Προς το περιεχόμενο

Προσπαθεια για "shredding"...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απλα λογια, εχω ενα overdrive πεταλι οπου το μπουσταρω με ενα αλλο od πεταλι, με εντονα μεσαια, στο καθαρο καναλι του blakstar ht1r. Με line out παω στην καρτα.

Δεν βγηκε καλος ο ηχος. Πολυ αψυχος. Ηθελε λιγο κατεβασμα η μπασα μερια των μαγνητων.

 

Η g400 φοραει τους probuckers (hot paf) που φορουσε η lp μου. Η τελευταια, οπου τωρα φοραει tonerider ac2 classic, μου βγαζει τον ιδανικο ηχο με τα ιδια πεταλια. Αυτον θα ηθελα να μου βγαλει και η g400, αλλα δεν φορω τοσο ποιοτικους μαγνητες. Ακου τον εδω μεχρι το 2.25 (μετα παιζω μονο με βρωμα ενισχυτη).

 

pedalsVSdirtychannel.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες και ωραιες μελωδιες στο παιξιμο σου κι αυτο μονο καλο νομιζω οτι ειναι.

Τα γρηγορα θελουν ενα καθαρισμα αλλα αυτα ολα φτιαχνουν.

Η βαση υπαρχει και ακουγεται ωραια.

Μπραβο και παλι Γιωργη.

 

Επεξεργασμένο από gvour
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολλη δουλεια ακομη...

Πρεπει να το δοκιμασω και σε μονοπηνιους καποια στιγμη, με λιγοτερo gain. Θα βγει πολυ καλυτερο και πιο κοφτερο.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες πολύ κοφτερό ήχο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον neck μαγνητη στην θέση του bridge. Οι neck είναι πάντα πιο πριμάτοι!

Στην τελευταία ηχογράφηση δεν ακούω κάτι πολύ διαφορετικό απο την πρωτη... χμμμ μην σου πω πιο μπασος μου ακούγεται ο ήχος στο 2ο.

 

φοβερά σημαντικό είναι το EQ και το Cab Sim, μόνο του το 2ο είναι το 90% του ήχου.

 

μαγνητες κΖύλα κλπ εχουν νόημα όσο παίζουμε στον ίδιο ενισχυτή με την κλασική έννοια, απο την στιγμή που πάμε ψηφιακά όλα αλλάζουν.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δευτερη ηχογραφηση που ανεβασα, που εγινε με την lp, εχει τον ιδιο  φαινομενικα ηχο, αλλα στην καλυτερη εκδοση του. Πιο κοφτερος, πιο καθαρος και πιο ζωντανος. Ειναι μεγαλη η διαφορα στα αυτια μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rgxinap said:

 

φοβερά σημαντικό είναι το EQ και το Cab Sim, μόνο του το 2ο είναι το 90% του ήχου.

 

μαγνητες κΖύλα κλπ εχουν νόημα όσο παίζουμε στον ίδιο ενισχυτή με την κλασική έννοια, απο την στιγμή που πάμε ψηφιακά όλα αλλάζουν.

 

Άλλαξα λίγο ύψος bass side μαγνητών και έπαιξα με βρώμα ενισχυτή . Όλες οι άλλες ρυθμίσεις το ίδιο (το delay μόνο διαφοροποίησα).

Ακούς διαφορά στο κλιπ αυτό, στο πως δαγκώνει η g400? 

 

sg.mp3

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πολυστρογγυλευει τον ηχο, οντως.

 

Το cab sim τι ειναι ακριβως? Ειναι το cab emulation που βγαζει το line out στον ενισχυτη μου ή κατι διαφορετικο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου