Προς το περιεχόμενο

Ceramic ή Αlnico?


Tele shootout  

10 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Aκούστε τα ηχητικά δείγματα και με βάση αυτά, διαλέξτε αυτό που σας αρέσει περισσότερο. Kαι οι δύο κιθάρες είναι Τele. H μία φοράει κεραμικούς, η άλλη φοράει alnico.Η μία είναι Harley Benton, η άλλη Mex Std. Η ρύθμιση στον ενισχυτή είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Όποιος το επιθυμεί, κάνει και μαντεψιά.

    • Tele No1
      4
    • Tele No2
      6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

clean 1, Record 1.mp3

clean 2, Record 5.mp3

drive 1, Record 4.mp3

drive 2, Record 6.mp3

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη ειναι με alnico, και μαλιστα σχετικα hot οπως τους ακουω.

Η δευτερη ειναι με κεραμικους.

 

Απ' οτι καταλαβα, διασκεδασες περισσοτερο με τη δευτερη. Ταιριαζει περισσοτερο στον ενισχυτη. Η πρωτη ηταν καπως αψυχη καθως της λειπουν χαμηλομεσαια (ηθελε αλλη ρυθμιση).

 

Απο τα δυο κλιπ προτιμω το 2ο, αν και δεν μου αρεσουν καθολου οι μαγνητες.

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δίκαιο όταν η ένταση των κλιπ είναι διαφορετική.

Το αυτί αγαπάει την μεγαλύτερη ένταση, και εκτός του eq, δεν είναι εύκολο να διακρίνει κάποιος διαφορές που άπτονται της ακουστικής ικανότητας νυχτερίδας.

 

Πάντως εμένα καμία δεν μου άρεσε, μάλλον έχουν πάνω χορδές λιγότερο από έναν χρόνο.

Κρίμα ....

  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειναι δικαιο πρεπει να ειναι στην ιδια ενταση, και στη βελτιστη ρυθμιση για καθε κιθαρα ξεχωριστα. Ετσι μπορουμε να κρινουμε τον καθε μαγνητη βασισμενοι στο 100% της αποδοσης του.

 

Βεβαια, η απαντηση μου πιθανον να μην αλλαζε, και να μου αρεσε και παλι το Νο 2.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, otto## said:

Στα καθαρά μου άρεσε η 2η. Στα crunch η πρώτη. 

 

Η δεύτερη είναι η fender.

 

+1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, gkourmoul1 said:

στη βελτιστη ρυθμιση για καθε κιθαρα ξεχωριστα.

 

Εδώ δεν συμφωνώ.

Με αυτό τον τρόπο θα δούμε απλώς τα θετικά και αρνητικά κάθε μαγνήτη στο δικό του περιβάλλον.

Και το λέω αυτό, γιατί για μένα δεν είναι δίκαιο να παίζει ο καθένας στο δικό του γήπεδο, και να κρίνεται η πρόκριση στην διαφορά τερμάτων.

Το θέμα είναι να παίξουν και οι δυο σε ουδέτερο γήπεδο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδετερο γηπεδο ειναι ενας ενισχυτης με ενα vol και ενα tone. Οχι ενας ενισχυτης που για να τον ρυθμισεις να ακουγεται ωραια πρεπει να τον δοκιμαζεις 2 ωρες, ειδικα με πριματους μαγνητες.  Οι κεραμικοι, οι οποιοι εχουν ανυπαρκτα πριμα, αιθανονται εντος εδρας με τον ενισχυτη της δοκιμης. Αρα, δικαιο θεωρω οτι ειναι να δοκιμαζεις την καθε κιθαρα οπως θα τη ρυθμιζες για να ευχαριστηθεις ηχο, και απλα στο τελος θα επελεξεις ποια σε ευχαριστησε περισσοτερο.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, gkourmoul1 said:

1. Οχι ενας ενισχυτης που για να τον ρυθμισεις να ακουγεται ωραια πρεπει να τον δοκιμαζεις 2 ωρες, ειδικα με πριματους μαγνητες. 

 

2. Οι κεραμικοι, οι οποιοι εχουν ανυπαρκτα πριμα,

 

1. Γιώργο συμφωνώ βέβαια.

 

2. Εδώ διαφωνώ. Οι κεραμικοί, έχουν πιο κομπρεσαρισμένο ήχο με λιγότερες άκρες.

Το eq είναι κάτι άλλο. Συνήθως έχουν έμφαση σε μεσαία αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

Θεωρώ (και φυσικά μπορεί να κάνω λάθος) ότι είναι πιο μαζεμένοι συχνοτικά, και με διστόρσιο ακούγονται για κάποιους ίσως και καλύτερα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψήφισα γιατί προτιμώ τον bridge της πρώτης και τον neck της δεύτερης. 

 

Ο bridge της δεύτερης πάντως ακούγεται σχεδόν σα διπλός και "χαλάει" και τη μεσαία θέση. Προσωπικά, και πάντα με κριτήριο όσο το δυνατό κλασσικό τέλε ήχο, θα τον κατέβαζα αρκετά.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου