Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν εκδόσεις neck ή bridge σε active μαγνήτες;


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα  ότι στους emg δεν υπάρχουν εκδόσεις neck ή bridge ???! Aν έχω έναν 81 ας πούμε μπορώ να τον κοτσάρω σε όποια θέση θέλω; Και αν ναι αυτό ισχύει για όλους τους active, Duncans π.χ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

 

Γενικα ο emg81 ειναι ενας μαγνητης που περνει σημα και δινει ΡΕΥΜΑ.    Πραγματικο ΡΕΥΜΑ.

 

Σε οποια θεση θες τον βαζεις (και σε οτι οργανο θες), αν και εχει επικρατησει να μπαινει σε bridge.

 

Σε καποια παλιοτερα post ενα παλικαρι τον ειχε βαλει σε neck και καραγουσταρε.

 

Γενικα ψαξτο οπως θες. Δεν ειναι παρανομο να βαλεις εναν emg81 σε neck....

 

Και αυτο ισχυει για ολους τους μαγνητες γενικα (active & passive)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! βασικά αυτό που θέλω από ένα neck είναι να είναι σαφώς ποιο γλυκός από bridge αλλά σαν κάφρος θέλω

να μπορεί να βγάλει και pinch αρμονικες σε shredoσόλα (λέεμε τώρα  :-\) ??? Δε με νοιάζουν τόσο τα καθαρά που είναι κεραμεικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx! βασικά αυτό που θέλω από ένα neck είναι να είναι σαφώς ποιο γλυκός από bridge αλλά σαν κάφρος θέλω

να μπορεί να βγάλει και pinch αρμονικες σε shredoσόλα (λέεμε τώρα  :-\) ??? Δε με νοιάζουν τόσο τα καθαρά που είναι κεραμεικός

 

EMG 85  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κοτσαρα εναν EMG 81 σε θεση bridge και εναν EMG 85 σε θεση neck σε μια epiphone les paul που εχω.Για τον 81 τα λογια ειναι περιττα..Βγαζει πιο πολυ και καλη παραμορφωση ακομα και απ'τους μαγνητες που εχει η BC Rich μου! Πολυ καλος μαγνητης και οσοι χρησιμοποιουν EMG, οι περισσοτεροι τουλαχιστον αυτον προτιμανε για τη θεση bridge.Για τον 85 δεν καιγομουν και τοσο να τον ακουσω επειδη ηξερα οτι δυσκολα θα ηταν καλυτερος απο αυτον που ειχε απο μονη της η epiphone.Κι ομως τελικα ηταν και αυτος φοβερος με πολυ ωραιο γλυκο ηχο που θα λατρεψεις αμεσως!Στις αρμονικες που λες δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερο προβλημα.  ;)

Τωρα οσον αφορα τις θεσεις που θα τους βαλεις ξερω κιθαριστες που βαζουν και 2  81 (bridge και neck).Αυτο θα το δεις μονος σου αν εχεις τα χρηματα, τα κουραγια και την ορεξη να το ψαξεις. Το πιο συνηθες σε EMG ειναι 81/85 ή 81/60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 81 τα λογια ειναι περιττα..Βγαζει πιο πολυ και καλη παραμορφωση ακομα και απ'τους μαγνητες που εχει η BC Rich μου!

Αυτο επειπε, να μην ηταν!

δυσκολα θα ηταν καλυτερος απο αυτον που ειχε απο μονη της η epiphone.

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

δυσκολα θα ηταν καλυτερος απο αυτον που ειχε απο μονη της η epiphone.

Huh?

Εννοω πως και ο μαγνητης που ειχε η epiphone,απ'τη μαμα της, στη θεση neck ηταν πολυ καλος και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με αυτον.Κι ομως ο EMG 85 εδωσε ακομα καλυτερα αποτελεσματα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω πως και ο μαγνητης που ειχε η epiphone,απ'τη μαμα της, στη θεση neck ηταν πολυ καλος και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα με αυτον.Κι ομως ο EMG 85 εδωσε ακομα καλυτερα αποτελεσματα!

Το οτι δεν ειχες προβλημα το καταλαβαινω, το οτι πιστευες οτι stock μαγνητης κινεζικης κιθαρας θα ειναι κοντα σε αυτον ενος μεγαλου κατασκευαστη μου εκανε εντυπωση :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σε "επιασα". Μπορει και να 'χεις δικιο... ;D  Σιγουρα παντως η διαφορα (ηχητικη) πριν και τωρα ειναι πολυ πιο εμφανης στη θεση bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου