Προς το περιεχόμενο

Θέμα με την σολ χορδή σε American Strat


Jazzombie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 99% των περιπτώσεων το "ξεκουρδισμα" οφείλεται στο nut.

 

Δεν νομίζω λοιπόν ότι στην περίπτωση σου ισχύει κάτι το διαφορετικό.

 

7 ώρες πριν, Jazzombie είπε

Μετά από αρκετή έρευνα θα έλεγα ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα που γενικά παίζει σε αρκετές Strat ανεξαρτήτου εύρους τιμής και ποιότητας.

 

Δεν ξέρω τι έρευνα έχεις κάνει αλλά 40 χρόνια που .... παλεύω με τΣι κιθάρες και μετά από εκατοντάδες strat που έχω σεταρει ΠΡΩΤΗ φορά ακούω κάτι τέτοιο 🙂

 

Η μοναδική άλλη περίπτωση είναι να έχεις floating το τρέμολο και να μην έχεις ρυθμίσει τα springs σωστά.

 

Δες εδώ πως γίνεται

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Για το μέλλον κι εφόσον σκοπεύεις να παίζεις αρκετά με τη στρατ και με τρέμολο, σκέψου την πιθανότητα αλλαγής nut με καινούριο κάποιου άλλου υλικού που να μη μασάει με την τριβή του πηγαινέλα της χορδής.

 

 

Για να πω την αλήθεια η Strat θα είναι πάντα η 4η επιλογή μου, την χρησιμοποιώ μόνο σε 2-3 κομμάτια. 

Το κακό είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν τεχνικοί(εδώ που μένω εγώ τουλάχιστον) και αναγκαζομαστε να τα μαθαίνουμε μόνοι μας κάποια πράγματα όσο μπορούμε δλδ. Αν πάω εγώ τώρα να αλλάξω nut το πιο πιθανό είναι να κάνω λαλακία! 🤟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, υπάρχει η εναλλακτική του να βάλουμε τα (ίδια, ήδη υπάρχοντα) springs της κιθάρας μας με άλλον τρόπο, βάζοντας δηλαδή το μεσαίο να "πιάνει" στη γέφυρα πιο κοντά στο πάνω spring παρά στο κάτω; Το έχω δει νομίζω σε κάποια σετάπ, λογικά πάει να πετύχει το ίδιο φαινόμενο, μεγαλύτερο τράβηγμα στις βαριές χορδές μπάσες και λιγότερο στις ελαφριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάρε ένα κομματάκι γυαλόχαρτο 3x3cm wet-or-dry (μαύρο) νούμερο 800, 1000 ή 1200. Δίπλωσέ το στη μέση (με την τραχειά επιφάνεια προς τα έξω φυσικά) και πέρνα μερικές φορές το αυλάκι της σολ. Αν δεις βελτίωση, πέρνα με ένα καλά ξυσμένο μολύβι το αυλάκι κι έισαι έτοιμος. Αν όχι, είτε χρειάζεται λίγο ακόμη, είτε θέλει και σε άλλα σημεία προσοχή. Τυχόν string tree. Ή κακά ρυθμισμένες βίδες (οι έξι) τρέμολο. Τα ελατήρια δεν έχουν καμιά επίδραση στο ξεκούρδισμα, ότι ρύθμιση και να έχουν, όσο στραβοβαλμένα και να είναι, εκτός κι αν ακουμπούν στην επιφάνεια της κιθάρας.

Υποθέτω ότι οι χορδές είναι καλά περασμένες στο κλειδί (όχι overlaps).

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Πάρε ένα κομματάκι γυαλόχαρτο 3x3cm wet-or-dry (μαύρο) νούμερο 800, 1000 ή 1200. Δίπλωσέ το στη μέση (με την τραχειά επιφάνεια προς τα έξω φυσικά) και πέρνα μερικές φορές το αυλάκι της σολ. Αν δεις βελτίωση, πέρνα με ένα καλά ξυσμένο μολύβι το αυλάκι κι έισαι έτοιμος. Αν όχι, είτε χρειάζεται λίγο ακόμη, είτε θέλει και σε άλλα σημεία προσοχή. Τυχόν string tree. Ή κακά ρυθμισμένες βίδες (οι έξι) τρέμολο. Τα ελατήρια δεν έχουν καμιά επίδραση στο ξεκούρδισμα, ότι ρύθμιση και να έχουν, όσο στραβοβαλμένα και να είναι, εκτός κι αν ακουμπούν στην επιφάνεια της κιθάρας.

Υποθέτω ότι οι χορδές είναι καλά περασμένες στο κλειδί (όχι overlaps).

Θα το επιχειρήσω και αν τα καταφέρω σε κερνάω τσιπουράκι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Jazzombie είπε

Θα το επιχειρήσω και αν τα καταφέρω σε κερνάω τσιπουράκι! 

Τhanx, αν έρθουν και οι υπόλοιποι, πολύ ευχαρίστως

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεις ότι δεν κάνεις τίποτα και για να μην σου σπάει τα νεύρα, θα σου δώσω ένα 100ρικο να στην πάρω εγώ. Πολλά είναι αλλά σε συμπάθησα γι' αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VangelisV είπε

Άμα δεις ότι δεν κάνεις τίποτα και για να μην σου σπάει τα νεύρα, θα σου δώσω ένα 100ρικο να στην πάρω εγώ. Πολλά είναι αλλά σε συμπάθησα γι' αυτό 

Ο τζαμπατζης δεν πεθαίνει ποτέ τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, VangelisV said:

Άμα δεις ότι δεν κάνεις τίποτα και για να μην σου σπάει τα νεύρα, θα σου δώσω ένα 100ρικο να στην πάρω εγώ. Πολλά είναι αλλά σε συμπάθησα γι' αυτό 

 

Βρε εκμεταλλευτή ....

 

Άκου να δεις, απλά είναι τα πράγματα.

Μου δίνεις ένα 150άρι και σου φτιάχνω το nut.

Ξέρω ότι είναι ξεφτίλα τιμή βέβαια, αλλά .... γι' αυτό είναι οι συνφορουμίτες, για να βοηθάνε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου