / ψυχολογικά προβλήματα 

 

Ίσως είναι απλό να αποδοθούν γενικευμένα ακραίες συμπεριφορές σε ξένους που δεν γνωρίζουμε. 

Πάντως όπως λέει και η Wikipedia στο λήμμα Early Norwegian black metal scene, για τα γεγονότα που αναφέρεις

Παράθεση

The Norwegian media covered events closely, but the reporting was often sensationalist.

 

Το γεγονός πως ο θείος Ozzy "The Prince of Darkness", δάγκωνε περιστέρια στην σκηνή, νομίζεις πως το έκανε απο μίσος ή για να δημιουργήσει αίσθηση και show επι σκηνής; Νομίζω πως το reality The Osbourne family λύνει πολλές απορίες.

 

Απο εκεί και πέρα άποψη μου είναι πως ναι, συνθήκες δημιουργούν καλλιτεχνικά κινήματα, όπως και πολιτικά αλλά εδω προσπαθούμε να αποδώσουμε και τα δύο σαν ένα, ταυτίζοντας τα με χώρα για να μην πως χώρες ολόκληρες, ενω πρόκειται για μειοψηφικές συμπεριφορές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου