Προς το περιεχόμενο

H&K Tubemeister 18


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω καθαρο καναλι 

billyjeann.mp3

 

Εδω lead καναλι με boost, και με od να σπρωχνει μονιμα. Μονο με volume κιθαρας παιζω. Ισως να ημουν και υπερβολικος.

creepp.mp3

 

Εδω παιζω μονο με lead boost χωρις πεταλι

cometogetherr.mp3

 

Εδω παιζω στο καθαρο καναλι με fuzz και ts mini να σπρωχνει. Μονο με volume παιζω και εδω

satisfactionn.mp3

 

Υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας. Ειμαι ερασιτεχνης στα πρωτα του βηματα...

 

Επισης, ειχα τοποθετησει το tascam απεναντι απο την καμπινα, γιαυτο και η κιθαρα ακουγεται καμπανα...

3 minutes ago, fusiongtr said:

 

Δύο πραγματάκια χρειάζεσαι.

1. Volume pedal (ρυθμίζεις τις εντάσεις εύκολα)

2. Eq pedal.(να μπουστάρεις με αυτό και τσιμπημένη ένταση στο καθαρό κανάλι, αν θέλεις ρυθμίζεις και ποιες συχνότητες θέλεις να σπρώξεις πιο πολύ στο boost)

 

1. Χρειαζεται οντως. Λειτουργει οπως το volume της κιθαρας και κοβει gain, ή απλα κοβει ενταση?

 

2. Θα βρω τo καταλληλο od, με το καταλληλο eq, και πιστευω οτι θα αποφυγω το eq pedal. Ευτυχως εχω μπολικα. Χρονο, μονος στο σπιτι, ψαχνω να βρω για δοκιμες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

 Λειτουργει οπως το volume της κιθαρας και κοβει gain, ή απλα κοβει ενταση?

 

Εξαρτάται που θα το βάλεις στην αλυσίδα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ρε τρελόπαιδα, 2-κάναλο ενισχυτή και χρειάζεστε +4 πετάλια για υπεροδήγηση+το volume της κιθάρας? Γιατί δυσκολεύετε τη ζωή σας; Ειδικά εσένα που έχεις να ασχοληθείς με πιο σημαντικό από την κιθάρα πράμα: τη φωνή.

Τubemeister δεν έχω παίξει ποτέ, αλλά μόνο που τον βλέπω, νομίζω δεν μου κάνει ο ήχος του😀

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμασαι που εψαχνες ενισχυτη, δυνατο και ελαφρυ κλπ.

 

Tubemeister θες....

17 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Ειδικά εσένα που έχεις να ασχοληθείς με πιο σημαντικό από την κιθάρα πράμα: τη φωνή.

 

Γιαυτο τσιτωνω το volume της κιθαρας. Για να μην πολυακουγεται η φωνη. Την πατησα βεβαια διοτι εχει τοσο καθαρο ηχο ο ΤΜ18 ετσι ωστε εκθετει πολυ το παιξιμο μου. 😬

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν δεν είναι JTM45 οτιδήποτε άλλο σε κεφαλή δεν μου κάνει😀 

Δεν μου κάνουν οι "ουδέτεροι/καθαροί" ενισχυταί. Θέλω χαρακτήρα για να στρώσω χαρακτήρα και ο tubemeister μου ακούγεται πολύ στείρος/sterile ψιλομέταλ για τα γούστα μου. Αλλά έχω την αίσθηση ότι έχω ακούσει καλύτερους ήχους από εσένα, με άλλους ενισχυτές. Ξαφνικά μου ακούστηκες πολύ poser/γυαλισμένος, όσο μπορώ να καταλάβω από την αίσθηση των ηχογραφήσεών σου.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι ο καλυτερος μου ηχος ο τελευταιος. Σπιτι παιζω με καλυτερο ηχο, χωρις λαμπατο. Δοκιμες κανω γενικοτερα και δεν ειναι ευκολες λογω μεγαλων εντασεων και ελλειψης χρονου.

 

Ο ΤΜ18 πιστευω οτι μπορει να μου δωσει αυτο που θελω. Αλλα θελει υπομονη να βρω το σωστο eq, κατ' αρχην, και το σωστο πεταλι με τη σωστη ρυθμιση για να μπουσταρω. Οταν γινουν αυτα, θα βγαζει σπουδαιο ηχο, ειμαι σιγουρος. Το καθαρο καναλι ειναι φανταστικο και με φοβερο crunch, εαν δωσεις gain. Το βρωμικο εχει ενα sweet spot που πρεπει να βρω, κυριως με το eq του.

 

Αντιπροσωπευτικο ηχο εχει αυτο το βιντεο. Ειναι ακριβως ετσι ο ηχος του.

 

 

 

Και εδω με μονοπηνιους και ωραιο παιξιμο

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
29 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αντιπροσωπευτικο ηχο εχει αυτο το βιντεο. Ειναι ακριβως ετσι ο ηχος του.

Eντελώς out of my leage.  Aν μου λαχαινε τέτοιος, απλά θα χρησιμοποιούσα το καθαρό του κανάλι και θα το χρωμάτιζα με αιμοπατάλια. Από την άλλη πάλι, όσο πιο ιδιαίτερος ο τελικος ήχος σου, τοσο πιο δύσκολα στέκεται στη μπάντα και στο χώρο που παίζεις. Δύσκολες ισορροπίες.

Θεωρώ πάντως ότι θα περίμενα από έναν-οποιοδήποτε- δικάναλο ενισχυτή, να του δώσω ένα tube screamer στο gain κανάλι του και να είναι αρκετό για καθαρό->crunch->lead και in-between με vol κιθάρας. Αν και το τελευταίο ενέχει πολλές παγίδες και το θεωρώ χρήσιμο μόνο σε εκτεταμένα guitar sections στο πρόγραμμα. Ακόμη και το volume pedal μου φαντάζει άχρηστο σε live περιπτώσεις, εκτός αν το θέλω για εφέ (volume swells).

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο κανω με το ts mini. Απλα πρεπει να εχω το tone εντελως κλειστο ωστε να διδει μονο μεσαια και να μη διδει πριμα διοτι αλλιως θα ξυριζει ο ενισχυτης. 

 

Δεν ειναι ευκολο να βρω τον ηχο μου παντως. 3 προβες και ενα λαιβ και ακομα πειραζω το eq. Το τελευταιο για ειναι φλατ πρεπει να ειναι το treble 8:00, bass 9:00 και mid 3:00! Και πανω που το ψιλοβρηκα με το g12-65, δοκιμαζω τη αλλη καμπινα με v30 και αλλαζει ο κοσμος ολος.

 

Παντως, ο ενισχυτης εχει εντονα ψηλομεσαια, το v30 εχει εντονα ψηλομεσαια, δεν το βλεπω σοφο να συνεχισω να μπουσταρω με ts ή αλλα od με εντονα ψηλομεσαια ή με τζιτζικιστικο ηχο. Πιο καλο αποτελεσμα μου διδει πχ το soul food. Θα δοκιμασω και crayon (bb preamp clone) στην επομενη προβα.

 

Θα το βρω, που θα μου παει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ θαρρούσα ότι το Tubescreamer είναι η επιτομή του "μη-τζιτζίκι". Η κρέμα.

Το Soulfood θεωρώ ότι είναι λάθος να χρησιμοποιείται ως pusher προ ενισχυτή ή προ άλλου od. Κατά τη γνώμη μου είναι stand-alone πετάλι για συγκεκριμένο ήχο, είτε low είται crunch gain.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περι τζιτζικιων δεν πηγαινε για το ts, αλλα για αλλα πεταλια που τζιτζικιζουν και δεν θελω να τα χρησιμοποιω με τον ΤΜ18.

Σιγουρα το ts, παντως, τζιτζικιζει πολυ παραπανω απο το soul food, λογω eq.

 

Το τελευταιο ειναι ιδανικο για να μπουσταρει ενισχυτη. Ειδικοτερα ταιριαζει πολυ σε dsl, και μαλιστα ειναι η καλυτερη επιλογη αναμεσα απο οτι αλλο od εχω δοκιμασει στον δικο μου dsl, και με διαφορα. Το χρησιμοποιουν παρα πολλοι αποκλειστικα για booster, οπου ειναι εξαιρετικο. Stand alone od δεν ειναι τοσο ποιοτικο οσο αλλοι κλωνοι του klon.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου