Προς το περιεχόμενο

Ραγισμένο crash! Σώζεται??


melkor169

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες.

 

Ειμαι πλεον ένας νεος "στουντιάτορας" και αντιμετωπίζω το γνωστό πρόβλημα με τους δολοφόνους drummers που έρχονται κατα καιρούς για πρόβες! Αφού μου σπάσανε ένα 16αρι Rock Crash Bosphorus το οποιο ηταν καθαρα δικια μου βλακεία να έχεις 150 ευρω πιατο να το κακομεταχειρίζεται ο καθένας τα αντικατέστησα με φθηνά και τιμια Paiste και αφησα τα καλα για τις ηχογραφήσεις. Παρολα αυτα δεν αντεξε το ενα το κακόμοιρο και ειδα πριν 2-3 μερες μια πολυ μικρή ρωγμή η οποια ειναι φρεσκότατη. Το εβγαλα για να δω τι μπορω να κάνω αφου ειναι στην αρχη. Μιλαμε για ρωγμη μικροτερη του ενος εκατοστού και ειναι στην περιμετρο του πιατου. Δλδ μαλλον σε σημειο που κατι μπορει να γινει

 

Εχω δει βιντεα, αλλα επειδη δεν εχω την εμπειρία τι μου προτεινεται να κάνω ακριβώς? Τρυπανι πάνω στο τελος της ρωγμής? Θελω συγκεκριμενο τρυπανι? Μεγαλη τρυπα(10αρι τρυπανακι η εκει γυρω?)

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε melkor δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά πιστεύω ότι μια κοντινή φωτογραφία του ραγίσματος θα βοηθούσε όσους γνωρίζουν, να πούνε τη γνώμη τους.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νουμερα των τρυπανιών δεν τα ξέρω αλλά ναι, αυτό πρέπει να κάνεις, το τρυπάνι πρέπει να είναι το κατα δύναμη μικρό. Να το στερώσεις με μέγγενες κ να το τρυπησεις.

 

Για πρόβες σου προτείνω Sabian B8PRO - XS20, Zildjian Z3 (medium, medium heavy, rock) καθώς και Paiste Alpha τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα και για recordings. Δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις ακριβά πιάτα για recordings. Άντε να εχεις ένα καλό Ride και κανα China.

 

Αν οι πελάτες σου θέλουν να γράψουν με high-end πιάτα ας πάρουν τα δικά τους.

 

Τα πιατίνια δεν είναι κάτι που μένει "εφορου ζωης" σαν ένα καλό ενισχυτη. Είναι αναλώσιμα.

 

Εγώ που έχω βαρυ χερι, με 2-3 πρόβες τη βδομάδα κ μελέτη σπίτι, θέλω 1 set crash το χρόνο, αλλά αν μου σπάσουν εντός 2 ετών είμαι μέσα στην εγγυηση κ μου τα αλλάζουν. (Sabian & Zildjian)

 

Το μείον σου είναι ότι είσαι από στουντιο κ δεν σε καλυπτει η εγγυηση καθώς γίνεται "υπερχρήση". Δεν χάνεις όμως τίποτα με το να στείλεις ένα mail σε όλες τις εταιρίες για να δεις αν σε καλύπτει η εγγύηση λέγοντάς τους πόσες ώρες παίζουν τα πιάτα ανα ημέρα/βδομάδα/μήνα κλπ.

 

Εχε στα υποψην ότι ο Νακας στο κεντρικό κατάστημα έχει όλα τα Sabian και Zildjian με 50% εκπτωση και Evans δερματα 30 ή 40% αν παρεις πάνω απο 5 κομματια.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχω δει βιντεα, αλλα επειδη δεν εχω την εμπειρία τι μου προτεινεται να κάνω ακριβώς? Τρυπανι πάνω στο τελος της ρωγμής? Θελω συγκεκριμενο τρυπανι? Μεγαλη τρυπα(10αρι τρυπανακι η εκει γυρω?)

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Θα κάνεις μικρή τρύπα στο τέλος της ρωγμής με τρυπανάκι 3-4 χιλιοστά αφου βάλεις απο κάτω ενα ξύλινο τάκο για να ακουμπήσει το πιατίνι για να μην είναι στον αέρα όταν το πιέζεις με το τρυπάνι.

Καλή επιτυχία

Λές να αποσύρω και γω το 18ρι  Bosphorus traditional μην πάθω τα ίδια?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές να αποσύρω και γω το 18ρι  Bosphorus traditional μην πάθω τα ίδια?

 

ΌΤΙ πιάτο κ να έχεις θα ραγίσει με τον καιρό, είτε είναι φτηνό είτε ακριβό. Γιαυτο οι στουντιάρχες προτιμάτε τα medium και heavy πιατα τύπου Sabian XS και όχι A / Κ Custom κλπ. Ή αν γουστάρετε τσιμπάτε κ κανα stagg με 80γιουρο

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι αναλώσιμα το γνωρίζω, αλλα ειναι και καποιοι που τα ζορίζουν και τα χτυπανε με μισος! Οταν καινουργιο ζευγαρι μπακετες ( οχι καλο αλλα καινουργιο το τονιζω!) δεν καταφερνει να βγαλει 2ωρη προβα και στο σπανε καταλαβαινετε τι εννοω ΜΙΣΟΣ!  Επομένως ναι φθηνά πιατα για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο! Θα δοκιμάσω αυριο με μικρο τρυπανακι και προσεκτικα και αμα συνεχισει η ρωγμή θα πάρω ενα αξιοπρεπεστατο Stagg, 18αρι hard μην σου πω για να θέλει μεγαλη προσπαθεια να το σπασεις  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κάπως έτσι ορισμένοι ΚΑΦΡΟΙ-ΟΥΝΟΙ-ΒΑΡΒΑΡΟΙ με άλυτα ψυχολογικά προβλήματα που πάνε στα στούντιο μόνο και μόνο για να βγάλουν το μίσος τους χαλάνε την πιάτσα και δεν τολμάνε οι στουντιάδες να ξαναβάλουν πίατο/δέρμα/κτλ της προκοπής...

 

Σίγουρα ενα Paiste Alpha Black (Super-Ultra Heavy) σπάει πιο δύσκολα απο ένα Bosphorus Traditional Paper Thin αλλά όσο και να προσπαθήσεις δεν θα βρέις πιάτο που η παραπάνω κατηγορία ''ανθρώπων'' δεν θα καταφέρει να σπάσει...

 

Εγώ για παράδειγμα όχι μόνο δεν έχω σπάσει πιάτο ποτέ μου, αλλά και ένα ήδη σπασμένο china που μάζεψα απο τα σκουπίδια προβάδικου εδώ και 5 χρόνια δεν έχει καν προχωρήσει η ρωγμή του.

 

Εναλλακτικές τις τρύπας είναι: η αφαίρεση κομματιού, η συγκόλληση της ρωγμής είτε με ηλεκτροκόλληση είτε με κόλλα (http://www.drumdojo.com/cracked_cymbal_fixes.htm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάρω ενα αξιοπρεπεστατο Stagg, 18αρι hard μην σου πω για να θέλει μεγαλη προσπαθεια να το σπασεις  :P

 

δεν έχει να κάνει τόσο το μέγεθος όσο η ποιότητα κατασκευής, ο τυπος, το κράμμα και το βαρος. πχ πες οτι παιρνεις ενα stagg κ σου βγαζει 2-3 μηνες κ εχεις δωσει 80 ευρω, αν δωσεις 100 κ παρεις sabian b8pro κ σου βγαλει 4-5 μήνες πιο "φτηνο" σου βγαινει το sabian.

 

αν πάρεις zildjian K Custom και δωσεις 180 ευρω μπορει να σου κρατησει κ λιγότερο απο το stagg  :-*

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κάπως έτσι ορισμένοι ΚΑΦΡΟΙ-ΟΥΝΟΙ-ΒΑΡΒΑΡΟΙ με άλυτα ψυχολογικά προβλήματα που πάνε στα στούντιο μόνο και μόνο για να βγάλουν το μίσος τους χαλάνε την πιάτσα και δεν τολμάνε οι στουντιάδες να ξαναβάλουν πίατο/δέρμα/κτλ της προκοπής...

 

Σίγουρα ενα Paiste Alpha Black (Super-Ultra Heavy) σπάει πιο δύσκολα απο ένα Bosphorus Traditional Paper Thin αλλά όσο και να προσπαθήσεις δεν θα βρέις πιάτο που η παραπάνω κατηγορία ''ανθρώπων'' δεν θα καταφέρει να σπάσει...

 

Τα παραλλές...οταν το πιατο παιζει 8 ωρες την ημερα είναι λογικό κάποια στγμη να σπάσει. Και το πιο λογικό είναι να σπάσει στα χέρια κάποιου με "βαρυ χερι"

 

Όχι οτι δεν υπάρχουνε και "ουνοι" αλλά να λέμε του λόγου το αληθες, είναι υπερχρήση.

Σα να παίρνεις ένα αμάξι και να το πας ολη την ώρα με σπασμενη 3η...δε γίνεται, θα κλαταρει.

 

Εγώ για παράδειγμα όχι μόνο δεν έχω σπάσει πιάτο ποτέ μου, αλλά και ένα ήδη σπασμένο china που μάζεψα απο τα σκουπίδια προβάδικου εδώ και 5 χρόνια δεν έχει καν προχωρήσει η ρωγμή του.

 

Όταν θα κάνεις πρόβες με metal/rock μπάντα ή σε οποιοδήποτε στυλ που θα απαιτει ΔΥΝΑΤΟ παίξιμο και 3 3ωρα τη βδομάδα, τότε θα δεις ποσο πιο ευκολα καταφερνεις να σπάσεις πιάτο.

 

Δεν έχει να κάνει μονο το ποσο δυνατα παίζει αλλά κ το πόσο συχνα παίζεις.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου