Προς το περιεχόμενο

Συνεργασια Overdrive ενισχυτη με πεταλακια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα Marshall tsl 60 head με το δικο του footswitch και θελω να βαλω καποια πεταλακια reverb,wah e.t.c..

Θελω ομως να κρατησω το overdrive του ενισχυτη χωρις να παραμορφωνεται ο ηχος του,αλλα φυσικα το δικο του footswitch δεν μπορει να συνδεθει με τα πεταλακια.Τι κανω σε αυτη την περιπτωση? ???Γιατι εβαλα μια πεταλιερα για δοκιμη επειδη εχει ενα πολυ καλο καθαρο ηχο με εφε αλλα μου παραμορφωνε το drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχει μπερδεψει λιγακι νομιζω..... :P

 

ο ενισχυτης σου εχει effect loop .Οποτε αν θες να χρησιμοποιεις τα πεταλια σου ΚΑΙ το βρωμικο καναλι του θα κανεις το εξης:

 

1.Τα πεταλια overdrive,filter,wah,compressor & distortion κανονικα ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη

 

2.τα πεταλια modulation,delay,reverb κτλ. στο effect loop του.

 

ετοιμος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχει μπερδεψει λιγακι νομιζω..... :P

 

ο ενισχυτης σου εχει effect loop .Οποτε αν θες να χρησιμοποιεις τα πεταλια σου ΚΑΙ το βρωμικο καναλι του θα κανεις το εξης:

 

1.Τα πεταλια overdrive,filter,wah,compressor & distortion κανονικα ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη

 

2.τα πεταλια modulation,delay,reverb κτλ. στο effect loop του.

 

ετοιμος. ;)

 

 

Σ'ευχαριστω φιλε. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα μια διευκρινηση μονο θα ηθελα.Στην περιπτωση που δεν εχω πεταλακια αλλα..πεταλιερα,μπορω να κρατησω το βρωμικο του ενισχυτη μου βαζοντας την πεταλιερα στο fxloop? :P Παιζει να ειπα μεγαλη βλακεια το ξερω αλλα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την tonelab le πανω στο fxloop της Marshall κεφαλης που εχω αλλα δεν ακουω καλα τα εφε.Βασικα ο ενισχυτης μου εχει 3 καναλια.Θελω να κρατησω τα βρωμικα και να συνδιασω καποιους ηχους και εφε της πεταλιερας  μεσω του fxloop αλλα προφανως κατι δεν κανω σωστα (ως αρχαριος) και δεν δουλευει οπως θελω.Εχει καποιος ιδεα περι συνδεσμολογιας αυτων των δυο?

Αυτη τη στιγμη η συνδεση που εχω κανει ειναι απο fxloop return amp-->output tl και input amp---->κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός στην ακατονόμαστη  ;D αλλά κάτι μου λέει ότι δεν τα συνέδεσες σωστά.

 

Το send/return του ενισχυτή συνδέεται με το send/return της ακατονόμαστης, εκεί που λέει "insert". Πρέπει να τα εξηγεί αναλυτικά στο manual πως θα το κάνεις...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα την tonelab le πανω στο fxloop της Marshall κεφαλης που εχω αλλα δεν ακουω καλα τα εφε.Βασικα ο ενισχυτης μου εχει 3 καναλια.Θελω να κρατησω τα βρωμικα και να συνδιασω καποιους ηχους και εφε της πεταλιερας  μεσω του fxloop αλλα προφανως κατι δεν κανω σωστα (ως αρχαριος) και δεν δουλευει οπως θελω.Εχει καποιος ιδεα περι συνδεσμολογιας αυτων των δυο?

Αυτη τη στιγμη η συνδεση που εχω κανει ειναι απο fxloop return amp-->output tl και input amp---->κιθαρα.

 

δε κατάλαβα κλά τι εννοείς, πάντως χρειάζεσαι 2 καλωδια για να συνδεσεις την πεταλιερα στο λουπ και 1 για να συνδεσεις την κιθάρα με τον ενισχυτη κατα τα γνωστα

 

κιθάρα-->input ενισχυτη

amp effects loop send--> tonelab fx loop in

tonelab fc loop out--> amp fx loop return

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου