Προς το περιεχόμενο

τροφοδοτικο πεταλιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαι μαλλον οριακα.

Τα δυο 12αρια τρώνε ηδη τουλάχιστον 13.2 watt απο τα 18 και το ενα λέει οτι θελει 600mA.

Γενικα πετάλια με λαμπα θελουν ρευμα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, κωνσταντινος2 είπε

Πώς το εννοείς ότι δεν σου γεμίζει το μάτι;

 

To βλέπω λίγο ενεργοβορο

59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το ενα λέει οτι θελει 600mA

 

Εδώ είμαστε (αν ισχύει).

 

Edit: ισχύει... έχεις ξεπεράσει τις δυνατότητές του τροφοδοτικού

 

59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δυο 12αρια τρώνε ηδη τουλάχιστον 13.2 watt απο τα 18 και το ενα

 

Κάθε έξοδος προσφέρει μέχρι 18 volt στα 500mA η συνολική δυνατότητα του τροφοδοτικού είναι 2000 mA

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο

λέει ξεκάθαρα

Note: the total output load may not exceed 18W

Included cables:

Αρα με 9 volt έχεις συνολικά 2000 mA.

18=2X9

Αρα σηκώνει 2 φορές 1000mA με 9 volt.

Εχουμε το ένα 12Χ0.5=6 watt

To άλλο 12Χ0.6=7.2 watt.

Περισσεύουν για τις άλλες εξόδους οριακά 4.8 watt.

 

εξ άλλου στο κουτί του το ρεύμα που παίρνει το ίδιο το τροφοδοτικό είναι 12Χ2=24, λογικό καθώς κάποιο ποσοστό θα πάει σε θερμότητα και σίγουρα πρέπει να παίρνει παραπάνω από όσο δίνει. 

Εχει 3 των 9 των 300 και 2 max 18 των 500.

Αυτό είναι 3 Χ 9 Χ0.3= 3Χ2.7=8.1

και 2Χ18Χ0.5=2Χ9= 18

18+8.1=26.1

Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Ειναι πολύ αισιόδοξα.

Από 24 δεν μπορείς να πάρεις 26.1 Αλλωστε λενε μαξ 18 που είναι λογικό.

Δεν ξέρω ποσο τραβάει το κουρδιστήρι, το άλλο τραβάει ψίχουλα, αλλά εγώ ένα πετάλι με 12αχ7 που έχω έχει τροφοδοτικό 9 στα 1300mA. Γενικά οι λάμπες θέλουν ρευματάκια.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα συνολικά 2000ma,χρησιμοποιώ  μόνο τα  1200,δεν νομίζω να είναι θέμα τα 600ma του mark bass,γιατί δοκίμασα  το κουρδιστήρι μόνο του αλλά δεν δούλεψε.

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

το ενα λέει οτι θελει 600mA.

Ρε παιδιά νομίζω αυτό είναι. Το είπε και ο Superfunk.

Μόνο ο κομπρέσσορας σου θέλει 12V και minimum 600mA (από το site του κατασκευαστή), οπότε ναι μεν είσαι ok στα volt από τις 2 εξόδους, αλλά καμία από αυτές, μόνη της δεν μπορεί να σου δώσει 600mA, αλλά max 500. Οπότε έχεις ξεπεράσει τα όρια του συγκεκριμένου τροφοδοτικού.

Επίσης το lebass θέλει 500mA, όσα ακριβώς δίνει max η έξοδος που μπορεί να δώσει 12V, οπότε είσαι ακριβώς στο όριο. 

To polytune θέλει 9V και 100mA οπότε είσαι ok όπου και να το συνδέσεις αρκεί να παίρνει 9V.

Τελικό συμπέρασμα μου, τα πετάλια σου στο σύνολο μπορεί να μην καταναλώνουν όσα mA μπορεί να δώσει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό, αλλά μεμονομένα ξεπερνάς τα όρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Νίκο

λέει ξεκάθαρα

 

Ως φανατικός οπαδός των facts,των αριθμών και των τεκμηριωμένων στοιχείων δεν μπορώ παρά να υποκλιθω 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dimsonic είπε

Νίκο

λέει ξεκάθαρα

Note: the total output load may not exceed 18W

Included cables:

Αρα με 9 volt έχεις συνολικά 2000 mA.

18=2X9

Αρα σηκώνει 2 φορές 1000mA με 9 volt.

Εχουμε το ένα 12Χ0.5=6 watt

To άλλο 12Χ0.6=7.2 watt.

Περισσεύουν για τις άλλες εξόδους οριακά 4.8 watt.

 

εξ άλλου στο κουτί του το ρεύμα που παίρνει το ίδιο το τροφοδοτικό είναι 12Χ2=24, λογικό καθώς κάποιο ποσοστό θα πάει σε θερμότητα και σίγουρα πρέπει να παίρνει παραπάνω από όσο δίνει. 

Εχει 3 των 9 των 300 και 2 max 18 των 500.

Αυτό είναι 3 Χ 9 Χ0.3= 3Χ2.7=8.1

και 2Χ18Χ0.5=2Χ9= 18

18+8.1=26.1

Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Ειναι πολύ αισιόδοξα.

Από 24 δεν μπορείς να πάρεις 26.1 Αλλωστε λενε μαξ 18 που είναι λογικό.

Δεν ξέρω ποσο τραβάει το κουρδιστήρι, το άλλο τραβάει ψίχουλα, αλλά εγώ ένα πετάλι με 12αχ7 που έχω έχει τροφοδοτικό 9 στα 1300mA. Γενικά οι λάμπες θέλουν ρευματάκια.

απιστευτη αναλυση ευχαριστω πολυ,παρ ολα αυτα ο κατασκευαστης γραφει,

  • Connections Output 1 - 3: 9 V DC @ max. 300 mA (individually isolated)
  • Connections Output 4 - 5: 9/12 / 18V DC @ max.500mA (individually isolated)9/12/18.
  • δηλαδη 2 εισοδους συνολο 1000 και 3 με 300Ma,1900Μa συνολο,χονρικα 2000,αρα απο αυτα τα λιγα που καταλαβα ειναι στην ουσια κατασκευαστικο λαθος,μπορει να δουλεψει στα 500Ma αλλα μονο στα 9V,οπως ειπα και πιο πανω με καποια ρυθμιση πισω στα volts δουλευει αλλα ζεστενεται πολυ,δεν ξερω αν εκει που ζεστενεται ξεπερναει τα ορια και καποια στιγμη θα καει,επισης ανεφερα οτι εβαλα μονο το κουρδηστηρι και δεν δουλεψε,ισως τελικα ο κομπερεσορας να ειναι η αιτια απαιτει 600ma.
Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους.

Αν μια μονάδα θέλει 600 και το τροφοδοτικό δίνει έως 500, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα παίξει, δηλαδή θα υπάρξει σιωπή. Το άμεσο θα είναι να ακούγεται βόμβος έντονος, στη συνέχεια υπερθέρμανση και αν επιμένουμε αργότερα κάτι μπορεί να χαλάσει ανεπανόρθωτα. Εκτός βέβαια αν είναι τοσο καλά σχεδιασμένο και έχει ακριβώς οριακά τα εξαρτήματα για 500 και κάποια ασφάλεια ώστε να διακόπτει πάνω από τα 500.

 

Τώρα, κατα τα άλλα. Για όλα τα σχετικά θέματα με τροφοδοσίες που αφορούν γενικότερα όλα τα μέλη του νοιζ, υπάρχει ο γνωστός και αυστηρός κανόνας του Ωμ. Αυτός λέει για την περίπτωση της ισχύος ότι W=V.I Δηλαδή η ισχύς είναι το γινόμενο της τάσης και της εμπέδησης (impedance) αυτό που λεμε συνήθως ρεύμα ή ένταση ρεύματος. Και οι μονάδες είναι οι απλές που ξέρουμε Watt, volt, ampere.

Τώρα το συγκεκριμένο λεει ότι δίνει 3 εξόδους των 9 με μέγιστο 300ma (λέει πιό κάνει individually isolated, αλλά έχω υποψία ότι δεν είναι individually capable για 300....δική μου υποψία). Ας πάμε παρακάτω.

Εχουμε 9voltΧ0.3Α= 2.7W.

Αρα με 3 τέτοιες πάμε σε 2.7Χ3=8.1 Α

Τώρα αυτό που αφήνει στη θολούρα παρακάτω είναι ότι σε 3 εναλλακτικές τάσεις (9, 12, 18) σου δίνει δυο εξόδους των 500mA.

Αν είναι 2Χ9Χ0.5=2Χ4.5=9W

Αν είναι 2Χ12Χ0.5=2Χ6=12W

Αν είναι 2Χ18Χ0.5=2Χ9=18W ! (δηλαδή αν βαλεις 2 18άρια τέτοια τελείωσε το τροφοδοτικό, έφτασε στο αμήν) . Διότι παρακάτω λέει ότι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει είναι 18W. Και το ίδιο το τροφοδοτικό τροφοδοτείται από μετασχηματιστή 12Χ2Α=24W. Δηλαδή αφήνει για τον εαυτό του και χαλαρή λειτουργία 6W.

Βλέπω συνεπώς θέμα να μπορεί να υποστηρίξει πλήρως όλες τις εξόδους και αποκρύπτει το γεγονός ότι κάποιες δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται. Το λέει δηλαδή συγκαλυμμένα με το max ισχύς 18W.

 

Τι γίνεται τώρα στις εξόδους. Αν τις φουλάρουμε όλες έχουμε 8.1 + 18 = 26.1 Βλέπουμε δηλαδή ότι αφ ενός είναι ξεπερνάμε το 24 της εισόδου και καλώς κάνει και σου λέει ώπα μέχρι 18 θα ζητήσεις, αλλά στην περίπτωση αυτή θα έπρεπε πχ να μείνεις με απαιτήσεις 9 ή 12 και ποτέ 18 volt από τις ισχυρές εξόδους ή να περιορίσεις ανάλογα εξόδους.

 

Στα τροφοδοτικά τα πράγματα είναι πολύ απλά. Ό,τι μπαίνει βγαίνει, με κάτι να χάνεται στο δρόμο και όσο πιο πολύ περιθώριο έχεις τόσο πιό άνετα και πιό καθαρά θα παίξουν οι συσκευές.

 

Τα δυο δικά σου γαϊδούρια πετάλια θέλουν ξεκάθαρα 13και βατ. Και επαναλαμβάνω ότι οι λάμπες και τα ψηφιακά που έχουν πάνω μεγάλους επεξεργαστές 24 ή 32 μπιτ τραβάνε πολλή ισχύ. Δεν ξέρω αν έχεις το μανίσιο των πεταλιών να δοκιμάσεις. Αλλά θα έψαχνα (εάν μπορούσες να επιστρέψεις πίσω αυτό) γιά κάτι με σίγουρα μεγαλύτερη αρχική συνολική ισχύ και μεγαλύτερη με αέρα για κάθε πετάλι για κάθε έξοδο. Πχ λέει το πετάλι σου 600 με 12 θα κοίταζα σίγουρα για 1000άρι. Αυτά με έχει διδάξει η εμπειρία μου στα ηλεκτρονικά.

 

 

 

(έκανα κάτι διορθώσεις στις πράξεις ! σόρρυ...ξαναδιαβάστε προσεκτικά)

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου