Προς το περιεχόμενο

Απίστευτο! Για πρώτη φορά από το 1986 oι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν αυτές των CD στις ΗΠΑ!


John Tzinieris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 minutes ago, John Tzinieris said:

Αυτό πήγα να γράψω πριν. Η κλασική μουσική ακούγεται ΤΈΛΕΙΑ στο CD.

Μάλλον έχει σχέση με τη δυναμική περιοχή (πολύ σιγά-πολύ δυνατά-και στα 2 χρειάζεσαι τέλεια απόδοση ήχου).

 

Εγω πάντως τώρα που ακουω Shostakovich String Quartet No. 4 in D, Op. 83  απο μια Sony US-S100 στο Aiwa AD-1500 (με τα VU-meters να χωρεύουν σε αυτές  τις δυναμικές που λες).....μια χαρα μου ακούγεται. 😛 

Που να εγραφα και σε καμια Sony metal master .......με κεραμικο περίβλημα, αλλα αυτες τις κρατάω σφραγισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το Manual του θείου,που μετά την ημ.γέννησης,βάρος,ύψος και λοιπά αναγράφει κάπου στο τέλος "αναλογικός δέκτης".Η συγκεκριμένη ιδιότητα υπάρχει σε όλα τα πλάσματα που περιφέρονται σε αυτον τον πλανητη γιατί ο δέκτης,το ακουστικό κέντρο και ο κεντρικός επεξεργαστής που θα αναλύσει την πληροφορία είναι φτιαγμένα απο το εργοστάσιο για λήψη αναλογικού σήματος,μιας και ΜΟΝΟ αύτο μπορεί να αναπαραχθεί απο αυτά,καθώς και απο την ιδία την φύση.Η γλώσσα μηχανής,ήταν,είναι και θα είναι ΠΑΝΤΑ αφύσικη προς τον άνθρωπο,οι εταιρίες το γνωρίζουν καλά,απλα για λόγους κόστους και κέρδους αποφάσισαν την εφαρμογή της.Η Ψευδοακουστική που ασχολειτε με την υποκειμενικοτητα της ακουστικης αντίληψης,αναφέρει τον όρο"υποκειμενικότητα" γιατί το ανθρώπινο κέντρο απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει,όπως το δακτυλικό αποτύπωμα,η γεύση και άλλα και όχι γιατί η πηγή είναι υποκειμενική,οπως διάβασα λανθασμένα σε ένα άλλο post.

 

Οταν το αυτί,που μόνο τυχαία δεν είναι κατασκευασμένο έτσι,λαμβάνει τον ήχο απο έναν βιολάτορα που παίζει ακριβώς πάνω απο το τραπέζι που απολαμβάνεις ενα καλό κρασί,(ενώ με το άλλο χέρι χαιδεύεις το πόδι τις κυρίας δίπλα σου),το μεταφέρει στο κέντρο επεξεργασίας(εγκέφαλο),γίνετε η απαραίτητη αποκωδικοποίηση και παράγεται το ανάλογο συναίσθημα(ορμόνες).

 

Πάμε στο ψηφιακό τώρα.

 

Πανω απο το τραπέζι ειναι ο Darth Vader και κρατά μια ψηφιακή ασκομαντούρα,ρωτάει"να παιξώ κάτι",του λες παίξε.

Γυρνάς κοιτάς το παράθυρο,τα αυτιά σου μοιάζουν σαν του σπόκ απο το σταρ τρεκ,δεν μαμιέται λες,μια χαρα είμαι και έτσι.Το σήμα που θα λάβεις θα προσπαθεί να μεταφερθεί απο το ακουστικό κέντρο με μεγαλύτερη δυσκολία,ενώ το κέντρο επεξεργασίας θα προσπαθεί να αποκωδικοποιήση μια πληροφορία που θεωρεί αφύσικη και όλη η διαδικασία θα περιοριστεί σε αυτά τα 2 στάδια.

 

Με λίγα λογια,όσο και μεγάλη να είναι η ανάλυση του,το ακουστικό σου κέντρο και ο ανθρώπινος εγκέφαλος ειναι φτιαγμένα για να μεταφέρουν και να επεξεργάζονται αναλογικά σήματα.Με το ψηφιακό παραμένεις στα 2 πρώτα στάδια, της λήψης και επεξεργασίας.Γυρνάει το boot συνέχεια και δεν μπουτάρεις ποτέ...και το χειρότερο...το πόδι που χαιδεύεις είναι της κυρίας απο το διπλανό τραπέζι,που συνοδεύετε.

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω πάντως τώρα που ακουω Shostakovich String Quartet No. 4 in D, Op. 83  απο μια Sony US-S100 στο Aiwa AD-1500 (με τα VU-meters να χωρεύουν σε αυτές  τις δυναμικές που λες).....μια χαρα μου ακούγεται. 😛 

Που να εγραφα και σε καμια Sony metal master .......με κεραμικο περίβλημα, αλλα αυτες τις κρατάω σφραγισμένες.

 

Πάντως όσες κασέτες (αγορασμένες) έχω ακούγονται πολύ πιο "θολές" από τα αντίστοιχο CD - στην κλασική μουσική η διαφορά είναι ίσως ακόμη μεγαλύτερη.. Προσοχή: δε σημαίνει ότι δεν μου άρεσαν οι κασέτες όταν τις άκουγα.. Το μυαλό μας προσαρμόζεται στο περιεχόμενο και απολαμβάνει τη μουσική έτσι κι αλλιώς.. Πάντως οι κασέτες που άκουγα την τελευταία εποχή περισσότερο ήταν γραμμένες από ραδιόφωνο και CD-player.. 🙂 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

χρειάζεσαι τέλεια απόδοση ήχου).

 

Σε όλες τις μουσικές χρειάζεσαι τελεια απόδοση ήχου.

Για αυτό βγήκε και το ντιΓκιταλ για να μεταφέρεται στην ηχογράφηση ότι θα άκουγε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ το ανθρώπινο αυτί αν ήταν μπροστά στην ορχήστρα η την ροκ μπάντα.

Το analogue ειναι  μη πιστό και ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ.

Σα να βαΝεις ΚΈΤΣΑΠ στο Kobe beef ένα πράμα 🙂

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πάντως με τα περί διαδικασίας:

- Το διαδίκτυο το απόλαυσα περισσότερο στη ζωή μου όταν είχα PSTN και πήγαινε με KB/sec. Τώρα που πηγαίνει 100 φορές πιο γρήγορα το έχω βαρεθεί..

- Τα παιχνίδια στον Η/Υ που μου άρεσαν περισσότερο είναι εδώ και 15 χρόνια τεχνολογικά ξεπερασμένα. Ξεκίνησα με Oric Atmos τη δεκαετία 80.

- Τις πιο απολαυστικές ακροάσεις μουσικής τις έχω κάνει από Sony Walkman. Τα CD που έχω αγοράσει δεν τα έχω ακούσει και πάρα πολύ (χρόνος υπήρχε).

... και πάει λέγοντας ...

 

ΥΓ Η ακρίβεια της κυματομορφής που χρειάζεται έχει κάποια χαλαρή σχέση με το είδος της μουσικής.. Αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό βέβαια.. Ηλεκτρονική ποπ άκουγα από κασέτα και γούσταρα. Κλασική από κασέτα - όταν ξέρεις τον ήχο του CD - πολύ δυσκολότερα..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, John Tzinieris said:

 

Πάντως όσες κασέτες (αγορασμένες) έχω ακούγονται πολύ πιο "θολές" από τα αντίστοιχο CD - στην κλασική μουσική η διαφορά είναι ίσως ακόμη μεγαλύτερη.. Προσοχή: δε σημαίνει ότι δεν μου άρεσαν οι κασέτες όταν τις άκουγα.. Το μυαλό μας προσαρμόζεται στο περιεχόμενο και απολαμβάνει τη μουσική έτσι κι αλλιώς.. Πάντως οι κασέτες που άκουγα την τελευταία εποχή περισσότερο ήταν γραμμένες από ραδιόφωνο και CD-player.. 🙂 

Οι κασέτες εταιρίας και σαν υλικό και σαν ηχογράφηση ηταν άθλιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LK said:

Εγω πάντως τώρα που ακουω Shostakovich String Quartet No. 4 in D, Op. 83  απο μια Sony US-S100 στο Aiwa AD-1500 (με τα VU-meters να χωρεύουν σε αυτές  τις δυναμικές που λες).....μια χαρα μου ακούγεται. 😛 

Που να εγραφα και σε καμια Sony metal master .......με κεραμικο περίβλημα, αλλα αυτες τις κρατάω σφραγισμένες.

 

έχω το Aiwa AD-1300 😛

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LK είπε

Οι κασέτες εταιρίας και σαν υλικό και σαν ηχογράφηση ηταν άθλιες. 

 

Είχα γράψει - αρκετές φορές πάνω στα ίδια σημεία της κασέτας! - ποπ τραγούδια από τον Κλικ FM και είχα φτιάξει κάτι σαν προγραμματάκι. Το είχα κάνει με 2-3 κασέτες normal (δεκαετία '90).

Τις είχα λιώσει στο παίξιμο αυτές τις κασέτες γιατί μου άρεσαν πολύ τα συγκεκριμένα τραγούδια!

Ακουγόντουσαν σαν CD; Σίγουρα όχι, αλλά τί πειράζει;

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, John Tzinieris said:

 

Είχα γράψει - αρκετές φορές πάνω στα ίδια σημεία της κασέτας! - ποπ τραγούδια από τον Κλικ FM και είχα φτιάξει κάτι σαν προγραμματάκι. Το είχα κάνει με 2-3 κασέτες normal (δεκαετία '90).

Τις είχα λιώσει στο παίξιμο αυτές τις κασέτες γιατί μου άρεσαν πολύ τα συγκεκριμένα τραγούδια!

Ακουγόντουσαν σαν CD; Σίγουρα όχι, αλλά τί πειράζει;

Αν γράψεις σε καλο deck καλή κασσετα απο cd.....η κασέτα ακούγεται καλλίτερα απο το cd....οσο χαζό και αν σου ακούγεται αυτό.  😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Αν γράψεις σε καλο deck καλή κασσετα απο cd.....η κασέτα ακούγεται καλλίτερα απο το cd....οσο χαζό και αν σου ακούγεται αυτό.  😛

 

C'mon. Με τίποτα!

Εκτός αν το κασετόφωνο είναι σούπερ-αστέρι και το CD από το φθηνό ράφι των Jumbo! 🙂

 

  • Χαχα 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου