Προς το περιεχόμενο

Ebonizing fretboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Δεν θα σκουρύνει με συχνή εφαρμογή lemon oil. 

 

 

+1000

 

Σε αφΤΗΝ πρεπει να εχω βαλει ΤΟΝΟΥΣ  τα τελευταια 10 χρονια που την εχω.....ακομα χλωμο προσωπο ειναι

 

wp_20160507_17_03_22_pro  

 

ειδικα αν την συγκρινω με αΦτην

 

20190419_073439

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω ως παθόν, μιας και κάποια χρόνια πίσω με είχε πιάσει η μανία να κάνω ebonize μια rosewood ταστιέρα και όλοι μου έλεγαν "οχι μην το κάνεις".

 

Μίλησα με τον κ. Κακανιάρη ο οποίος είναι μαστερ στα βαψιματα, μου είχε απαντήσει ότι δεν βάφεται και τον αγνόησα. Μπορείς φυσικά να τον ρωτήσεις και εσύ, ίσως έχει βρει κάποιο τρόπο.

 

Την έβαψα με διάφορους τρόπους, διάβασα ξένα φορουμ και το αποτέλεσμα ήταν να στραβώσει η ταστιέρα. Ναι να στραβώσει και μιλάμε για στράβωμα μετρημένο με όργανα, όχι με το μάτι. Το κόστος της επισκευής ήταν ακραίο, 200-300 ευρώ και αυτό γιατί ήταν με βιδωτό μπράτσο, με κολλητό ανέβαινε και άλλο.

 

Ένας απο τους λόγους που συμβαίνει αυτό είναι γιατί το ξύλο έχει κάποιες φυσικές ιδιότητες, μια απο αυτή είναι η υγρασία του. επίσης έχει ξένα σώματα μέσα του (τα τάστα βρε!) οπότε αν πας να το βάψεις με οτιδήποτε διαταράσσεις αυτή τη φυσική κατάσταση και την ιδιότητα του να ανταλλάσσει υγρασία με την ατμόσφαιρα.

 

πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το περνάς 2 φορές το χρόνο με fretboard conditioner (dunlop 02 κλπ) και σιγά σιγά θα σκουρίνει. προσοχή, όχι πιο συχνά γιατί θα αυξήσεις υπερβολικά την υγρασία του ξύλου.

 

Άλλη λύση είναι να πάρεις μια alpine white studio gold hardware που έχει εβενινη ταστιέρα.

 

κλείνω με ένα τελευταίο σχόλιο το οποίο μπορεί να είναι άστοχο:

Έχεις μπει στη "ζώνη" θέλεις να την αλλάξεις, αν σου πούμε 30 άτομα μη το κάνεις και βρεθεί ένας να σου πει "κάνε το έτσι" θα το κάνεις για να ικανοποιήσεις την κ@υλα σου. Συνηθισμένο, όλοι μας το έχουμε κάνει. προς θεού όμως άκου τις φωνές της λογικής που λένε ότι θα καταστρέψεις το όργανο...

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk, μια χαρά σκούρο φαίνεται το rosewood σου, καμια σχέση με του OP.

12 minutes ago, Miltos23 said:

πρακτικά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το περνάς 2 φορές το χρόνο με fretboard conditioner (dunlop 02 κλπ) και σιγά σιγά θα σκουρίνει. προσοχή, όχι πιο συχνά γιατί θα αυξήσεις υπερβολικά την υγρασία του ξύλου.

 

κλείνω με ένα τελευταίο σχόλιο το οποίο μπορεί να είναι άστοχο:

Έχεις μπει στη "ζώνη" θέλεις να την αλλάξεις, αν σου πούμε 30 άτομα μη το κάνεις και βρεθεί ένας να σου πει "κάνε το έτσι" θα το κάνεις για να ικανοποιήσεις την κ@υλα σου. Συνηθισμένο, όλοι μας το έχουμε κάνει. προς θεού όμως άκου τις φωνές της λογικής που λένε ότι θα καταστρέψεις το όργανο...

+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μίλησα σήμερα με αρκετούς luthier αλλά και με τον Κώστα Κακανιάρη (έχοντας υπόψιν και τις συμβουλές του  @Πνοή και Νύξη), όλοι ήταν πρόθυμοι να μου κάνουν την δουλειά. Οι 2 από τους 5 μου είπαν ότι ναι γίνεται και είναι αποτελεσματικό. Οι άλλοι 3 μου είπαν ότι δεν αξίζει. Σε αυτό που όλοι συμφώνησαν όμως είναι ότι με το χρόνο θα αφήνει μπογιά στα χέρια μετά από ώρες παιξίματος, ότι είναι κάτι που αν γίνει δεν υπάρχει επιστροφή, ότι εάν γίνει αυτή η δουλειά δεν θα επηρεαστούν τα inlays αλλά και ότι δεν έχει μεγάλο κόστος. Δεν νομίζω ότι μπορώ να ρισκάρω μία τέτοια διαδικασία χωρίς να υπάρχει και δυνατότητα επαναφοράς σε ένα τόσο ακριβό και καλό όργανο + την συναισθηματική αξία..(δεν είναι μία απλή Studio). Θα παραγγείλω το Doctor Fret Oil σε πρώτη φάση να δω αν θα στρώσει με 2-3 χρήσεις σε διάστημα ενός χρόνου. Τελευταία φορά ενυδάτωση στην κιθάρα έγινε πριν 3 χρόνια ίσως και παραπάνω. Αν δεν στρώσει και συνεχίζει να με ενοχλεί, θεωρώ πως καλύτερα είναι να την δώσω σε κάποιον που θα την ευχαριστηθεί και να ψάξω για κάτι πιο κοντά σε αυτό που ζητάω. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα επανέλθω μετά την χρήση του Dr Fret Oil.

Επεξεργασμένο από Psychorose25
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ρε συ αυτό έχει 20€ τα 30ml. To snake oil πιο φθηνό είναι. 😁

 

Eε τι να κάνω θα το δοκιμάσω και αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Psychorose25 said:

...Θα παραγγείλω το Doctor Fret Oil σε πρώτη φάση να δω αν θα στρώσει με 2-3 χρήσεις σε διάστημα ενός χρόνου. Τελευταία φορά ενυδάτωση στην κιθάρα έγινε πριν 3 χρόνια ίσως και παραπάνω. Αν δεν στρώσει και συνεχίζει να με ενοχλεί, θεωρώ πως καλύτερα είναι να την δώσω σε κάποιον που θα την ευχαριστηθεί και να ψάξω για κάτι πιο κοντά σε αυτό που ζητάω. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Θα επανέλθω μετά την χρήση του Dr Fret Oil.

 

Έχω ακούσει κάποιες early 90's Studio και μου άρεσαν αρκετά, είχαν όλες όμως έβενο στη ταστιέρα. Σκέψου το πριν τη βάλεις σε αγγελία αν έχεις συναισθηματικό δέσιμο γιατί μπορεί να το μετανιώσεις. Εγώ για τέτοια λεπτομέρεια δε θα έδινα κιθάρα που μου αρέσει. Επίσης σου προτείνω να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο που χρησιμοποιώ και είμαι ικανοποιημένος. Δε λέει ότι σκουραίνει το ξύλο αλλά δε πιστεύω ότι και κάποιο άλλο το κάνει, τουλάχιστον όχι μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Psychorose25 είπε

Eε τι να κάνω θα το δοκιμάσω και αυτό 

Κράτα το 20άρικο να το δώσεις σε κάποιον τεχνικό να σου φρεσκάρει την ταστιέρα με λεπίδα* και απλό lemon ή baby oil. Το μόνο που αναφέρει ο πωλητής ειναι ότι ολα τα άλλα δεν κάνουν δουλειά ενώ το δικό του ειναι φτιαγμένο από ειδικά "ακριβά υλικά που μαζεύει από όλο τον κόσμο". Δεν με έψησε, μυρίζομαι hype.

 

*Αν η ταστιέρα έχει αποχρωματιστεί απο χρόνια έκθεση σε ηλιακό φως, αυτός ειναι ο μόνος τρόπος. Δηλ. να γινει απόξεση της πάνω -ξεθωριασμένης στοιβάδας ξύλου, να αποκαλυφθεί φρέσκο ξύλο και να τονιστεί με την εφαρμογή/εμποτισμό με κάποιο λάδι που δεν πολυμερίζεται, δεν κάνει φιλμ δηλ.

 

Αν όμως ήταν αυτό το χρώμα της εξ' αρχής, δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέραν της βαφής/εμποτισμού.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου