Προς το περιεχόμενο

Tonebone plexitube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια λαμπατη κεφαλή Laney tt50, 3 κανάλια (καθαρό, λερωμένο, και βούρκος). Δυστυχώς τα δυο τελευταία κανάλια, αν και είναι παραμετροποιησημα από 43.000 κουμπάκια  ποτέ δεν μου άρεσαν, ούτε ηχητικά, ούτε σαν response σ αυτό που παίζω.

Το καθαρό κανάλι είναι καταπληκτικό όμως.

 

Θέλω να πάρω ένα distortion για να το βάλω μπροστά απ το καθαρό κανάλι και μόνο (όχι απλά ένα Booster).

 

Απ όσα άκουσα και είδα μέσο net το plexitube μου άρεσε πολύ, αυτή την βδομάδα σκοπεύω να κατεβώ Αθήνα να πάρω την πολυαναμενομενη Suhr, και με την ευκαιρία να τσιμπήσω και κάτι σε distortion.

 

Υπάρχει περίπτωση να βρω το Plexitube για να το δοκιμάσω? Το εχει καποιος απο εδω να μας πει την γνωμη του? Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να δω?

*επίσης πολύ ελκυστικό και το  Blackstar Ht-dual...

 

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πεταλια της radial (plexitube, classic, hot british κλπ) μπορεις να τα βρεις στον Τριμμη.

Δυστυχως, δεν εχω εμπειρια απο το plexitube, ειχα το classic. Γενικα παντως τα πεταλια της radial αρκετα ευελικτα και με παρα πολλες ρυθμισεις.

 

Τι ηχο περιπου εχεις στο μυαλο σου;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια της radial (plexitube, classic, hot british κλπ) μπορεις να τα βρεις στον Τριμμη.

Δυστυχως, δεν εχω εμπειρια απο το plexitube, ειχα το classic. Γενικα παντως τα πεταλια της radial αρκετα ευελικτα και με παρα πολλες ρυθμισεις.

 

Τι ηχο περιπου εχεις στο μυαλο σου;

 

Απο σχετικα καθαρο blues, σε rock, και εως fusion με αρκετο gain.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις μεχρι και αρκετο gain και σε στυλ plexi τοτε σου προτεινω και αυτο->

 

869183_800.jpg

 

Αυτα τα φερνει ο Διαμαντοπουλος.

 

ΥΓ μεγεια τη Suhr ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το classic. Οι (εξοργιστικά) πολλές επιλογές ήταν πρόβλημα για μένα, μιας και είμαι... ποτενσιομετροφοβικός!  :P Αλλά είναι όντως τρομερά ευέλικτα τα πεταλάκια. Βασικά θα είναι σαν να απέκτησες μια επιπλέον πλήρη προενίσχυση για τον ενισχυτή σου. Ειδικά τα tone/contour controls είναι πολύ interactive.

 

ΥΓ: τώρα με τη Suhr μήπως σκέφτεσαι να πουλήσεις την ASS που έχεις στο avatar?  8) ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι (εξοργιστικά) πολλές επιλογές ήταν πρόβλημα για μένα, μιας και είμαι... ποτενσιομετροφοβικός!

 

+1

 

Η κιθαρουλα στο avatar δυστιχως δεν ειναι δικια μου, μακαρι να ηταν..  :'(

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λαμπάτα distortions της Radial ποτέ μου δεν τα χώνεψα ιδιαίτερα. Τα έχω δοκιμάσει όλα. Tα προσόντα τους είναι σίγουρα ότι δίνουν έναν ωραίο ήχο, αρκετά έως πολύ παραμετροποιήσιμο, όμως σε όλα είχα το ίδιο παράπονο: δεν ήταν τόσο fat και τόσο responsive στις δυναμικές όσο μια λάμπα θα δικαιολογούσε. Για την ακρίβεια, τον έβρισκα λίγο "ξερό", μονοδιάστατο, χωρίς ιδιαίτερο sparkle και χωρίς αυτό το έξτρα "κάτι" που θα με έκανε να τα προτιμήσω από άλλα λαμπάτα ή ακόμη και solid state distortions. Αυτή εννοείται πως αποτελεί καθαρά προσωπική άποψη βεβαίως, μιας και αρκετοί πίνουν νερό στο όνομά τους, ειδικά για το απλό και κλασσικό Tonebone.

 

Το Plexitube είναι η ανεπτυγμένη έκδοση του Ηοt British - το δεύτερο σου δίνει τον βασικό rhythm ήχο σου ενώ το πρώτο έχει και έξτρα ξεχωριστό κανάλι με ανεξάρτητο equalization που μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί για τα σόλο σου. Οι κατασκευές και των δυο είναι απλά κορυφαίες από πλευράς αξιοπιστίας, κάτι που θα περίμενε κάποιος από μια εταιρία που φημίζεται για τα επαγγελματικά προϊόντα της.

 

hotbritish-top-labeled.jpg

 

plexitube-top-labeled.jpg

 

Γενικά και τα δυο είναι πολύ παραμετροποιήσιμα πετάλια από πλευράς eq (ίσως και σε σημείο υπερβολής!), με το ανάλογο άνετο ταίριασμα στον εκάστοτε ενισχυτή και κιθάρα, ο οποίος ενισχυτής όμως κατά προτίμηση πρέπει να είναι πεντακάθαρος ή έστω με ελάχιστο "γρεζάκι". Και τα δυο έχουν ως αφετηρία ήχους Μάρσαλ, όχι απαραίτητα high gain - το Plexitube φτάνει από πιο ήπια κάπως σε στυλ Bluesbreaker oβερντράιβ ηχοχρώματα μέχρι χαμό στο ίσιωμα. Kάτι που δεν μου άρεσε είναι το γεγονός (όπως έχω διαβάσει - μεταφέρω την πληροφορία με επιφύλαξη) πως αλλαγή τύπου λάμπας με μικρότερο gain στο πετάλι δεν φέρνει αποτέλεσμα, κάτι που ίσως σημαίνει πως το κύριο clipping προέρχεται από solid state μέρη και όχι από την ίδια την λάμπα, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει απαραίτητα κάτι κακό μιας και υπάρχουν κορυφαία λαμπάτα πετάλια που ακολουθούν την ίδια συνταγή, όπως πχ. το Zendrive 2.

 

Tώρα αν ψάχνεις distortion γενικά υπάρχουν εκατομμύρια προτάσεις όπως ξέρεις, και θα πρέπει να γίνεις ανατριχιαστικά συγκεκριμένος για το τι ψάχνεις από πλευράς ήχου (έδωσες πληροφορίες, δε λέω), μπάτζετ και αν απαιτείς να το δοκιμάσεις προηγουμένως ή όχι, για να το κάνουμε narrow down στις... χιλιάδες. Πες αν είναι για να αλλάξουμε και τον τίτλο του θρεντ, μιας και νόμιζα πως θα αφιερωθεί στo Plexitube.

 

Γενικά, αν έψαχνα λαμπάτο distortion δεν θα έπαιρνα κάποιο από αυτά, EIΔΙΚΑ επειδή είναι και πανάκριβα (πχ. το Plexitube κάνει 385 ευρώ στους Γερμανούς!). Υπάρχει ένα στις αγγελίες που με 135 ευρώ λιγότερα το στέλνει εντελώς αδιάβαστο, όντας το καλύτερο λαμπάτο πετάλι που έχω δοκιμάσει ποτέ (δε θα πω ποιο για να μην κατηγορηθώ από κανέναν πυροβολημένο ότι ως "εξουσία" διαφημίζω αγγελίες). Mπορεί όμως εκείνο να μην "μαρσαλιάρει" αρκετά ;D για τα γούστα σου, οπότε αν ψάχνεις κάτι τέτοιο πες κι εδώ είμαστε (κάποιος είχε ρωτήσει πρόσφατα εδώ για Marshallικά distortions) .

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday thanx για το ωραιο και αναλυτικο Post.

 

Μ αρεσει πολυ ο plex-ιζων ηχος, και σε συνδιασμο με single coils = sex.

 

Γιατι θελω να παρω πεταλι:

Tο προβλημα που εχω με την παραμορφωση της κεφαλης ειναι πως ειναι στημενη τραγικα "εξω" απο το παιξιμο μου. Γενικα παιζω απαλα, με δυναμικες αλλα απαλα (δηλαδη με μικροτερες διακυμανσεις), δεν μπορω και δεν με βολευει να βαραω σαν μανιακος.

 

Το Distortion της συγεκριμενης κεφαλης ακομα και σε ακραια επιπεδα αν παιχτει πολυ σιγα πλησιαζει σε clean ηχo (μην βιαστειτε να σκευτειτε πως αυτο ειναι καλο, γιατι στην συγκεκριμενη περιπτοση ειναι τραγικα υπερβολικο πραμα που το κανει unusable) κατι που μπορει να προκαλεσει υπερβολικες διακυμανσεις στα επιπεδα παραμοφωσης κατα την διαρκεια ενως solo. Θελει πολυ πουσαρισμα για να βγαλει gain, και αυτο το gain οταν βγαινει ειναι απιστευτα treble, λιγα μεσεα, και χωρις μπασα. Δεν τον παω μια. Οπωτε πριν φυγει απ το παραθυρο, ειπα να του δωσω ακομα μια ευκαιρια βαζοντας ενα πεταλι στο καθαρο καναλι μηπως και στρωσει... αν και ακομα φοβαμαι μηπως και εκει συνεχισει και βγαζει τον ιδιο χαρακτηρα...

 

Το πεταλακι που ψαχνω οπως λεω και παραπανω θελω να εχει plexi-izon ηχο. Το Plexitone που προτεινε καποιος φιλος πριν, ακουγεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! θα το δοκιμασω σιγουρα. Ελπιζω να ειναι και ευκολοπαιχτο.

 

Δεν θελω να κανω μια αγορα και μετα να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο, το προβλημα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια και δεν εχω την ευκαιρια να κανω συχνα βολτες στα μαγαζια της Αθηνας/Θεσσαλονικης. Και ακομα και οταν γινεται αυτο σπανια βρισκεις σε stock οσα θες να δοκιμασεις και να αγορασεις.

 

Θα ειμαι Αθηνα για 1 μερα οποτε ο χρονος μου θα ειναι περιορισμενος.

 

 

Αυτος ο ηχος μ αρεσει, και το παιξιμο ειναι αρκετα κοντα στο δικο μου.

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=BADk-nEoKkE

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου