Προς το περιεχόμενο

Ραγισμένο crash! Σώζεται??


melkor169

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι οτι δεν υπάρχουνε και "ουνοι" αλλά να λέμε του λόγου το αληθες, είναι υπερχρήση.

Σα να παίρνεις ένα αμάξι και να το πας ολη την ώρα με σπασμενη 3η...δε γίνεται, θα κλαταρει.

 

Συμφωνώ. Προφανώς και τίποτα δεν ζει για πάντα! Παρ όλα αυτά δεν μπορεί να είναι αναγκαίο να το πηγαίνεις όλη την ώρα με σπασμένη 3η.. Εκεί θέλω να καταλήξω.

 

Όταν θα κάνεις πρόβες με metal/rock μπάντα ή σε οποιοδήποτε στυλ που θα απαιτει ΔΥΝΑΤΟ παίξιμο και 3 3ωρα τη βδομάδα, τότε θα δεις ποσο πιο ευκολα καταφερνεις να σπάσεις πιάτο.

 

Δεν έχει να κάνει μονο το ποσο δυνατα παίζει αλλά κ το πόσο συχνα παίζεις.

 

Και εγώ με την μπάντα κατα βάση rock παίζω και παλιότερα με μία άλλη και metal. Πιστεύω όμως πως αν το πιάτο στηθεί σε σωστή γωνία και ύψος και υπάρχει και η ανάλογη τεχνική απο τη δικιά μας πλευρά, τότε μπορούμε να βγάλουμε τη μέγιστη ένταση απο ένα πιάτο χωρίς να το καταπονούμε.

 

Βέβαια για να λέμε και όλη την αλήθεια, πολλές φορές λόγω κακής ακουστικής του χώρου (μή μου πείτε πως σε όλα τα προβάδικα έχει γίνει ανάλογη μελέτη) αλλά και παράλογης έντασης των υπόλοιπων οργάνων, ο ήχος των τυμπάνων-πιάτων χάνεται μέσα στη βαβούρα με αποτέλεσμα ο drummer να μην ακούει τί παίζει και ασυναίσθητα να βαράει όλο και πιο δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε beero διαφωνω με την προσεγγιση σου.

 

Το σπασιμο ενος πιατου ΔΕΝ ειναι κατι φυσιολογικο και αναμενομενο. Ειναι κατι που απλα δεν πρεπει να συβαινει 99 στις 100 περιπτωσεις (γιατι παρχει και το περιθωριο του κατασκευασικου σφαλματος) τα πιατα σπανε επειδη π παιχτης δεν εχει την καταλληλη τεχνικη η πεφτει στις κλασσικες παγιδες που μπορει να οδηγησουν στο σπασιμο. Οπως :

 

πολυ σφιγμενη βιδα που δεν αφηνει το πιατο να ταλαντωθει

 

κακη γωνια τοποθετησης

 

λαθος υψος

 

λαθος επιλογη πιατου. Δε γινεται να παιξεις thrash με thin extra dry ride ή με 14 paper thin dark crash. Ουτε μπορει να βγει live σε ανοιχτο χωρο με μεταλ και thin crashes 14" Πρεπει να εχεις το καταλληλο πιατο για την καταλληλη δουλεια

 

Επισης η κακη ακουστικη ειναι ενας λογος που κοπαναμε τα πιατα περισσοτερο (επειδη δεν ακουμε)

 

Εγω παιζω τυμπανα 16 χρονια και δεν εχω σπασει ποτε μου κανενα πιατο. Γνωριζω επισης παρα πολλους αλλους drummers επαγγελματιες και μη, οι οποιοι επισης δεν εχουν σπασει ποτε πιατο σε δεκαετιες παιξιματος.

 

Πιστευω οτι ενα σωστα επιλεγμανο πιατο που παιζεται απο καποιον που εχει μια α τεχνικη μπορει να κρατησει για μια ζωη.

 

Φυσικα τα παραπανω δεν εφαρμοζονται στους διαφορους rock stars που χτυπανε οπως να ναι because it looks cool διοτι δεν τους ενδιαφερει αφου τα πιατα τους ειναι δωρεαν.

 

Εξαλλου το λες μονος σου οτι για να σπασει το πιατο πρεπει να του φερθεις βαναυσα

 

Σα να παίρνεις ένα αμάξι και να το πας ολη την ώρα με σπασμενη 3η...δε γίνεται, θα κλαταρει.

 

Φυσικα και θα κλαταρει αν πηγαινεις με σπασμενη 3η συνεχεια. Αν ομως του κανεις σωστη χρηση (ενα χαμηλο σπορ αμαξι δεν κανει για χωματινη διαδρομη στα βουνα) και συντηρηση τοτε .....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hwept σε ολα αυτα που λες σωστος είσαι.

 

Εγω μιλάω για την περίπτωση του studio που γίνεται υπερχρηση του πιάτου. Είναι λογικό σε ένα Studio να σπανε τα πιατα ανα 3-4 μηνες. Εσυ πχ αλλάζεις το ίδιο συχνα το δέρμα του ταμπουρου με των tom? Όχι γιατι το ταμπουρο τρωει πολλαπλάσια χτυπήματα αρα έχει και πιο γρηγορη φθορά.

 

Έτσι λοιπον πάει κ με τα πιάτα.

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι "εγω" εχω δίκιο, δεν έχει καμία σημασια. Απλά την εμπειρία μου σας μεταφερω κ ανταλλασουμε γνωμες.

 

Η σωστη επιλογή πιάτου είναι το πιο βασικό.

Πχ πηρα Masterwork Resonant και εσπασα 2 crash σε 5-6 μηνες κάνοντας 8 ωρες τη βδομαδα πρόβα κ παιζοντας αλλο τοσο στο σπίτι.

 

Το πιάτο ήταν thin. Από την άλλη δεν έσπασε στην άκρη αλλά γύρω γύρω, το οποίο θεωρείται "λαθος κατασκευαστή". Εστειλα mail στη Masterwork μου το παίξανε λίγο κινέζοι κ δεν απαντουσανε στο mail τους πηρα τηλ και τωρα περιμένω την αντικατάσταση.

 

Ένα φίλος μου τα έχει ακόμα τα Masterwork και βαραει πολυ πιο δυνατα από εμένα.

 

Εσπασα επίσης ένα Sabian HH 16 Chinese αλλά μετά από 2 χρόνια. Ευτυχως είμουν 2 βδομαδες πριν λήξη η εγγυηση και μου το αλλάξανε  :-*

 

Επίσης έσπασα ένα A Custom 18 μεσα σε 8 μήνες παρόμοιων συνθηκών.  Μεσα στην εγγυηση κ αυτο :P

 

Αυτά που κατάλαβα ηταν ότι το Sabian το κοπαναγα 2 χρονια οπότε λογικό μιας και ήταν thin...ηταν λάθος επιλογη

 

Τα Masterwork ήταν πολυ λαθος επιλογη αλλά ηταν φτηνα...επισης μπορεί να ήταν κ "ελλατωματικα"

 

A Custom επρεπε να παρω projection ή medium, όχι το απλό.

 

Απτην άλλη έχω ενα Sabian AA Fast Chinese 18'' 10 χρόνια, είναι λεπτό, τρώει το ξυλο της αρκούδας κ δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ (χτυπα ξύλο)

masterwork.JPG.ecd2bbe9e37a547f5de4692891297e96.JPG

a_custom_.JPG.eb7f98afd55b168abd1b28a9d150cbaf.JPG

sabian_china.JPG.32a0d8a10eab35d2e44b7d5dfd2fb502.JPG

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ippex πιασε κοκκινο. Τα ιδια λεμε.

 

Αυτός είναι συγχρονισμός..!! ;D

 

Εδώ εχω δεί σε στούντιο στραβό rim στο ταμπούρο, κομμένες χορδές στη χορδιέρα (απο τη μία άκρη μόνο), μην πώ για το hardware που καμία βίδα δεν σφίγγει, η κάσα να χρησιμοποιείται ως σκουπιδοντενεκές, σιγά μην την γλύτωναν τα πιάτα....  ΚΑΦΡΟΙ-ΟΥΝΟΙ-ΒΑΡΒΑΡΟΙ

 

Ο ιδιοκτήτης του στούντιο στο οποίο κάνουμε πρόβες, όταν βλέπει τέτοιες συμπεριφορές τους διώχνει επι τόπου. Ως δια μαγείας τα πάντα μέσα είναι σαν καινούρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω κατα κυριο λογο με τον hwept στο θεμα του σπασιματος αν και ο beeros εθιξε ενα θεμα αυτο του ''ελλατωματικου'' στο οποίο τελικα θα επρεπε να δωσουμε περισσοτερο βάση.

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μεγαλη γκαμα ''ελλατωματικών'' πιατων βγαινει απο τα εργοστασια στην καταναλωση και αυτο αφορα οποιαδηποτε μαρκα κατασκευης.Απλα εκει που πονταρουν οι κατασκευαστες ειναι στο γεγονος οτι οταν γινει η ζημια δε θα παει το μυαλο του παιχτη στο γεγονος οτι μπορει να ηταν εξ'αρχης ελλατωματικο.....Επισης δε φαινεται με την πρωτη εαν ενα πιατο εχει προβλημα..

 

Σπυρο αναφορικα με τα masterwork επειδη εχω αρκετα και δεν ειχα ποτε προβλημα.Να ξερεις οτι τα resonant ειναι πολυ πιο thin απο αλλες σειρες και ιδιως για crash παρόλο που μου αρεσε ο ηχος τους δεν τα προτιμησα ( εχω μονο 12' china και 8' splash).Αντιθετως σε σειρες οπως Pera και Sehar πιστευω δε θα ειχες προβλημα κανενα.Εξ'αλλου και ο φιλος σου που τα βαραει πιο δυνατα απο εσενα εχει Sehar εαν δεν κανω λαθος....Ρωτα τον για το 17' china πως το βαραει στα live και δεν εχει παθει τιποτα  ;D

 

Επιπροσθετως ειναι πολυ πιθανο να επεσες σε ελλατωματικη σειρα.Εξαλλου αυτες οι μικρες εταιρειες αμφιβαλλω εαν εχουν τμημα τελικης επεξεργασιας και δοκιμης πριν τη τελικη συσκευασια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως απο την λίγη εμπειρία που έχω στο στουντιο γιατι δεν εχει ουτε 6μηνο που εχει ανοιξει ξερω τα εξης:

 

Σε 3 μηνες σπάσανε το Bosphorus 16 Rock Crash οταν δεν ηταν καν δικο μου αλλα του drummer μας (εχουμε μπαντα και λιωνουμε στο στουντιο οταν δεν εχει δουλεια) που το ειχε κοντα στα 6-7 χρονια και το χρησιμοποιουσε τα 5 συνεχεια μεχρι να παρει Sabian AAX 18αρι Dark οπου το αντικατέστησε

 

Σε 10 μερες(!) ραγισε το Paiste 16 302 ενω επαιζε συνεχεια (αλλού βεβαια) εδω και 4-5 χρονια!

 

Και ολα αυτα γινανε οταν καποια συγκεκριμενα ατομα εκλειναν προβες... Ε δεν νομιζω οτι ηταν και τα 2 ελαττωματικα ε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι προλαλησαντες εχουν καλυψει το θεμα να κανω μια συνοψη:τα πιατα σπανε απο ''βαρυ χερι'',λαθος τοποθετηση ,κακη ποιοτητα κατασκευης.

Στα 35 χρονια που παιζω το μονο που εσπασα ηταν ενα thin crash 16'' Paiste Formula 602 (το οποιο και εσωσα με το καταλληλο κοψιμο -και πουλησα μαλιστα αφου το πιατο επαιζε κανονικα μετα το κοψιμο )

Οι πιο παλιοι θα θυμουνται τα paiste 602 formula hihat που σπαγανε μονιμως απο εργοστασιακο λαθος ; Το top αν το βαραγες λιγο πιο αγρια η πιο στραβα το εσπαγες (και τοτε δεν υπηρχε εγγυηση ουτε να το συζητας ) σου ελεγαν εισαι ασχετος προσεχε κλπ.

Αντιθετως τα 2002 sound edge hihats ειναι γαιδουρια απο τοτε μεχρι σημερα (μονο με τσεκουρι σπανε ) Καθαρα ROCK ΠΙΑΤΑ για κοπανημα πολλων rihter .

Συμπερασμα :τα στουντιο προβας πρεπει να εχουν καβαντζα πιατα για καφρους και καλα πιατα για πιο ηρεμες μπαντες .Αν ο καφρος σπασει και τις μπετοβεργες -πιατα τοτε αν τον θες για πελατη με ωραιο τροπο τον ''ψηνεις '' να φερει τα δικα του για να εχει και τον ηχο του.Αν αρνηθει τον πετας εξω .Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι προλαλησαντες εχουν καλυψει το θεμα να κανω μια συνοψη:τα πιατα σπανε απο ''βαρυ χερι'',λαθος τοποθετηση ,κακη ποιοτητα κατασκευης.

Στα 35 χρονια που παιζω το μονο που εσπασα ηταν ενα thin crash 16'' Paiste Formula 602 (το οποιο και εσωσα με το καταλληλο κοψιμο -και πουλησα μαλιστα αφου το πιατο επαιζε κανονικα μετα το κοψιμο )

Οι πιο παλιοι θα θυμουνται τα paiste 602 formula hihat που σπαγανε μονιμως απο εργοστασιακο λαθος ; Το top αν το βαραγες λιγο πιο αγρια η πιο στραβα το εσπαγες (και τοτε δεν υπηρχε εγγυηση ουτε να το συζητας ) σου ελεγαν εισαι ασχετος προσεχε κλπ.

Αντιθετως τα 2002 sound edge hihats ειναι γαιδουρια απο τοτε μεχρι σημερα (μονο με τσεκουρι σπανε ) Καθαρα ROCK ΠΙΑΤΑ για κοπανημα πολλων rihter .

Συμπερασμα :τα στουντιο προβας πρεπει να εχουν καβαντζα πιατα για καφρους και καλα πιατα για πιο ηρεμες μπαντες .Αν ο καφρος σπασει και τις μπετοβεργες -πιατα τοτε αν τον θες για πελατη με ωραιο τροπο τον ''ψηνεις '' να φερει τα δικα του για να εχει και τον ηχο του.Αν αρνηθει τον πετας εξω .Αυτα.

 

Τα 602 θελουν ειδικη μεταχειριση .Αυτο το ξερεις καλυτερα απο εμενα  ;)

 

Σα συμπληρωμα στην προηγουμενη τοποθετηση μου να ολοκληρωσω λεγοντας οτι τα πιατα σπανε κατ'εμέ

 

70 % σε κακή χρήση (γωνια, δυναμη, βιδωμα και ολα τα αλλα συναφη)

30 % ελλατωμα κατασκευαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου