Προς το περιεχόμενο

Sifu Wing Chun Kung Fu Strat


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, argytar είπε

και είναι ένας τρόπος να έχει κανείς 7 ήχους στη στρατ (αν βάλουμε και το off)

 

8 βαλουμε και το off :classic_smile: (b,n,m,m+n,m+b,n+b,n+b+m,off)  αν δε βαλουμε και τα ΠΟΣΟΣΤΑ που μπορεις να μπλενταρεις τον middle με τους υπολοιπους μαγνητες μιλαμε για απειρους συνδιαΖμους (καλα αν βαλεις και ενα Push/Pull που μετατρεπει τους συνδιασμους σε parallel/series χανεσαι (να σου δινω ιδεες :classic_biggrin: ))

 

Αν και το δικο μου δεν ειναι ακριβως Mephis Wiring μια και μπορει να παιξει και ο middle μονος του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας κολλησατε τα μικρόβια με αυτα τα μεμφις και τωρα για να κανουμε αλλαγη πρεπει να σκεφτομαστε που είναι το καθε ποτ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

8 βαλουμε και το off :classic_smile: (b,n,m,m+n,m+b,n+b,n+b+m,off)  αν δε βαλουμε και τα ΠΟΣΟΣΤΑ που μπορεις να μπλενταρεις τον middle με τους υπολοιπους μαγνητες μιλαμε για απειρους συνδιαΖμους (καλα αν βαλεις και ενα Push/Pull που μετατρεπει τους συνδιασμους σε parallel/series χανεσαι (να σου δινω ιδεες :classic_biggrin: ))

 

Αν και το δικο μου δεν ειναι ακριβως Mephis Wiring μια και μπορει να παιξει και ο middle μονος του...

 

 

Σωστά!! Εδώ έψαξα λιγάκι και είδα ότι συνδέεις και τα δύο βολ ποτς με 50ς wiring αλα Les Paul. Με αυτόν τον τρόπο όταν κλείνει ο ένας συνεχίζει να παίζει και ο άλλος. Αλλάζεις δηλ το input και το output στα pots. Αυτό δίνει και λίγο brightness παραπάνω στους buckers που δεν το λες και κακό. Θύμισέ μου είχαμε συνδέσει το universal pot στον μονό ή όχι>> ? Επηρεάζεται από το tone pot? Σε αυτή την κιθάρα έβαλα να μην είναι συνδεδεμένο προφανώς πρώτα από όλα γιατί ξέχασα και δεύτερον για να πάρω ίσως λίγο πιο πολύ ένταση και "ωμό" ήχο από τον vintage προσανατολισμού μονό μαγνήτη.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argytar είπε

Θύμισέ μου είχαμε συνδέσει το universal pot στον μονό ή όχι>> ? Επηρεάζεται από το tone pot?

 

 

οχι ο μεσαιος δεν εχει tone.

 

Η κιθαρα εχει 3θεσιο οποτε παιζει σαν tele με ενα vol και ενα master tone & o μεσαιος μπλενταρεται κατα βουλησηΝ..

 

Τα ΤONE pots ετσι κι αλλιως ειναι του ΔιαΟλου πραματα...δεν χρειαζονται και χαλανε και τον ηχο.. ολα τα τερμα και φυγαμε φιλΩους 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

 

οχι ο μεσαιος δεν εχει tone.

 

Η κιθαρα εχει 3θεσιο οποτε παιζει σαν tele με ενα vol και ενα master tone & o μεσαιος μπλενταρεται κατα βουλησηΝ..

 

Ίσως μπορούσαμε να τον συνδέσουμε στο μεσαίο tone.... αλλά θα χάναμε πιστεύω πρίμα, θα΄ηθελε κανένα 1 μεγ ποτ εκεί λογικά....

 

Πάντως στη δικιά σου με τρία ωραιότατα 250άρια Emerson το βλενδάζ γίνεται υποδειγματικώς θα έλεγα!

 

Yikes βρήκα ένα typo στο βίντεο... τι να σου κάνει το βιαστικό μοντάζ...

 

😀😀😀

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, με πολλούς διαφορετικούς ήχους το όργανο

πάντως ακόμα και  με διπλό μαγνήτη στο νεκ ο ήχος παραμένει στρατ

αυτά τα inlays και η κλίμακα του οργάνου κάνουν το μπράτσο να φαίνεται κοντό (που είναι)

καλόπαιχτη

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, nasokosm said:

Ωραίος, με πολλούς διαφορετικούς ήχους το όργανο

πάντως ακόμα και  με διπλό μαγνήτη στο νεκ ο ήχος παραμένει στρατ

αυτά τα inlays και η κλίμακα του οργάνου κάνουν το μπράτσο να φαίνεται κοντό (που είναι)

καλόπαιχτη

 

 

Θενξ Νάσο!

Παρατήρησα και εγώ πως στα καθαρά διατηρεί σκάσιμο αλλά στα βρώμικα η κλίμακα αυτή έχει πιο μαλακή ατάκα σαν ταυράκι περίπου. Θεωρώ ότι και το μαονοειδές σώμα παίζει κάποιο ρόλο.... (ΟΧΙ δεν ξεκινώ κουβέντα για κσύλα) ας πούμε η πυκνότητα το βάρος του και το μέγεθος του κεντρικού μπλοκ που βοηθάει στο σασταίιιιιιιιην.

 

Δεν φαίνεται yperboliká κοντό αλλά  μου θύμισε λίγο Jaguar όταν είδα το βίντεο!

 

4 minutes ago, dimsonic said:

σε τι ενισχυτή παίζεις?

Εδώ παίζω στο πολυαγαπημένο μου τερατάκι Dr Z JAZ 20/40 στη ρύθμιση των 20 watt. Ενεργοποιούνται μόνο οι δύο 6V6 από τις 4 που έχει κανονικά. Spring reverb από τον ίδιο τον ενισχυτή και ενίοτε Analogman TS 808 brown mod, 1983 RAT 2, MXR Carbon Copy delay και Script Logo reiissue MXR phase 90 (custom shop handwired).

 

Aυτά για να geekάρουμε και λίγο με το gear... είμαι κάπως last decade στα πετάλια αλλά αυτά με βολεύουν αυτά εμπιστεύομαι εδώ και χρόνια.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου