Προς το περιεχόμενο

Tonebone plexitube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μιας και συμφωνώ με τον BS, στις αγγελίες μπορείςνα βρείς το 2Τone της Bad Cat στα 250 ευρώ, αν ψάχνεις για κάτι λαμπάτο. (Mάλλον εννοεί αυτό)

 

Eίναι σαφώς καταπληκτικό πετάλι, απλά τσέκαρε μήπως είναι πολύ high gain για τα γούστα σου.

 

Υ.Γ Δεν σχετίζομαι σε καμιά περίπτωση με τον πωλητή...

 

Αν πραγματικά θές να δώσεις στον ενισχυτή σου μια ευκαιρία, και σου αρέσει ο plexi ήχος, φόρα του ένα Scumback μεγάφωνο (στη χειρότερη περίπτωση να μείνει το μεγάφωο για τον επόμενο ενισχυτή), ή αν βρείς κανένα μεταχειρισμένο Celestion G12 65 σε καλή τιμή.

 

Το 2Tone έχει μπάσα με το τσουβάλι και ακούει πολύ καλά στις δυναμικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω μια Laney 4χ12 καμπινα με celestion v30, δεν εχω πραγματικη γνωμη για την συγκεκριμενη, αλλα με την συγκεκριμενη κεφαλη (ειναι και η matching καμπινα μη χεσω..) ο συνδιασμος ειναι αισχος, πολυ sharp και πολυ κατευθυντικη (closed back).

 

Εχω ενα yamaha dg80 combo solid state(φοβερος), με ενα 12" Celestion G12H-100 (openback καμπινα) οταν με το καλο παρω το πεταλι θα δοκιμασω και τις 2.

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα σκέφτηκα μερικά πετάλια που θα πλησιάσουν λίγο έως πολύ αυτό που ψάχνεις, αλλά εννοείται πως πρέπει να έχεις και την κιθάρα σου μαζί, και να ζητήσεις να τα δοκιμάσεις σε έναν ενισχυτή και καμπίνα που κατά δύναμιν να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο με τον δικό σου...

 

Τα Tonebone - δεν ξέρω ποια από όλα - θα τα βρεις στου Τρίμη (Χαριλάου Τρικούπη 1). Το Barber Direct Drive ή και το Small Fry, όπως και το Μad Professor Mighty Red, λογικά στου Κουρμπή (Θεμιστοκλέους 54). Το ZVex Box of Rock και το Xotic ΒΒ Preamp στο Guitar Store (Σουλτάνη 6). Όλα εξαιρετικά. Το Carl Martin δεν το έχω ακούσει, αφού όμως υπάρχει σαν επιλογή τσέκαρέ το.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα σκέφτηκα μερικά πετάλια που θα πλησιάσουν λίγο έως πολύ αυτό που ψάχνεις, αλλά εννοείται πως πρέπει να έχεις και την κιθάρα σου μαζί, και να ζητήσεις να τα δοκιμάσεις σε έναν ενισχυτή και καμπίνα που κατά δύναμιν να μοιάζει όσο γίνεται περισσότερο με τον δικό σου...

 

Τα Tonebone - δεν ξέρω ποια από όλα - θα τα βρεις στου Τρίμη (Χαριλάου Τρικούπη 1). Το Barber Direct Drive ή και το Small Fry, όπως και το Μad Professor Mighty Red, λογικά στου Κουρμπή (Θεμιστοκλέους 54). Το ZVex Box of Rock και το Xotic ΒΒ Preamp στο Guitar Store (Σουλτάνη 6). Όλα εξαιρετικά. Το Carl Martin δεν το έχω ακούσει, αφού όμως υπάρχει σαν επιλογή τσέκαρέ το.

 

1000 ευχαριστω, στον Κουρμπη θα παω ουτος η αλλως να παρω το μωρο.... (Suhr)

και απ οτι ρωτησα ο Διαμαντοπουλος στην Σολωνος ειναι διπλα, σωστα?

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως είναι πολύ κοντά, και περίπου 17 δευτερόλεπτα με τα πόδια από τον Κουρμπή είναι και το Guitar Store! ;D  Βάλε τη διεύθυνση του Διαμαντόπουλου στο Google Maps, αποκλείεται να το χάσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του Tonebone Hot British.

Ουσιαστικα προκειται για Plexitube με ενα καναλι λιγοτερο.

Ειναι καταπληκτικο πεταλι (αν και πολλες απο τις ρυθμισεις του ακουγονται απαραδεκτες) με τοοοονους gain.

Το πηρα απο Ν.Υορκη οπου κοστιζει 120 ευρω (160 δολλαρια)...

Ισως η τεραστια υπερτιμηση του στην Ευρωπη να ειναι λογος να μην το παρεις.

Απο το βιντεακι που παρεθεσες μπορω μετα βεβαιοτητας να σου πω πως το πεταλακι αυτο δεν κανει για σενα.

Απευθυνεται κυριως σε A.O.R., Hard Rock, Heavy Metal, Thrash Metal, N.W.O.B.H.M. ακουσματα...

Για την περιπτωση σου και εγω ψηφιζω Carl Martin Plexitone.

Εκει να δεις ευελιξια - και με λιγοτερα κουμπια..!

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του Tonebone Hot British.

Ουσιαστικα προκειται για Plexitube με ενα καναλι λιγοτερο.

Ειναι καταπληκτικο πεταλι (αν και πολλες απο τις ρυθμισεις του ακουγονται απαραδεκτες) με τοοοονους gain.

Το πηρα απο Ν.Υορκη οπου κοστιζει 120 ευρω (160 δολλαρια)...

Ισως η τεραστια υπερτιμηση του στην Ευρωπη να ειναι λογος να μην το παρεις.

Απο το βιντεακι που παρεθεσες μπορω μετα βεβαιοτητας να σου πω πως το πεταλακι αυτο δεν κανει για σενα.

Απευθυνεται κυριως σε A.O.R., Hard Rock, Heavy Metal, Thrash Metal, N.W.O.B.H.M. ακουσματα...

Για την περιπτωση σου και εγω ψηφιζω Carl Martin Plexitone.

Εκει να δεις ευελιξια - και με λιγοτερα κουμπια..!

 

Κι εγω για εκει το βλεπω για Carl Martin Plexitone...

 

Κανω μια προχειρη ερευνα στο youtube, αν υποθεσουμε οτι το youtube τα αδικει ολα ισομερως, το Plexitone αδικιται λιγοτερο απ ολα, πολυ καλο! χεχε

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα το classic και το plexitube...ειναι τρομερα πεταλια και φοβερα ευελικτα...το μονο που με χαλαει ειναι οτι στο δευτερο καναλι παραπμετροποιεις μονο το gain και οχι και τα υπολοιπα...αυτα πρεπει να ναι παντα σταθερα...

 

αν ειναι ομως να φτασεις στα 400 να παρεις plexitube πηγαινε παρε ενα nova system η μια m13 και καθαρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ότι αφορά στον Tonebone, εγώ είχα αλλάξει λάμπα (με μια NOS μάλιστα) και παρατήρησα σαφή βελτίωση στις δυναμικές και στη χροιά. Επίσης, ειδικά τέτοια πολύπλοκα πετάλια, δύσκολα μπορεί να τα κρίνει κάποιος περνώντας 10 λεπτά στο μαγαζί μαζί τους.

 

Για Marshallικό ήχο, θα είχα να προσθέσω και το Box of Rock (αν αναφέρθηκε ήδη να με συμπαθάτε...).

 

ΥΓ: φίλε Infernal σου εύχομαι σύντομα και με μια ASS με P90. Αλλά ξέχασα μωρέ, είναι υπερτιμημένο καυσόξυλο, όπως η Suhr, μην την πάρεις μωρέ...  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σημειώσω ότι δεν τα έχω δοκιμάσει μόνο για 10 λεπτά σε ένα μαγαζί, αλλά πολύ περισσότερο και σε διαφορετικές περιπτώσεις, με διαφορετικές κιθάρες και ενισχυτές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου