Προς το περιεχόμενο

Νομίζετε πως παίζετε καλά όταν πίνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να γινεις διασημος

φραγκα πολλα να βγαλεις

τη σουβλέρη μυτούκΛα σου

στη σκονη να μη βαλεις

 

Μη πιείς ουισκιΑ ,τσιπουρα,

βοτκες ,φτηνη ρετσινα

Γιατι πρεπει και το κοινο

να την περασει φινα

 

Εδωσε τα λεφτακια του

εσενα να ακουσει

και οχι να βλεπει να ξερνας

σαν τον Μπαρμπαμυτουση

 

Να σεβεσαι τους γυρω σου

μα και τον εΑυτο σου

γιατι αμα ρεζιλευτείς

θα'ναι κακο δικο σου

 

Για αυτο σου λεΓω φιλε μου

Κοψε το το ρημαδι

Για να'ναι οι νοτες σου σωστες

και ο ρυθμος ΑΛΦΑΔΙ

 

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

O μοναδικος καλλιτεχνης που δεν μπορω να φανταστω sober..αλλα ουτε κ θελω..ειναι ο Serge..

 

 

Ενταξει αυτός ετσι κι αλλιως ειναι ΗΜΙΘΕΟΣ δεν παθαινει τιποτα.

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάναμε την ερώτηση "Νομίζετε πως  πίνετε καλά όταν παίζετε λαηβ;" βγάζει νόημα;;  Τι λέτε;; 😄

 

Πάντως κάτι σπουδαίοι ροκσταρ που πριν 15 χρόνια ήταν λαρδια και τώρα έχουν στρώσει ( είτε τους έκοψε ο γιατρός είτε μόνοι τους)  κάνουν εξαιρετικά σόου πλέον.... Λέμε με Zakk Wylde με BLS ( οκ πάντα  φοβερός ήταν αυτός αλλά έπινε πάρα πολύ ) στην Αθήνα ή GnR που παίζουν 3ωρα ή Μεταλλικα που επίσης δεν έχουν κακή εμφάνιση ποτέ αλλά ο Τζεημς ήταν αλκοολικός και ο Λαρς δεν έπιανε ρυθμό και τον έσωζε ο Τρουχιγιο ( τώρα τους θεωρώ στα καλύτερα τους σε σχέση με πριν 20 χρόνια πχ) 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1
  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ολα ξεκινανε απο αυτο που κανουμε/ θελουμε να κανουμε:

 

Αν πχ, παιζουμε τη μουσική που γουσταρουμε στο Live δεν χρειαζεται αλκοολ για να φτιαχτεις, ή να ξεαγχωθεις. Μεχρι σημερα, σε καθε live δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι αγχωμενος οταν ξεκιναμε (και μιλαμε για covers). Αλλά αυτο μετα φευγει. Και τοτε δεν χρειαζεται το αλκοολ.

Εγω θελω να εχω στη σκηνη το 101% της συνειδησης του τι κανω, και να μην με επηρρεασει μια ουσια πχ αλκοολ. Τα υπολοιπα μελη της μπαντας μου προτεινουν κανενα ποτακι να κατεβασω πριν. Αλλα για δυο λογους δεν το κανω:

1. Ξερένει το λαιμο το αλκοολ

2. Προκαλει διψα, οποτε θες μετα περισσοτερο νερο (που ισως σημαινει και πιο νωρις στην τουαλετα 🤣

3. Οταν πινω, με πιανει υπνηλια.

 

"Μα εσυ θες να εισαι στην τσιτα!! Και να τα δωσεις ολα" (θα μου πειτε). Οποτε πινοντας αλκοολ που κατευναζει το Κεντρικο Νευρικο Συστημα σου, δεν το βρισκω τοσο καλη ιδεα...

 

Νομιζω οτι το καλυτερο πριν ανεβεις στη σκηνη, ειναι ενα μικρο εσπρεσσακι. 1. Και θα σε κανει τσιτα, 2. και θα βγαλεις τη νυχτα καλυτερα 3. και θα εχεις και την ενεργεια που χρειαζεσαι...

 

 

 

 

  • Like 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η συζήτηση δε διαφέρει από τις συζητήσεις για τα όργανα. Κόλλημα με τον Γκίλμουρ και τα σπεκς της Στρατ του, λες και αν έπαιζε με Γκίμπσον θα γάμαγε λιγότερο.

 

 Αν αύξανε το ταλέντο το πιώμα, θα ήταν γεμάτη η ομόνοια με μουσικάρες. Τώρα, το ότι το ροκ πούλαγε "άγρια νιάτα" και "επανάσταση χωρίς αιτία", αυτό δε λέει τίποτα. Κάποια γκρουπ ξεχώρισαν και κάποια ήταν χάλια, δεν είναι ανάλογο του τι έπινε ο καθένας. Το ταλέντο μετρούσε, και ο Χέντριξ ή η Amy θα έβγαζαν και άλλα ωραία κομμάτια αν δεν πέθαιναν πρόωρα, είναι σίγουρο αυτό.

 

 Και μην μπερδεύουμε την επιλογή τρόπου ζωής με τις σκόνες. Δεν είναι αλκοόλ οι σκόνες που πρέπει να ακολουθήσεις έναν τρόπο ζωής για πολλά χρόνια για να καταντήσεις αλκοολικός. Οι σκόνες περισσότερο με αρρώστια μοιάζουν, αν έρθεις σε επαφή κολλάς πολύ γρήγορα και ξεμπερδεύεις πολύ δύσκολα.

 

 Επίσης μια πολύ σημαντική παράμετρος είναι οι παραγωγοί και οι μάνατζερ. Όταν έχεις από πίσω λαό να τρέχει τις διαδικασίες σε στούντιο, live, εταιρίες κλπ, τότε ρολάρει το πράγμα αρκετά, και εν ανάγκη σε τρέχουν και στις κλινικές άμα ξεφύγεις. Χωρίς όμως αυτήν την υποστήριξη, η συντριπτική πλειοψηφία από όλους τους διάσημους χρήστες, θα ήταν πεταμένοι σε καμιά γωνιά και δεν θα τους ήξερε η μάνα τους.

 

 Τώρα, το όποιο παραμύθιασμα υπέρ της χρήσης είτε αλκοόλ, είτε τσιγάρου, είτε άλλων ουσιών, είναι κάτι που δεν πρέπει να αφορά έναν έξυπνο άνθρωπο. Δεν υπάρχει εύκολος δρόμος στη ζωή, και ότι σου δίνει μια ουσία θα σου το πάρει πίσω πολλαπλάσια. Αν νομίζει κάποιος ότι βρήκε το μυστικό της επιτυχίας σε μια χασομέρικη μαλακία που πουλιέται παντού και σε κάθε καταγώγι, θα απογοητευτεί πικρά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Rebel_Of_South said:

 ο Τρουχιγιο ( τώρα τους θεωρώ στα καλύτερα τους σε σχέση με πριν 20 χρόνια πχ) 

Οκ Μετάλικα αγάπη δεν λέω, αλλά ένας Trujilo, με αυτα που είχε κάνει στους ST και στους IG, νομίζω άξιζε κάτι καλύτερο πριν την σύνταξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Οκ Μετάλικα αγάπη δεν λέω, αλλά ένας Trujilo, με αυτα που είχε κάνει στους ST και στους IG, νομίζω άξιζε κάτι καλύτερο πριν την σύνταξη.

Είναι κορυφαίος μουσικός και παικτης, συμφωνώ..... Θα μπορούσε σαφώς καλλιτεχνικά να κάνει πολλά αλλά στους Μεταλλικα έχει απίστευτο χρήμα. Και μάλλον και καλό περιβάλλον συνεργασίας 

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tamtam είπε


Εγώ μια φορά είχα μπερδέψει τα κομμάτια και ενώ η μπάντα ξεκίνησε να παίζει το Α, εγώ μπήκα στο ριφ του Β. (ευτυχώς ήταν από το ίδιο κλειδί και το μάζεψα 🙂

Αυτό όμως δεν είναι τίποτα... Μου έχει τύχει στα παρασκήνια του Ρόδον, σε κάποιο φεστιβάλ, να δω άνθρωπο να του μαθαίνουν τα άλλα μέλη της μπάντας, λίγο πριν βγει στη σκηνή, το δικό του κομμάτι - αυτό δηλαδή που είχε συνθέσει ο ίδιος, τι να λέμε τώρα. Κατάντια.

 

7 ώρες πριν, Tamtam είπε


Εγώ μια φορά είχα μπερδέψει τα κομμάτια και ενώ η μπάντα ξεκίνησε να παίζει το Α, εγώ μπήκα στο ριφ του Β. (ευτυχώς ήταν από το ίδιο κλειδί και το μάζεψα 🙂
 

 

Όταν λέω ότι μπέρδεψα τα λόγια μου δεν εννοούσα τους στίχους. Στίχους δεν κάνω λάθος ειδικά όταν δεν σκέφτομαι το πως πάνε οι στίχοι (δεν χρησιμοποιώ ποτέ αναλογιο για στίχους). 

 

Όταν λέω μπέρδεψα τα λόγια μου εννοώ όταν μιλάω στο κοινό μέσω του μικροφώνου. Ειναι λίγο "αμηχανη" αυτή η "δύναμη"  που σου δίνει το μικρόφωνο, να πεις κάτι που να απευθύνεται σε όλο το κοινό, στην "μάζα" από κάτω (δεν μιλάω για το τραγούδι το οποίο θα παιχτεί όπως θα παιχτεί, μιλάω για το In between των τραγουδιών, μια ιστορία για το κομμάτι, μια παρουσίαση της μπάντας, ένα αστείο, οτιδήποτε). 

 

Στην σκηνή λοιπόν δεν θα ανέβω σαν Γιάννης, όπως ο Γιάννης που θα πιάσεις κουβέντα  μαζί του σε ένα μπαρ ή στον δρόμο,  αλλά σαν κάτι άλλο. 

 

Αυτό το κάτι άλλο τώρα μπορεί να επιτευχθεί είτε με την ίδια την μουσική και την αδρεναλίνη της σκηνής, είτε με δύο τρία ποτά που θα σε απελευθερωσουν από τυχόν αναστολες και ντροπες. Αρκεί να μην σου καταστρέψει την εμφάνιση και μην σου μειώσει τα αντανακλαστικα σε βαθμό που η μουσική που παίζεις δεν συγχωρεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ποτε δεν επαιξα καλυτερα επειδη ηπια δυο η τρια ποτα πιο πριν ΠΑΝΤΑ το αποφευγω...και γενικα δεν πινω.Ειναι σιγουρο οτι επαιζα παντα πολυ καλυτερα τις φορες που ημουν και ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ....

Ομως...

Παντα εγραφα και συνεθετα καλυτερα και κατεβαζα  ιδεες  κατα ριπας και out of the box και ξεκολλουσα κομματια για καιρο κολλημενα..εχοντας πιο πριν πιει καναδυο...

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

LIVE - φουλ SOBER και φουλ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ/ΣΥΝΘΕΣΗ - ΟΤΙ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΕΙ

 

ΥΓ.ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ

 

Οσο για τους ΜETALLICA...του Hetield του τα εκοψε η γυναικα του που τον απειλησε οτι θα τον διαολοστειλει με 3 παιδια αν δεν το παρει αλλιως το πραμα και απλα ο ανθρωπος φερθηκε εξυπνα και οχι σα μαλακας.Βλεπουν και οτι οι μισοι της γενιας τους ειτε εχουν πεθανει απο τις καταχρησεις ειτε παλευουν να ζησουν ειτε παλευουν να πεθανουν και απλα φερθηκαν ωριμα και οχι σαν παιδακια.Και δε ντραπηκαν ουτε θεωρησαν ταμπου να πανε σε ψυχολογους οταν χρειαστηκε...

Οσο για τον Tujillo...οσο παιχταρας και οσα κιλα μπασο ξερει...αλλο τοσο ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ παραταιρος με την υπολοιπη μπαντα...και 100 χρονια να μεινει απλα θα ειναι ενα hired gun.Μηδενικη συνθετικη προσφορα...παιζει τελεια τα θεματα του Cliff και του Jason χωρις να εχει ουτε τη σκηνικη παρουσια τους ουτε τα backing vocals τους...

Μετρια επαγγελματικη επιλογη για την μπαντα...

τελεια επαγγελματικη επιλογη η μπαντα γι αυτον...αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου