Προς το περιεχόμενο

Υπολογισταί....και πιστοποίηση.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

χαχαχχα

 Ομως βλέπω πως σε αυτό το παλιό post δεν ανοιγει το κομμάτι το σωστό.

 Ανοιγει ένα άλλο.

 Πως γίνεται αυτο?

 😲

ο Θεός

 

τα βλέπεις? να.

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, blue monk said:


δεν ξεχνω

 

Και μόνο που είδα post του Παράγκα, ένα δάκρυ αργοκύλισε απ' τα μάτια μου.

 

We love you Samy.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

 

Τα τελευταία χρόνια έτσι πάω.

Αλλά και με ταμείο δεν ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα απ' όσο θυμάμαι.

 

Και ένα περιστατικό που μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση.

Είχα πάει νύχτα στα επείγοντα του Κρατικού Νίκαιας που εφημέρευε (ακόμα ήμουν ασφαλισμένος).

Περίμενα την σειρά μου να περάσω από μια σειρά γιατρών που θα με εξέταζαν, για να καταλάβουν τι μπορεί να προκαλούσε τα συμπτώματα που είχα τότε. 

Ήρθε η ώρα να με εξετάσει και νευρολόγος, αλλά είχε κάποιον μέσα και αργούσε πολύ.

Άνοιξα το παραβάν να δω τι γίνεται, και ειλικρινά είδα μια κούκλα με άσπρη ιατρική φόρμα, γαλανά μάτια, καστανόξανθα σγουρά πολύ μακριά μαλλιά πιασμένα όμορφα, και ένα τύπο ξαπλωμένο στο κρεβάτι που ήταν βρώμικος, με σκισμένα ρούχα, μαύρα δάχτυλα με βρώμικα νύχια, κλπ.

 

Περιμένετε εδώ, μου είπε η κοπέλα, τελειώνω, και μιλούσε στο κινητό.

Όση ώρα περίμενα και άκουγα, κατάλαβα ότι κανόνιζε με κάποιον άλλο, σε πολύ παρακαλετό ύφος, να νοσηλευτεί ο άστεγος ασθενής που είχε μπροστά της, και τα κατάφερε να τον βάλει σε δωμάτιο (επέμενε γι' αυτό).

 

Όταν ήρθε η σειρά μου, το πρώτο πράγμα που της είπα ήταν "συγχαρητήρια κοπέλα μου".

 

Δεν ξέρω πώς μου ήρθε αυτό τώρα στο μυαλό και το ξαναθυμήθηκα.

 

Ξέρω, είμαι εκτός θέματος.

 

Συγγνώμη.

μήπως ηταν η Κουλιανου; Ξερεις εσυ 😉

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, otto## said:

μήπως ηταν η Κουλιανου; Ξερεις εσυ 😉

 

Όχι παλικάρι μου.

Ήταν πραγματικά πάρα πολύ όμορφη όμως.

Αν βάλεις και την καρδιά της μέσα, χίλιες φορές αυτή λέμε.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανήκω μάλλον στην πρώτη γενιά που αυτές οι πιστοποιήσεις έγιναν μόδα και αυτοσκοπός. Πήρα Sorbonne C2 και Proficiency στα 17 μου, δηλαδή Β' Λυκείου. Ένα χρόνο πριν είχα πάρει κάποιο level του ECDL που ούτε και θυμάμαι τώρα. 

 

Αρκετός κόσμος στον κύκλο μου τα ίδια, δεν είμαι και καμιά διάνοια. Βγαίνοντας σχετικά πρόσφατα στην αγορά εργασίας του ιδιωτικού τομέα και στέλνοντας αιτήσεις σε πανεπιστήμια του εξωτερικού είδα ότι όλα αυτά πέρα από τυπικά requirements δεν είναι και τίποτα. 

 

Όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού μου ζήτησαν να δώσω νέες εξετάσεις γλωσσομάθειας (IELTS) και ποσώς ενδιαφέρθηκαν για πράγματα όπως το ECDL, αλλά αντίθετα ήθελαν να δουν γιατί θέλω να κάνω Master, τι με ενδιαφέρει στη ζωή μου, τι έχω κάνει εκτός εκπαίδευσης/εργασίας, παρά το γεγονός ότι θέλω να εργαστώ στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση. 

 

Όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια είναι αποκλειστικά και μόνο τρόποι για να βγάζουν κάποιοι χρήματα. Κανονικό προϊόν. Δούλεψα με ανθρώπους σε δικηγορική εταιρία που είχαν ECDL και δεν ήξεραν πώς να κάνουν βασικές λειτουργίες σε excel. Φούσκα είναι κι αυτή, θα κάνει τον κύκλο της. Στην πραγματική ζωή δεν έχουν καμία σημασία αυτά τα πράγματα.*

 

*Το δημόσιο στην Ελλάδα είναι δικός του κόσμος, σε άλλη διάσταση, βλέπω κύκλους, κλπ.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, BillTrantos said:

Όλα αυτά τα μπιχλιμπίδια είναι αποκλειστικά και μόνο τρόποι για να βγάζουν κάποιοι χρήματα. Κανονικό προϊόν.

 

Bill, εαν θεωρεις το ecdl προιον, τοτε τι να πουμε για τα πτυχια των πανεπιστημιων? Αυτα και εαν ειναι βαρβατα προιοντα, με τεραστια οργανωση απο πισω, τα οποια εξυπηρετουν το συστημα μεσα στο οποιο υπαρχουμε. Τα παντα ειναι προιον και ειμαστε καταδικασμενοι να πληρωνουμε καθε δευτερολεπτο που ζουμε, για να ζουμε.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Όλα τα πανεπιστήμια του εξωτερικού μου ζήτησαν να δώσω νέες εξετάσεις γλωσσομάθειας (IELTS) και

Κλαίω φίλε μου🤣

 

Είναι ακριβώς όπως τα λες . Να κινείται η "μηχανή" , να ρέει το χρήμα . Αν ήταν να έχεις μια πιστοποιηση για όλη σου τη ζωή θα γινόντουσαν κλέφτες λες και άλλαξε η γλώσσα μέσα σε 10 χρόνια που πήρες το proficiency και πρέπει να ξαναποδειξεις ότι την ξέρεις

 

Ρε δημόσιο και πάλι δημόσιο . Θα φας θα πιείς και στην σύνταξη θα βγεις χαχαχαχα

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Bill, εαν θεωρεις το ecdl προιον, τοτε τι να πουμε για τα πτυχια των πανεπιστημιων? Αυτα και εαν ειναι βαρβατα προιοντα, με τεραστια οργανωση απο πισω, τα οποια εξυπηρετουν το συστημα μεσα στο οποιο υπαρχουμε. Τα παντα ειναι προιον και ειμαστε καταδικασμενοι να πληρωνουμε καθε δευτερολεπτο που ζουμε, για να ζουμε.

 

Δε μπορώ να μιλήσω για όλα τα πανεπιστημιακά ιδρύματα και για όλα τα τμήματα. Πάντως το IELTS είναι κανονικό προϊόν με κόστος 200ε η εξετάση και δεν ξέρω 'γω πόσα ακόμα αν θέλει κάποιος να κάνει μαθήματα. Μην πιάσουμε GRE εξετάσεις, κλπ, ξεφεύγει η ταρίφα. 

 

1 λεπτό πριν, Rebel_Of_South είπε

Κλαίω φίλε μου🤣

 

Είναι ακριβώς όπως τα λες . Να κινείται η "μηχανή" , να ρέει το χρήμα . Αν ήταν να έχεις μια πιστοποιηση για όλη σου τη ζωή θα γινόντουσαν κλέφτες λες και άλλαξε η γλώσσα μέσα σε 10 χρόνια που πήρες το proficiency και πρέπει να ξαναποδειξεις ότι την ξέρεις

 

Τραγική η κατάσταση, αν δεν έχεις μαρούλι δε μπορείς να φύγεις από τη χώρα. Και συνήθως θες να φύγεις από τη χώρα γιατί δεν βγάζεις μαρούλι. 🤣

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν βρίσκεις δουλειά στο δημόσιο λόγω πιστοποίησης

 

Καλά αυτό είναι το ΜΟΝΟ σίγουρο.

 

Αν σου βρίσκεται κανας βουλευτής κάτι μπορεί να γίνει.

 

Αλλά γιατί το λες "δουλειά";

 

Ξέρεις κάποιον στο δημόσιο που ... δουλεύει;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

 

 

Ξέρεις κάποιον στο δημόσιο που ... δουλεύει;

μη πας στο άλλο άκρο. Πολλοί δουλεύουν και μαλιστα σκληρά. Βλεπε νοσηλευτικό προσωπικό, υπαλληλους υγιεινής, οδηγούς λεωφορείων και παρα πολλους αλλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου