Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, leon7pap said:

Τι εννοεις;Μια για ΜΟΥΣΙΚΗ δε μιλαμε;Με την τεχνη εχουν σχεση... Με την τεχνικη δεν εχουν.

ΚΤΓΜ

ΤΕΧΝΙΚΗ=ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ ΤΕΧΝΗ

ΤΕΧΝΗ=Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ (ΜΕΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ, ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ κοκ...)

 

Οι αριθμοι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ  οτι κάποιος κανει κατι καλα... 

 

Εγώ το βλέπω διαφορετικά.

 

Η τέχνη είναι μέσο.

Μέσο έκφρασης πραγμάτων που έχουμε εσωτερικά.

Αν δηλαδή έχεις κάτι να πεις, η τέχνη είναι ο τρόπος να το εκφράσεις.

 

Κατάντησε όμως εύκολα καταναλώσιμο προϊόν, με αγορές στόχο, τεχνικές μάρκετιν ανάλογες με τα υπόλοιπα καταναλωτικά αγαθά.

Αυτά τα παραπάνω χαρακτηριστικά μετράνε οι αριθμοί.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ το βλέπω διαφορετικά.

 

Η τέχνη είναι μέσο.

Μέσο έκφρασης πραγμάτων που έχουμε εσωτερικά.

Αν δηλαδή έχεις κάτι να πεις, η τέχνη είναι ο τρόπος να το εκφράσεις.

 

Κατάντησε όμως εύκολα καταναλώσιμο προϊόν, με αγορές στόχο, τεχνικές μάρκετιν ανάλογες με τα υπόλοιπα καταναλωτικά αγαθά.

Αυτά τα παραπάνω χαρακτηριστικά μετράνε οι αριθμοί.

Σεβαστό! Στο πρωτο μισό δε νομιζω οτι διαφωνουμε. Εσυ το λες "τροπο έκφρασης πραγμάτων που έχουμε εσωτερικα" εγω το λέω "συναισθηματα"... Νομιζω λεμε το ιδιο... Αν εγω γράψω κατι που πολλοί ταυτίζονται με αυτό σημαίνει οτι εχω μεταδώσει τελεια το συναίσθημα (η αλλιως εχω εκφράσει άψογα αυτό που ήθελα) οποτε... ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ. Αν παλι αυτό που λεω δεν αφορα κανέναν η δεν θα ειναι κατι σημαντικό.... Η ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΑΛΑ. Για καποιο λογο οι 9 στους 10 θα επέλεγαν το παστίτσιο απο τις μπάμιες!  (Εκει να δεις μετάδοση και αναπαραγωγή συναισθημάτων 🙂

 

Σχετικα με το δεύτερο μισο... 

Αυτα ισχύουν για κάθε μουσική... Απο ΠΑΝΤΑ... δεν έγιναν τώρα...οποτε οι αριθμοί υπηρχαν παντα και παντα κατι έδειχναν...

Εγω για καποιο λόγο μίλησα για πωλησεις δίσκων (η προσέλευση κόσμου σε συναυλιες αν θες)  και οχι για, likes shares followers και views... 

Δεν ειναι ΟΛΑ κατασκευασμένα ουτε ΟΛΟΙ οι ακροατές λαθος και εγω σωστός... Κατι κανει καλα ο Πλιάτσικας γαμωτο!!!  🙂

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelism said:

μαλλον εχουν σκουριασει τα αγγλικα σου..

 

 

τα αγγλικά μου δεν έχουν ανάγκη την κριτική σου.

Μάλλον η άγνοια επί βασικών επί των PF τουλάχιστον και απίστευτη εμμονή και εριστικότητα στο "εγώ τα ξέρω όλα" δεν σου αφήνουν να δεις την πραγματικότητα.

 

Ενα τυχαίο άσχετο σχόλιο πετάχτηκε εδώ μέσα "οτι δηθεν οι PF δεν άρεσαν το παίξιμο του Mason" και τον άλλαξαν (εξ ού και η δική μου απορία - διότι κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, τουλάχιστον στο "δεν άρεσαν") και το έδεσες κόμπο και το βρήκες βολικό να αρχίσεις να τρολλάρεις όποιον έχει διαφορετική γνώμη από τον εαυτό σου...

 

Μάθε λοιπόν ότι ουσιαστικά το τελευταίο album που ουστιαστικά οι floyd ήταν μαζί ήταν οριακά το animals, αν και ήδη εκεί υπήρχαν πολλά προβλήματα, εξ ού και η τεράστια ανισοτητα του δίσκου.

Το κακό φυσικά έγινε με το Wall που ουσιαστικά ήταν ένας δίσκος που έγινε "by mail" -λόγω οικονομικών προβλημάτων και φορολογικής εξορίας- με ελάχιστη φυσική και ταυτόχρονη παρουσία όλων ποτέ στο studio και με τεράστια ανάμειξη του Bob Ezrin που του έδωσε το ΟΚ ο Waters, αλλά και του ηχολήπτη Guthrie με αποτέλεσμα ο Mason να έχει αρκετά προβλήματα με τον πρώτο, ο δε Wright να οδηγηθεί ουσιαστικά να ηχογραφεί εντελώς μόνος, και τελικά να απομονωθεί και ουσιαστικά να εκδιωχθεί. Φυσικά δεν συζητάμε για τις ομηρικές μάχες του Waters με τον Gilmour σχετικά με τις ενορχηστρώσεις του Kamen και τα μέρη του Comfortably numb.

Ο δίσκος φτιαχνόταν ουσιαστικά με τον Ezrin και τον Guthrie και οι άλλοι έρχονταν πού και πού και έλεγαν μια γνωμη ή σβήνανε τη δουλειά των άλλων. Δυστυχώς (και ευτυχώς διότι μπορείς κάποια στιγμή να τα μάθεις) για σένα υπάρχουν καταγεγραμμένα.

Και φυσικά εκτός από τον Pοrcaro που αντικαστέστησε τον τσατισμένο Mason στο τέλος των ηχογραφήσεων (mother) που τους παράτησε και πήγε να ηχογραφήσει τον προσωπικό του δίσκο, υπάρχει και ο Ritenour που παίζει κιθάρα, πολλά πλήκτρα παίζει ο Ezrin, πολλές φορές υπάρχουν μόνο τα έγχορδα με έναν ή δυό από τους floyd ή μπάσο παίζει ο Gilmour. Και υπάρχουν και άλλοι session μουσικοί όπως επίσης και ο ίδιος ο Guthrie έλαβε μέρος ως μουσικός. Αυτό προφανώς δεν σημαίνει ότι η μπάντα έδιωξε τον Wright (ΟΚ αυτόν λίγο μετά πραγματικά τον έδιωξαν) ή τον Waters ή τον Gilmour...

 

Καλό θα ήταν ορισμένοι (όσοι) εδώ μέσα αποφασίζουν να πετάξουν μια μπαρούφα να την διατυπώνουν σωστά. Όχι δεν μας άρεσε ο Mason και τον πετάξανε. Ναι...δεν έπαιξε και έπαιξε άλλος σε ένα κομμάτι ή και σε άλλο κομμάτι, αλλά ήταν κάτι που έγινε σε μεγάλο βαθμό στο Wall και οι σχέσεις τους από τότε ξεκίνησαν να είναι σκατά... με όλα τα υπόλοιπα, ποιός θα χρησιμοποιεί το όνομα ποιανού τα είναι το Wall και άλλα τραγικά του rock n roll.

 

Φυσικά τα ίδια και χειρότερα έγιναν στο Momentary Lapse of reason που πάλι ήταν μπλεγμένος ο Ezrin, αλλά σιγά μην κάνουμε θέμα που έπαιξε εκεί ο Appice. Εκεί πέρασε μια πανστρατιά σεσσιονάδων και καλά κάνανε αφού έτσι θέλανε. Φυσικά αυτό δεν σήμαινε τίποτα ιδιαίτερο, ...πλέον.

 

αυτά τα ολίγα με περισσή αγαπη φίλτατοι Βαγγέληδες.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, fusiongtr said:

Κατάντησε όμως εύκολα καταναλώσιμο προϊόν, με αγορές στόχο, τεχνικές μάρκετιν ανάλογες με τα υπόλοιπα καταναλωτικά αγαθά.

Αυτά τα παραπάνω χαρακτηριστικά μετράνε οι αριθμοί.

 

1 minute ago, leon7pap said:

Εγω για καποιο λόγο μίλησα για πωλησεις δίσκων (η προσέλευση κόσμου σε συναυλιες αν θες)  και οχι για, likes shares followers και views... 

Δεν ειναι ΟΛΑ κατασκευασμένα ουτε ΟΛΟΙ οι ακροατές λαθος και εγω σωστός... Κατι κανει καλα ο Πλιάτσικας γαμωτο!!!  🙂

Σωστοί και οι δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

τα αγγλικά μου δεν έχουν ανάγκη την κριτική σου.

Μάλλον η άγνοια επί βασικών επί των PF τουλάχιστον και απίστευτη εμμονή και εριστικότητα στο "εγώ τα ξέρω όλα" δεν σου αφήνουν να δεις την πραγματικότητα.

 

Ενα τυχαίο άσχετο σχόλιο πετάχτηκε εδώ μέσα "οτι δηθεν οι PF δεν άρεσαν το παίξιμο του Mason" και τον άλλαξαν (εξ ού και η δική μου απορία - διότι κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, τουλάχιστον στο "δεν άρεσαν") και το έδεσες κόμπο και το βρήκες βολικό να αρχίσεις να τρολλάρεις όποιον έχει διαφορετική γνώμη από τον εαυτό σου...

 

Μάθε λοιπόν ότι ουσιαστικά το τελευταίο album που ουστιαστικά οι floyd ήταν μαζί ήταν οριακά το animals, αν και ήδη εκεί υπήρχαν πολλά προβλήματα, εξ ού και η τεράστια ανισοτητα του δίσκου.

Το κακό φυσικά έγινε με το Wall που ουσιαστικά ήταν ένας δίσκος που έγινε "by mail" -λόγω οικονομικών προβλημάτων και φορολογικής εξορίας- με ελάχιστη φυσική και ταυτόχρονη παρουσία όλων ποτέ στο studio και με τεράστια ανάμειξη του Bob Ezrin που του έδωσε το ΟΚ ο Waters, αλλά και του ηχολήπτη Guthrie με αποτέλεσμα ο Mason να έχει αρκετά προβλήματα με τον πρώτο, ο δε Wright να οδηγηθεί ουσιαστικά να ηχογραφεί εντελώς μόνος, και τελικά να απομονωθεί και ουσιαστικά να εκδιωχθεί. Φυσικά δεν συζητάμε για τις ομηρικές μάχες του Waters με τον Gilmour σχετικά με τις ενορχηστρώσεις του Kamen και τα μέρη του Comfortably numb.

Ο δίσκος φτιαχνόταν ουσιαστικά με τον Ezrin και τον Guthrie και οι άλλοι έρχονταν πού και πού και έλεγαν μια γνωμη ή σβήνανε τη δουλειά των άλλων. Δυστυχώς (και ευτυχώς διότι μπορείς κάποια στιγμή να τα μάθεις) για σένα υπάρχουν καταγεγραμμένα.

Και φυσικά εκτός από τον Pοrcaro που αντικαστέστησε τον τσατισμένο Mason στο τέλος των ηχογραφήσεων (mother) που τους παράτησε και πήγε να ηχογραφήσει τον προσωπικό του δίσκο, υπάρχει και ο Ritenour που παίζει κιθάρα, πολλά πλήκτρα παίζει ο Ezrin, πολλές φορές υπάρχουν μόνο τα έγχορδα με έναν ή δυό από τους floyd ή μπάσο παίζει ο Gilmour. Και υπάρχουν και άλλοι session μουσικοί όπως επίσης και ο ίδιος ο Guthrie έλαβε μέρος ως μουσικός. Αυτό προφανώς δεν σημαίνει ότι η μπάντα έδιωξε τον Wright (ΟΚ αυτόν λίγο μετά πραγματικά τον έδιωξαν) ή τον Waters ή τον Gilmour...

 

Καλό θα ήταν ορισμένοι (όσοι) εδώ μέσα αποφασίζουν να πετάξουν μια μπαρούφα να την διατυπώνουν σωστά. Όχι δεν μας άρεσε ο Mason και τον πετάξανε. Ναι...δεν έπαιξε και έπαιξε άλλος σε ένα κομμάτι ή και σε άλλο κομμάτι, αλλά ήταν κάτι που έγινε σε μεγάλο βαθμό στο Wall και οι σχέσεις τους από τότε ξεκίνησαν να είναι σκατά... με όλα τα υπόλοιπα, ποιός θα χρησιμοποιεί το όνομα ποιανού τα είναι το Wall και άλλα τραγικά του rock n roll.

 

Φυσικά τα ίδια και χειρότερα έγιναν στο Momentary Lapse of reason που πάλι ήταν μπλεγμένος ο Ezrin, αλλά σιγά μην κάνουμε θέμα που έπαιξε εκεί ο Appice. Εκεί πέρασε μια πανστρατιά σεσσιονάδων και καλά κάνανε αφού έτσι θέλανε. Φυσικά αυτό δεν σήμαινε τίποτα ιδιαίτερο, ...πλέον.

 

αυτά τα ολίγα με περισσή αγαπη φίλτατοι Βαγγέληδες.

Αγαπητε Dim..

εσυ ειπες Urban legend οτι επαιξε ο Porcaro με τους Floyd...και αφου ποσταριστηκαν 2-3 λινκς τα οποια διαβασες βλεπω εκτενως..μας παραθετεις προσωπικες εκτιμησεις κ ιστοριες

Δεν σε τρολαρε κανεις..και φυσικα δεν υπαινισσομαι οτι τα ξερω,.."ολα" σαν εσενα.

αλλα..Εχεις καταντησει γραφικος .

Stick to your mixes..μπας κ παρεις κανα Like.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, vagelism said:

Αγαπητε Dim..

εσυ ειπες Urban legend οτι επαιξε ο Porcaro με τους Floyd...και αφου ποσταριστηκαν 2-3 λινκς τα οποια διαβασες βλεπω εκτενως..μας παραθετεις προσωπικες εκτιμησεις κ ιστοριες

Δεν σε τρολαρε κανεις..και φυσικα δεν υπαινισσομαι οτι τα ξερω,.."ολα" σαν εσενα.

αλλα..Εχεις καταντησει γραφικος .

Stick to your mixes..μπας κ παρεις κανα Like.

 

 

κοίτα Ευάγγελε...

είπα urban legend γιατί το κάνατε ένα πράγμα ΝΑ (με το συμπάθειο) ότι οι floyd δεν γουστάρανε το παίξιμο του Mason ....

 

δε μας χε κι όλας που θα μας πεις ότι διαβάσαμε εκτενώς... Το θράσσος σου έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

γράψατε εν είδει τρολλ μια μπουρδάρα έτσι για να δώσετε βάρος στη συζήτηση τρομάρα σας και θελετε να βγείτε κι από πάνω.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

κοίτα Ευάγγελε...

είπα urban legend γιατί το κάνατε ένα πράγμα ΝΑ (με το συμπάθειο) ότι οι floyd δεν γουστάρανε το παίξιμο του Mason ....

 

δε μας χε κι όλας που θα μας πεις ότι διαβάσαμε εκτενώς... Το θράσσος σου έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

γράψατε εν είδει τρολλ μια μπουρδάρα έτσι για να δώσετε βάρος στη συζήτηση τρομάρα σας και θελετε να βγείτε κι από πάνω.

 

 

μα..στο αυγκεκριμενο κομματι..ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ...ΦΥΣΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝΕ...κ πεταξαν απο το LA στην Αγγλια ..τον καρασεσσιονα Jeff.

Ειμαι θρασυ αγορι τι να κανουμε..τουλαχιστον μιλαω με στοιχεια {οπου αυτη ειναι κ η εννοια του debate}...κ οχι εγω ξερω επειδη την εχω πιο μεγαλη απο σας...{την γνωση}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vagelism said:

μα..στο αυγκεκριμενο κομματι..ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ...ΦΥΣΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝΕ...κ πεταξαν απο το LA στην Αγγλια ..τον καρασεσσιονα Jeff.

Ειμαι θρασυ αγορι τι να κανουμε..τουλαχιστον μιλαω με στοιχεια {οπου αυτη ειναι κ η εννοια του debate}...κ οχι εγω ξερω επειδη την εχω πιο μεγαλη απο σας...{την γνωση}

 

είσαι ντιπ άσχετος.

Βασικά το wall γραφτηκε στη Γαλλία και έγραψε κανονικά ο mason τα μέρη του.

Στο τέλος ούτε πετάξανε ούτε Αγγλίες ούτε τίποτα.

Ο δίσκος ολοκληρώθηκε από τον Ezrin στο LA.(όπου αλλάχτηκαν ΠΟΛΛΑ πράγματα)

 

άντε παράτα μας.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα

δεν υπάρχει πληθυντικός....γουστάρανε

υπάρχει μόνο γούσταρε

ένας ήταν ο Waters.

Οι καυγάδες του με τον Gilmour βασικά και με τους άλλους δυό που δεν έβαζαν το παραμικρό συνθετικά ήταν ομηρικοί.

Σήμερα μπορείς να δεις συνεντεύξεις των δυό (Waters-Gilmour) να δεις τι λεει ο καθένας για το comfortably numb και αν και πέρασαν 40 χρόνια υπάρχει ακόμα το μίσος του τότε.

Και μιλάμε για κομμάτι του Gilmour, έκανε πάλι το δικό του ο Waters. Δεν είναι τυχαίο που έφυγε, του πήραν το όνομα κάναν τουρνέ οι υπόλοιποι και αυτός από το όλο πακέτο πήρε μόνο τα δικαιώματα του Wall.

Οι άνθρωποι σκοτώνονταν. Είχαν χάσει όλα τα λεφτά τους στις μετοχές και η εφορία έπαιρνε τα ρέστα. Είχαν θέμα επιβίωσης και το τεράστιο Εγω του Waters.

Ο Waters τα άλλαζε όλα....Σιγά που δεν μπορούσε να παίξει 5/4 ο Mason. Μια χαρά τα έπαιξε, τα έσβησε η άλλη η κακιά πεθερά.

 

Αλλά δεν βρίσκεις καιρό να ασχοληθείς με την ιστορία της μουσικής. Ασχολείσαι μόνο με το ενδεχόμενο "λαμπρό (?) μέλλον της και των αντιπροσωπευτικών της καλλιτεχνών.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ κάτι σαν αυτές τις μικρότητες που έκανε η γυναίκα του Οζζυ και έβαλε Trujillo & Bordin κάπου το 2002-03 να επανηχογραφήσουν τα μέρη των Castillo - Daisley ;;;

 

άκυρη και άσχετη ερώτηση 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου