Προς το περιεχόμενο

Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συνεχισω με αγορα gibson lp custom του 86...πουλημα....gibson lp custom 2012...πουλημα....

Τι δν πηγε καλα?το βαρος το βαρος το βαρος....η σολ ξεκουρδιζει...ναι λοιπον στα 3500 ευρω η σολ ξεκουρδιζει....ναι κανω bend με 10αρες πολυ bend...και ξεκουρδιζει

Ομορφη να τη βλεπεις,στοιβαρη ακουμπαει πανω σου και καθε νοτα ταραζει τα σωθικα σου πραγματικα νομιζεις οτι ειναι προεκταση του σωματος σου φοβερο vibration....καλο sustain....προσωπικα ομως δυσκολη κιθαρα για μενα δοκιμασα 5 φορες με gibson.  Δυο sg  3 lp δεν γινεται γαμος λογω βαρους .και πανω απ ολα μου εδιναν παντα την εντυπωση οτι ειναι υπερβολικα fragile οργανα.(οταν εχεις συνηθισει να βαζεις στοιβα στο δωματιο χυμα τις στρατ σου και να τις μεταφερεις στο αυτοκινητο χωρις θηκη και να παιζουν οπως τις αφησες ειναι ενα point)

Και προσωπικα οπως ουρλιαζει ο single coil και ο p90 δν υπαρχει)

 

Οποτε μια epiphone θα την κανει σωστα τη δουλιτσα no probl

Επεξεργασμένο από treloagori
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, treloagori είπε

ναι λοιπον στα 3500 ευρω η σολ ξεκουρδιζει...

 

Δύο λεπτά δουλειά στο nut δηλ. 

 

Δεν υπάρχουν "κιθάρες που ξεκουρδιζουν" .

 

Υπάρχουν:

 

1.Κιθαρες με όχι τέλεια κομμένο nut (η συντριπτική πλειοψηφία όλων των κιθαρωνΕ στα μαγαζιά σε όλα τα εύρη τιμών)

2.Κιθαρες με λάθος πέρασμα χορδών

3.Κιθαρες που έχουν και το 1 και το 2.

 

Τωρα Les Paul Custom και.... ελαφριά είναι σαν να ψάχνεις αδύνατη γυναίκα από τα νησιά Σαμόα 🙂

 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικά αυστηρός  🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι είχα βρει το holy grail των overdrive-distortion pedals με το Radial Tonebone Plexitube (δεν θυμάμαι πόσο έκανε, κοντά στο 300άρι?) αλλά μετά από ένα μήνα (live) χρήσης τα 'φτυσαν τα footswitches με αποτέλεσμα να το γυρίσω πίσω (εντός εγγύησης) και να μουν στείλουν ολοκαίνουργιο.

 

Και το καινούργιο μετά από λίγο, τα ίδια μου έκανε. Και φυσικά και άλλοι γνωστοί μου που είχαν αυτό το πετάλι είχαν το ίδιο πρόβλημα αργά ή γρήγορα. Και στα forums του εξωτερικού το ίδιο πρόβλημα είχαν όλοι σε αυτή την σειρά πεταλιών.

 

Και είναι κρίμα γιατί έχουν ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό ήχο τα Radial, αλλά δυστυχώς, είναι και εξαιρετικά σκουπίδια σε ότι αφορά την χρήση-αντοχή (και ας θεωρείται top εταιρεία).

 

Είχα πάρει και ένα Carl Martin Plexitone για backup, το οποίο παρότι λειτουργικότατο, δεν μου έκανε ο ήχος του.

 

Τελικά βρήκα την υγειά μου με ένα ταπεινό blackstar LT distortion των 60-70 ευρώ.

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν ψαχνεις plexi ηχο, δοκιμασε το sl drive. Δεν παιζεται....

 

Σε ευχαριστώ George, γκούγκλαρα λίγο το πετάλι, εξαιρετικό φαίνεται αλλά δεν ψάχνομαι άλλο με Dist πετάλια πλέον.

 

Eξάλλου δεν ψάχνω και τόσο Plexi ήχο, αλλά κάτι σε πιο μοντέρνο Marshall (το Carl Marin Plexitone είχε όντως Plexi ήχο, το Plexitube είναι πιο κοντά στα μέτρα μου, έχει πιο μοντέρνο british ήχο, κακώς το ονομάζουν ''Plexitube'').

 

Εν τω μεταξύ πήρα και το MV Clean που λέγαμε σε άλλο thread, και αυτό χαλασμένο μου ήρθε και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος  που είναι ηλεκτρονικός μου το επιδιόρθωσε, και τώρα που έβαλα λίγο να το δω δεν είμαι 100% σίγουρος ότι επιδιορθώθηκε πλήρως εν τέλει...

γιατί σε μένα όλα τα στραβά ρε γμτ.... έχω πολύ τρέξιμο και δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με μ@λακιες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δύο λεπτά δουλειά στο nut δηλ. 

 

Δεν υπάρχουν "κιθάρες που ξεκουρδιζουν" .

 

Υπάρχουν:

 

1.Κιθαρες με όχι τέλεια κομμένο nut (η συντριπτική πλειοψηφία όλων των κιθαρωνΕ στα μαγαζιά σε όλα τα εύρη τιμών)

2.Κιθαρες με λάθος πέρασμα χορδών

3.Κιθαρες που έχουν και το 1 και το 2.

 

Τωρα Les Paul Custom και.... ελαφριά είναι σαν να ψάχνεις αδύνατη γυναίκα από τα νησιά Σαμόα 🙂

 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικά αυστηρός  🙂

 

 

Αγαπητε φιλε Superfunk δεν το δεχομαι σε καμμια περιπτωση σ αυτα τα χρηματα ειτε απο την εταιρια ειτε απο το καταστημα .ολα σ αυτα τα χρηματα πρεπει να ειναι τελειοποιημενα.θα πω για παραδειγμα οτι οι music man ερχονται καρασεταρισμενες δεν επιτρεπεται η gibson ωντας πιο παλια εταιρια κ μεγσλυτερη να μην ξεπερνα τους ανταγωνιστες της.εννοειται σ αυτα τα λεφτα δεν θα παω ουτε nut να φτιαχνω ουτε γεφυρες ουτε ν αλλαζω ηλεκτρικα κλπ...δεν εχω και πολυ αδικο θεωρω τωρα αν ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια οπως λες εγω το βαζω στα αρνητικα των εταιριων που μπορει να αναφερεσαι.

Φιλικα παντα προσωπικη αποψη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Lord_Goumis said:

 

Σε ευχαριστώ George, γκούγκλαρα λίγο το πετάλι, εξαιρετικό φαίνεται αλλά δεν ψάχνομαι άλλο με Dist πετάλια πλέον.

 

Eξάλλου δεν ψάχνω και τόσο Plexi ήχο, αλλά κάτι σε πιο μοντέρνο Marshall (το Carl Marin Plexitone είχε όντως Plexi ήχο, το Plexitube είναι πιο κοντά στα μέτρα μου, έχει πιο μοντέρνο british ήχο, κακώς το ονομάζουν ''Plexitube'').

 

Εν τω μεταξύ πήρα και το MV Clean που λέγαμε σε άλλο thread, και αυτό χαλασμένο μου ήρθε και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος  που είναι ηλεκτρονικός μου το επιδιόρθωσε, και τώρα που έβαλα λίγο να το δω δεν είμαι 100% σίγουρος ότι επιδιορθώθηκε πλήρως εν τέλει...

γιατί σε μένα όλα τα στραβά ρε γμτ.... έχω πολύ τρέξιμο και δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με μ@λακιες...

 

 

Ατυχια, οντως. Αλλα γιατι δεχτηκες να του βαλει χερι και δεν το γυρισες απευθειας πισω για αντικατασταση ή επιστροφη χρηματων?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα...

 

προσωπικες εμπειρίες:

 

Η χειρότερη φόλα που είχα ποτε ήταν η EJ Fender strat. Καλη ποιότητα, καλο κουρδισμα, μάπα ήχος.

 

Η έκπληξη είναι μια yamaha του 80ευρου. Με νέα κλειδια είναι 100 φορες καλύτερη απο την Ej.

 

Επίσης φοβερη κιθαρα φίλου μια squier japan strat, την είχε παρει 400 ευρω και κελαηδάει.

 

Suhr Scott Henderson: Πολύ σκαστή αλλα λίγο "ψυχρή". Προτιμώ τη yamaha και τη Japan. 

 

Prs custom 22 εκπληκτική κιθάρα αξιζει κάθε ευρω.

 

Epi sg g400 pro και αμερικανικη Sg standard: Η epi ειχε καλύτερο ήχο στη γεφυρα. Η Gibson καλυτερο στο neck και απείρως καλύτερο playability.

 

Gibson les paul standard, δεν κουρδισε ποτε η G και απο ήχο δεν ήταν κατι εξαιρετικο. Η ibanez artist που είχα ειχε εκατο φορες καλυτερο ηχο, αλλα παλι ειχε θέματα με το κούρδισμα.

 

Tele αμερικάνικη και 2 squier cv που είχα, η μια cv ειναι πολύ πιο "ζωντανη" από την αμερικανικη, η αλλη cv ψοφίμι τελείως.

 

Προσωπικό συμπερασμα: Ολα μπορει να είναι απο σουπερ έως φόλες. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Ωραίο θέμα...

 

προσωπικες εμπειρίες:

 

Η χειρότερη φόλα που είχα ποτε ήταν η EJ Fender strat. Καλη ποιότητα, καλο κουρδισμα, μάπα ήχος.

 

Η έκπληξη είναι μια yamaha του 80ευρου. Με νέα κλειδια είναι 100 φορες καλύτερη απο την Ej.

 

Επίσης φοβερη κιθαρα φίλου μια squier japan strat, την είχε παρει 400 ευρω και κελαηδάει.

 

Suhr Scott Henderson: Πολύ σκαστή αλλα λίγο "ψυχρή". Προτιμώ τη yamaha και τη Japan. 

 

Prs custom 22 εκπληκτική κιθάρα αξιζει κάθε ευρω.

 

Epi sg g400 pro και αμερικανικη Sg standard: Η epi ειχε καλύτερο ήχο στη γεφυρα. Η Gibson καλυτερο στο neck και απείρως καλύτερο playability.

 

Gibson les paul standard, δεν κουρδισε ποτε η G και απο ήχο δεν ήταν κατι εξαιρετικο. Η ibanez artist που είχα ειχε εκατο φορες καλυτερο ηχο, αλλα παλι ειχε θέματα με το κούρδισμα.

 

Tele αμερικάνικη και 2 squier cv που είχα, η μια cv ειναι πολύ πιο "ζωντανη" από την αμερικανικη, η αλλη cv ψοφίμι τελείως.

 

Προσωπικό συμπερασμα: Ολα μπορει να είναι απο σουπερ έως φόλες. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Ακριβως φιλε μου γι αυτο ηθελα καθε φορα που καποιον τον πιανει gas να εχει αυτο το θεμα να τον φερνει λιγο στην πραγματικοτητα και να το ξανασκεφτεται.επισης εχεις δικιο ολα μπορει ν ειναι και φολα το προβλημα στην ελλαδα δεν βρισκεις δυστυχως να δοκιμασεις οργανα που θα ηθελες.οποτε απ το να πας τυφλα καλυτερα παρε κατι εστω κ λιγο διαφορετικο η υποδυεστερο απ αυτο που ηθελες σλλα τουλαχιστον θα εισαι σιγουρος οτι σου κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, panorios said:

Πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης, κάποια όργανα μπορεί να είναι ακριβά και να σου αλλάξουν την παναγία, αλλά σε γενικές γραμμές ένα καλό όργανο, φροντισμένο, θα κοστίζει. Ίσως όχι πεντοχίλιαρα αλλά σίγουρα δεν θα πάρεις το καλύτερο με 300 ευρώ.

Η classic vibe που έχω μου ζήτησε νατ και τζάκ στα 2 χρόνια χωρίς πολύ παίξιμο και τα τάστα έχουν τα σημάδια τους. Ο ήχος είναι σούπερ και το playability παραμένει αλλά όταν αρχίζουν τα σημάδια φθοράς χάνεις το κέφι σου.

Από την άλλη η Vigier μετά από 20 χρόνια και 10.000 ώρες στα χέρια μου, το μόνο που μου ζήτησε ήταν ένα γυαλοχαρτάρισμα στην σολ στο νατ. Τίποτε άλλο.

 

Με ένα όργανο που του έχεις αλλάξει τον αδόξαστο σε κόψε, ράψε για να το φέρεις σε λογαριασμό δε νιώθεις το ίδιο σίγουρος, τουλάχιστον εγώ. Κάπου κλονίζεται η εμπιστοσύνη σου. 

 

 

 

οκ αλλά με 20 ευρώ μπορεις να έχεις θεϊκο νατ και με καμια 10 θεϊκό τζακ για πολλά πολλά χρόνια παιξίματος. Οσον αφορα τα τάστα αν είναι νικελίου κάποτε θα συμβεί. Παίξε ομοιόμορφα στην ταστιέρα και με μπεντς παντού και δεν θα χρειαστείς ποτέ leveling χεχεχε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Απομυθοποίηση ακριβού εξοπλισμού

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου