Προς το περιεχόμενο

Superfunk tele project! By argytar


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ήμουν επιγραμματικός πιό  πάνω, οφείλω να πω και εγω.

Για το μανίκι είπα. Τέλειο, εκτός από το πάχος που δεν μου πάει. Ιδίως ψηλά.

Χρώμα, απο άλλο πλανήτη

Μαγνήτες, σαν config πολύ trebly, αλλά ξέρω τι θέλει ο Νίκος. Ιδίως ο μπριτζ ήταν υπερβολικός για μένα. Για το όλο trebly ίσως οφείλεται στον πολύ μπρούντζο που έπεσε.

Ωραία ηλεκτρικά μου άρεσαν οι συνδυασμοί των μαγνητών και θα τους εφαρμόσω και εγώ.

Ελαφριά θα έλεγα και ωραία αίσθηση.

Ως κατασκευή αρμόζουν συγχαρητήρια στον Αργύρη. Τυχερός ο Νίκος. (αν και θα μας πάρει τα ώτα με δαύτην)🤣

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ο ενισχυτης δεν βοηθησε να αναδειχθει ο ηχος της κιθαρας. Ενας πιο dark american sounding ενισχυτης θα ταιριαζε περισσοτερο. Ο origin ειναι πολυ στεγνος, ξερος, και πριματος. Το σεταπ και οι μαγνητες που φορα η τελε, το ιδιο. Δυσκολο να βγαλει σωστο ηχο, χωρις να σας ξεκουφανει.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gkourmoul1 said:

Πιστευω οτι ο ενισχυτης δεν βοηθησε να αναδειχθει ο ηχος της κιθαρας. Ενας πιο dark american sounding ενισχυτης θα ταιριαζε περισσοτερο. Ο origin ειναι πολυ στεγνος, ξερος, και πριματος. Το σεταπ και οι μαγνητες που φορα η τελε, το ιδιο. Δυσκολο να βγαλει σωστο ηχο, χωρις να σας ξεκουφανει.


Ο Φάνης μου είχε προτείνει να αφήσω τον Fender Super Champ στο εργαστήρι του για μελλοντικές δοκιμές μιας και το έχουμε καθιερώσει , οπότε αρχίζω να το σκέφτομαι!!! Στο σπίτι ψιλοκάθεται!

 

Πολλά ευχαριστώ και στον Δημήτρη και στον Φάνη για τα reviews!

 

Alderbody απουσία!!

 

(Ο cap είναι orange drop .033μF)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, argytar said:

Ο Φάνης μου είχε προτείνει να αφήσω τον Fender Super Champ στο εργαστήρι του για μελλοντικές δοκιμές μιας και το έχουμε καθιερώσει , οπότε αρχίζω να το σκέφτομαι!!! Στο σπίτι ψιλοκάθεται!

 

Θα πιασει τοπο, σιγουρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ίσως να φταίει και κάτι άλλο, οι χορδες οι ίδιες; Δεν

 

Μπα ....απλά έχεις συνηθίσει να σε ξεκουφαινει η ΣΟΛ 🙂

Οταν εχεις φάει μια ζωή με unbalanced ήχο όντως στην αρχή ο balanced σε κΣενιζει  🙂

Θα την σεταρω βέβαια και εγώ όταν έρθει and I will report back 🙂

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, johnps είπε

μια χαρα ειναι οι χορδες.....

 

Εσύ ζεις στην εκΣοχη ,η ακοή σου είναι οξεία όπως και όλες οι αισθήσεις όσων ζουν στον καθαρό αΓερα  🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Μπα ....απλά έχεις συνηθίσει να σε ξεκουφαινει η ΣΟΛ 🙂

 

 

και εγώ την ίδια αίσθηση είχα.

Τόσο που έκλεισα ραντεβού να πάω στον ΑΡγύρη

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

και εγώ την ίδια αίσθηση είχα.

Τόσο που έκλεισα ραντεβού να πάω στον ΑΡγύρη

 

Οι μαγνήτες έχουν Α5 στις τυλιχτες και Α2 στις plain η ταυτόχρονη εξισορρόπηση στα ΠΡΙΜΑ , λόγω των μαγνητών,και στην ΕΝΤΑΣΗ μεταξύ τυλιχτων και plain , λόγω του ΣΩΣΤΟΥ σετ και ειδικότερα της 15αρας σολ,σε κάποιον που χρόνια έχει συνηθίσει στην ανισορροπία 🙂 μπορεί να είναι too much...

 

Εγώ πάντως με το που έκανα το switch σε 010-038 έχω σχεδόν σταματήσει να χρησιμοποιώ eq στις κιθάρες , απλά δεν χρειάζεται ,κάθονται ακριβώς στο mix απλά με λίγο compression... πλέον αν παίξω με 010-046 ή 011-050 σετ ενοχλούμαι φοβερά από την ανισορροπία και σκέψου ότι σχεδόν σαράντα χρόνια που τα χρησιμοποιούσα δεν με ενοχλούσαν..

Είναι ρε παιδί μου σαν να τρως μια ζωή μακαρόνια με ρεγκατο και ξαφνικά φας μια μέρα μακαρόνια με παρμεζάνα τετράχρονης ωρίμανσης...που να ξαναγυρίσεις πίσω 🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου