Προς το περιεχόμενο

Bohemian Rhapsody (solo cover)


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τις τελευταίες μέρες τις περνάω σπίτι, προσπαθώντας να προστατεύσω κυρίως τους δικούς μου που είναι σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Προσπαθώντας να σκοτώσω λίγη ώρα άρχισα να βλέπω τα πρώτα live concerts που είχα δει ως παιδί και μου είχαν εξάψει το ενδιαφέρον για την ηλεκτρική κιθάρα. Ο Brian May με συνεπήρε από την πρώτη στιγμή.

 

Προσπάθησα να αποδώσω πιστά αυτό το μυθικό solo, χωρίς tremolo (παίζω με Tele) και εννοείται με plugins.

 

Ελπίζω να σας αρέσει και να μην το σκότωσα. 

 

 

  • Like 7

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα τεχνικα δεν ξερω,ας μιλησουν οι ανθρωποι που κατεχουν,αλλα στα δικα μου αυτια ακουστηκε πολυ ωραια παιγμενο και με πειστικοτατο ηχο.

Ευγε Μπιλ.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος και με τον πρεπων ηχο.

 

Λιγο παραπανω ενταση ηθελε το vibrato και ελαχιστες λεπτομερειες ακομη για να ειναι τελειο στα αυτια μου.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εξαιρετικος και με τον πρεπων ηχο.

 

Λιγο παραπανω ενταση ηθελε το vibrato και ελαχιστες λεπτομερειες ακομη για να ειναι τελειο στα αυτια μου.

 

Το πάλεψα με το vibrato για να έχει αποτέλεσμα τύπου vibrato με tremolo bar, θεωρώ ότι για Tele κιθάρα ήρθε αρκετά κοντά. Με λίγο παραπάνω σκάλισμα θα ερχόταν και καλύτερα, αλλά είπα να μην το τρελάνω πάλι στα takes. 3-4ο take ήταν αυτό. Ασχολήθηκα περισσότερο με τον ήχο, ένα κάρο πράγματα χρησιμοποίησα για να έρθει εκεί.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Billαρε. μπράβο.

Σούπερ ντούπερ το σόλο.

 

31 minutes ago, BillTrantos said:

Ασχολήθηκα περισσότερο με τον ήχο, ένα κάρο πράγματα χρησιμοποίησα για να έρθει εκεί.

 

Για πες ...

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Για πες ...

 

Καταρχάς χρησιμοποίησα ένα profile από Vox AC30 με Celestion Blue Alnico μεγάφωνα. Το boostαρα με ένα Treble Booster. Ακόμα δεν ήμουν καθόλου κοντά.

 

Άκουγα εναλλάξ το original mix, το isolated που θα ποστάρω παρακάτω και το δικό μου. Προσπαθούσα να δω τι γίνεται.

 

 

Ακούω κάτι σαν out of phase ήχο, είτε μέσω μαγνητών, είτε με 2 διαφορετικά takes, είτε με κάποιο doubler/phaser. Τέτοια κιθάρα δεν έχω, ούτε τέτοιους μαγνήτες, οπότε άρχισα να δοκιμάζω phaser και doubler plugins. Τη δουλειά την έκανε το παρακάτω plugin, είναι doubler από την Softube, αν το σετάρεις λίγο out of phase, φέρνει αρκετά κοντά στον ήχο του May.

 

Μετά έβλεπα ότι η κιθάρα πετιέται αρκετά έξω στη μίξη συχνοτικά γιατί ο ήχος ήταν αρκετά πριμο-μεσαίος, οπότε έβαλα μία στάλα tape delay (που χρησιμοποιούσε στα πρώτα χρόνια και ο ίδιος) και εννοείται ελάχιστο plate reverb για να καθίσει λίγο πιο φυσικά στην τελική μίξη.

 

Τελευταίο κομμάτι στη λίστα είναι ένα EQ preset από το EzMix, το οποίο καθαρίζει λίγο τις μεσαιο-πρίμες συχνότητες. Συνολικά 5 plugins. Ανεβάζω και μόνη της την κιθάρα για να συγκρίνεις το πώς τελικά έκατσε στη μίξη.

 

Bohemian Rhapsody solo (guitar).wav

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, BillTrantos said:

Ακούω κάτι σαν out of phase ήχο, είτε μέσω μαγνητών, είτε με 2 διαφορετικά takes, είτε με κάποιο doubler/phaser.

 

Νομίζω ότι είναι η κιθάρα του, με αυτά τα κουμπάκια ...

Σε ρώτησα, επειδή ο κλασσικός ήχος May, έχει αυτό το χαρακτηριστικό, και ήθελα να δω τι έκανες!

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Νομίζω ότι είναι η κιθάρα του, με αυτά τα κουμπάκια ...

 

Αυτό βρήκα κι εγώ στα interwebs, αλλά επειδή έχω μια ταπεινή Tele, είπα να δω με τα μπλιμπλίκια τι μπορώ να κάνω.

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σε ρώτησα, επειδή ο κλασσικός ήχος May, έχει αυτό το χαρακτηριστικό, και ήθελα να δω τι έκανες!

 

Για plugin είναι πολύ πειστικό. 

 

Ξανακούγοντας τα 2 isolated μπορώ να πω ότι το tape delay δε χρειάζεται, αλλά είμαι εθισμένος. 😄

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουπερ και παιξιμο και ηχος.

Μαρεσε που καθυστερησες να πατησεις την τελευταια νοτα στη φραση στο  0,23 για να πεσει πανω στο downbeat (ενω στο οριτζιναλ ειναι προηγηση)

 

Θα μπορουσες να φερεις τον ηχο να ειναι πιο ... mono και με λιγοτερο βαθος για να γινεται καλυτερο focus

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου