Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση budget ενισχυτή για death metal...


chug_faster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, sharpshooter said:

αντισυμβατική πρόταση αλλά μετράει imo

Η καμπίνα είναι κλειδί σε αυτά που θες να παίξεις.

 

φαίνεται και απο το simulation αυτό, με το ίδιο σεταπ έχω γκέυ hair metal ήχο με το ένα cab sim (π.χ. poser), και full modern metal με bassman  🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Τελικά ήμουν λίγο ανορθόδοξος και πήρα έναν JetCity jca50h (φουλ λάμπα 50W 😁) που βρήκα σε πολύ καλή προσφορά στις αγγελίες. Τον έχω συνδέσει με το ηχείο του line 6 combo. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος, μόνο που ο ήχος του είναι κάπως fizzy στις ψηλές συχνότητες και θα ήθελα λίγο περισσότερα mids. Αυτό μπορώ να το καταφέρω με ένα eq pedal ή να πάρω κανα vintage 30;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα το δοκιμάσω. Πάντως θα ήθελα να διορθωθεί και σε low volume, γιατί αν παίζω στο σπίτι στο 3 θα ξυπνήσω όλη τη γειτονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

🙂

 

Εάν αγόραζες τον jca20, κάτω από το 2 είναι γνωστό το πρόβλημα που έχει με το fizziness.

Εσύ επέλεξες τον 50άρη για να τον παίζεις στο 1....

 

Ατυχής επιλογή για σπίτι. Δεν θα ευχαριστηθείς ποτέ ήχο. Είναι σαν να έχεις ένα 600αρι SS και να το κάνεις βόλτα στο σαλόνι. Θέλει πίστα το εργαλείο....

 

Μόνο ένα attenuator σε σώνει, και αυτό δεν ξέρω.

Εναλλακτικά, χαμηλώνεις τέρμα το gain, δίδεις λίγο volume και παίζεις με πετάλι για να έχεις σοϊκό ήχο σε χαμηλές εντάσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, chug_faster said:

Όχι, θα το δοκιμάσω. Πάντως θα ήθελα να διορθωθεί και σε low volume, γιατί αν παίζω στο σπίτι στο 3 θα ξυπνήσω όλη τη γειτονιά.

Καλημέρα, εγω πήρα τον άλλο 50άρι jet city  που είχε στις αγγελίες μαζί με το attenuator. Δυστυχώς δεν τον έχω ακόμα στα χέρια μου για να σου πώ άποψη, σε λίγες μέρες όμως θα φτάσει και θα χω σαφή εικόνα. Αν σου ακούγεται fizzy στις χαμηλές εντάσεις υπάρχουν πολλές μόντες για τον συγκεκριμένο ενισχυτή που το διορθώνουν και που παραμετροποιούν τον ηχο του, απο τις πιό απλές-βασικές μέχρι τις πιό περίπλοκες. Η άλλη λύση είναι μάλλον το attenuator ή για πιό φτηνά ένα eq μπροστά ή στο fx-loop. Πάντως με λίγα λεφτά επιπλέον για αγορά και εναν καλό τεχνικό (αν δεν πιάνεις ο ίδιος) φέρνεις τον ενισχυτη εκεί που τον θές ακριβώς μιας και θεωρείται απ τις καλύτερες πλατφόρμες για μόντες και πολύ VFM. Τσέκαρε τα σχετικά φόρα, συζητήσεις και video και θα σχηματίσεις εύκολα άποψη. Δές εδώ για μόντες αξιοπιστες και εγγεκριμένες απ τη μαμά εταιρεία (στέλνουν και Ευρώπη μέσω της Jet city Αγγλίας για να μη πλερώνεις και τα τελωνεία :https://www.epic-tone.com/online-store/Amp-Mod-Kits-c23864489 ). Με τα πετάλια στο fx loop πώς τα πάει? Εχεις δοκιμάσει κανα overdrive-distortion στο fx loop σαν προενίσχυση να μας πείς άποψη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, fandomius said:

για πιό φτηνά ένα eq μπροστά ή στο fx-loop. 

 

Δοκίμασε αυτό. Βάλε το στο fx loop και χαμήλωσε αρκετά την ένταση του, δίδοντας παράλληλα ένταση στον ενισχυτή. Λογικά και με πετάλι volume θα κάνεις δουλειά.

 

Ωραία σκέψη!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου