Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζομαι για να δουλέψω με το Boss rc 30;


le2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το θέμα δεν είναι τι θέλεις να συνδέσεις.

Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις.

Πχ θέλω να τραγουδήσω σπίτι μου, τι εξοπλισμό χρειάζομαι?

Θα απαντούσα "και το looper τι το θέλεις?"

Θα μου έλεγες πώς σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις.

 

.... και πάει λέγοντας.

Λοιπόν..... Εγώ αυτό που θέλω το looper είναι για αυτό ακριβώς που κάνει... λούπες. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με το τεχνικό κομμάτι ούτε στο ελάχιστο και θέλω να μπορώ απλώς να λειτουργήσω το μηχανηματάκι... 

5 λεπτά πριν, yameth είπε
  1. δυναμικό μικρόφωνο π.χ. Shure 58
  2. ενισχυτή με ηχείο ή αυτοενισχυόμενο ηχείο

Καλή διασκέδαση.

απλά και κατανοητά! Ευχαριστώ πολύ! ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, le2020 είπε

Λοιπόν..... Εγώ αυτό που θέλω το looper είναι για αυτό ακριβώς που κάνει... λούπες. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με το τεχνικό κομμάτι ούτε στο ελάχιστο και θέλω να μπορώ απλώς να λειτουργήσω το μηχανηματάκι... 

Τις λούπες (φράσεις) θα τις ηχογραφείς εσύ ή θα φορτώσεις έτοιμες μέσω υπολογιστή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εάν πρόκειται κυρίως για φωνή ίσως πρέπει να κοιτάξεις το RC-505.

μμμ.. πολύ ωραίο αλλά δυστυχώς είναι λίγο εκτός budget! Ευχαριστώ πάντως!😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να ρωτήσω γιατί όχι πυκνωτικό?

Διότι τα πυκνωτικά μικρόφωνα δεν προτείνονται για live χρήση με λούπες λόγω του ότι είναι ευαίσθητα. Και όσα απο αυτά είναι για τετοια χρήση, ανήκουν στην ακριβότερη πλευρά στις γκάμες των κατασκευαστών.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Τις λούπες (φράσεις) θα τις ηχογραφείς εσύ ή θα φορτώσεις έτοιμες μέσω υπολογιστή;

οχι εγω... αλλιώς ποιο το νόημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τι χρειάζομαι για να δουλέψω με το Boss rc 30;
14 λεπτά πριν, le2020 είπε

οχι εγω... αλλιώς ποιο το νόημα !

Παίζεις κάποιο όργανο?

Και θα ρωτήσω επίσης τι ακριβώς νομίζεις ότι κάνει το μαραφέτι που θα πάρεις? Ότι πατάς καναδυο κουμπιά και θα σου έχει έτοιμη λούπα ντραμς μπάσο πλήκτρα κλπ και εσύ θα ριμάρεις/τραγουδάς από πάνω? 

 

Κάποιες ερωτήσεις μπορεί να σου φαίνονται ενοχλητικές αλλά προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε σε μια αγορά που ίσως δε σου χρειάζεται ή δεν είναι αυτό που νομίζεις και απογοητευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, le2020 είπε

μμμ.. πολύ ωραίο αλλά δυστυχώς είναι λίγο εκτός budget! Ευχαριστώ πάντως!😊

Ωραία, απλά σου το είπα διότι το RC-505 (2013) είναι πολύ πιό ευκολόχρηστο και κατανοητό λόγω των εφφέ - ενδείξεων και όχι μόνο, εάν πρόκειται κυρίως γιά φωνή.

Σχετικά με το RC-30 που ανέφερες, θα χρειαστείς μία μικρή κονσόλα και ακουστικά ή κάποιον σχετικά μικρό ενισχυτή και φυσικά τα σχετικά καλώδια. Να σημειώσω πως το τροφοδοτικό του RC-30 πωλείται ξεχωριστά αν πρόκειται για καινούργιο.

Επίσης, επειδή το RC-30 είναι σχετικά παλιό μοντέλο (2011), μπορείς να δεις το νεότερο RC-10R (2019) που είναι σαφώς καλύτερο αλλά σχετικά ακριβότερο.

Επίσης στην ιδια κατηγορία υπάρχει και το Digitech JamMan Stereo (περιλαμβάνει τροφοδοτικό) που είναι και φθηνότερο.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου και τις δυνατότητές σου κρίνεις και αποφασίζεις. Αυτό το λέω επειδή βλέπω πως επέλεξες διπλό και όχι μονό looper, π.χ. RC-3.

Καλό είναι πριν κάνεις την αγορά να τα δοκιμάσεις από κοντά, είναι πολύ σημαντικό.

Αν πρόκειται όμως αποκλειστικά για φωνή προτείνω RC-505.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Παίζεις κάποιο όργανο?

Και θα ρωτήσω επίσης τι ακριβώς νομίζεις ότι κάνει το μαραφέτι που θα πάρεις? Ότι πατάς καναδυο κουμπιά και θα σου έχει έτοιμη λούπα ντραμς μπάσο πλήκτρα κλπ και εσύ θα ριμάρεις/τραγουδάς από πάνω? 

 

Κάποιες ερωτήσεις μπορεί να σου φαίνονται ενοχλητικές αλλά προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε σε μια αγορά που ίσως δε σου χρειάζεται ή δεν είναι αυτό που νομίζεις και απογοητευτείς.

Γνωρίζω που εξυπηρετεί το μαραφέτι όπως και το πώς χρησιμοποιείται... αλλά ήθελα να επιβεβαιώσω το τεχνικό κομμάτι ακριβώς για να μην αγοράσω κάτι που δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια το εκτιμώ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ωραία, απλά σου το είπα διότι το RC-505 (2013) είναι πολύ πιό ευκολόχρηστο και κατανοητό λόγω των εφφέ - ενδείξεων και όχι μόνο, εάν πρόκειται κυρίως γιά φωνή.

Σχετικά με το RC-30 που ανέφερες, θα χρειαστείς μία μικρή κονσόλα και ακουστικά ή κάποιον σχετικά μικρό ενισχυτή και φυσικά τα σχετικά καλώδια. Να σημειώσω πως το τροφοδοτικό του RC-30 πωλείται ξεχωριστά αν πρόκειται για καινούργιο.

Επίσης, επειδή το RC-30 είναι σχετικά παλιό μοντέλο (2011), μπορείς να δεις το νεότερο RC-10R (2019) που είναι σαφώς καλύτερο αλλά σχετικά ακριβότερο.

Επίσης στην ιδια κατηγορία υπάρχει και το Digitech JamMan Stereo (περιλαμβάνει τροφοδοτικό) που είναι και φθηνότερο.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου και τις δυνατότητές σου κρίνεις και αποφασίζεις. Αυτό το λέω επειδή βλέπω πως επέλεξες διπλό και όχι μονό looper, π.χ. RC-3.

Καλό είναι πριν κάνεις την αγορά να τα δοκιμάσεις από κοντά, είναι πολύ σημαντικό.

Αν πρόκειται όμως αποκλειστικά για φωνή προτείνω RC-505.

Ναι σίγουρα θα τσεκάρω από κοντά διάφορες επιλογές...  μου φάνηκε καλή επιλογή το διπλό γιατί μου φαίνεται πιο πρακτικό να μπορώ να διαχωρίσω  όργανα- φωνή επίσης όσα έχω δει ευκολόχρηστα φαίνονται... δεν είναι και τόσο δύσκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου